Vali Yavuz’un açıklaması tatmin etmedi!

Dün manşetimize ‘Skandal arazi tahsisi’ başlığıyla taşıdığımız ve bu sütunlarda tüm ayrıntılarıyla Trabzon kamuoyu ile paylaştığımız haberimiz oldukça ses getirdi. 

Yalıncak’ta mülkiyeti hazineye ait olan 12 bin 620 metrekare arazinin 5 yıldızlı otel yapımı için önce Arap yatırımcıya tahsis edildiğini, sonra Arapların da ortak olduğu Türk şirketine devredildiğini, en geç 2 yıl içinde inşaata başlanmaz ise arazinin tahsis edilen şirketten geri alınması; sözleşme şartlarının 4. ve 7. Maddelerinde açıkça yazmasına rağmen niçin idare tarafından geri alınmadığını sormuş, Trabzon’un bu en değerli arazilerinden birine otel için 4 yıldır çivi çakılmamasına dikkat çekmiştik.

vali-yavuzun--(1).jpg

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, bu haberimiz üzerine Valilik sitesinde kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada aynen şöyle denildi:

‘2013 yılında yabancı ortaklı bir Türk şirketine turizm amaçlı tesis yapılması amacıyla ön izinle tahsisi arazinin tahsisi yapılmış, 2015 yılında aynı şirkete irtifak hakkı tesis edilmiştir. 2016 yılında ilgili firmaların talebi doğrultusunda mevzuata ve sözleşme hükümlerine uygun bir şekilde, Maliye Bakanlığının oluruyla bahsi geçen arazinin yine turizm amaçlı tesis kurmak amacıyla başka bir şirkete devri gerçekleşmiştir. Devri alan şirket tarafından mevzuatta öngörülen şartlara uyulmak suretiyle çalışmalar sürdürülmekte olup, süreç Valiliğimizce takip edilmektedir’

***

 

Valiliğin bu açıklaması ne yazık ki ne kamuoyunu ne de bizi tatmin edici nitelikte değil. Dönelim sözleşmenin 4. Ve 7. Maddelerine:

MADDE 4-  Ön izin süresinde yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde, yatırımcı tarafından talep edilmesi ve mülki idare tarafından gerekçelerin uygun bulunması durumunda ön izin süresi toplam iki yılı geçmemek üzere bir yıl uzatılabilir. Bu süre içerisinde de yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ön izin iptal edilir, ön izin sahibi hiçbir hak talep edemez.

MADDE 7- Ön izin sahibi bu hakkını devredemez ve bu süre içerisinde ortak alamaz.

Maddeler gayet açık ve net… Bu maddelere göre idare araziyi kesin ve kesin geri almalıydı. Vali Yavuz’un açıklamasından anladığımız bir şirketten bir şirkete devir sözkonusu… Bu olmamalıydı. Üstüne üstlük sözleşmede ‘Maliye Bakanlığı’nın olur ile’ diye bir madde de yok. 

Umarız Vali bey, bu konuda kamuoyunu detaylıca aydınlatır ve sözleşme maddelerine uyulmadığı halde ilgili şirket/şirketlerden hazineye ait arazinin niçin geri alınmadığını açıklar.      

Maraş caddesinde neden trafik denetimi yok?

Trabzon’da yayın yapan bir internet sitesinde yer alan haber gözümüze ilişti. Habere göre; TÜRSAB belgeli araçlara indi-bindi yapmasından dolayı trafik cezaları yazılıyormuş. Turist taşıyan bu araçlara yazıldığı iddia edilen cezalar bir ara şikayet konusu da olmuştu. Şikayetler üzerine Trabzon Valisi Yücel Yavuz harekete geçmiş… Yolcu indirip-bindiren TÜRSAB belgeli araçlara ceza yazılmaması için Vali Yavuz, dün sabah ilgili amirlere talimat vermiş, hassasiyet gösterilmesini istemiş. Buraya kadar her şey tamam.

Şehir turizmine katkısı olan araçlara olur olmaz cezalar yazıldığı iddiaları eğer doğruysa Vali Yavuz’un talimatını yerinde buluyor, destekliyoruz…

maraş-cadesi.jpg

***

Gelgelelim madalyonun öbür yüzüne… Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu bir basın toplantısı düzenledi ve Maraş caddesindeki trafik karmaşasına ilişkin soru üzerine, ‘Sorun Maraş caddesinin kapatılması değil… Maraş caddesinde trafik görevini yapmıyor… Kural tanımazlara gerekli cezalar yazılmıyor’ babında bir açıklamada bulundu. Bu şikayetinde haksız da değildi. 

Bu bağlamda soru/sorular şu: Madem Trabzon’da trafik ekipleri TÜRSAB bölgeli turist taşıyan araçlara ceza yazabiliyor, Maraş caddesini allak bullak eden özel otomobil parklarına, bir yerine 3 dolmuş, 2 yerine 4-5 araç depo eden dolmuş duraklarına neden uyarıda bulunmuyor, ceza yazmıyor? Yaklaşık 400 metrelik bu caddede niçin bir trafik polisi bile göremiyor insanlar? Yüksek yerden bir emir mi var bu konuda? Hemen her gün onlarca şikayetin geldiği Maraş caddesinde kural-kaide neden uygulanmaz? Şehrin en büyük mülki amiri Vali Yavuz, Maraş Caddesi için de niçin bir talimat vermez?

İşte Trabzonluların merak ettiği sorular bunlar… 

Sayın vali; bu işe de bir el atacak mı bekleyip göreceğiz…

Selamet Oteli ne olacak?

selamet-oteli1.jpg

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Meydan Parkı 2. Etap Düzenlemesi çerçevesinde restorasyonu yapılan eski Selamet oteli ve kıraathanesinin ne olacağı merak ediliyordu. Kuzey Ekspres, o bölgedeki esnafın şikayetlerine kulak vermiş, 6 yıldır tarihi otel binası ve eski Belediye binasının akıbetinin ne olacağına ilişkin manşet haberiyle konuya dikkat çekmişti. Aylardır boş duran tarihi binaların ne olacağı, nasıl değerlendirilip canlandırılacağı ortaya çıkmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin dünkü meclis toplantısında ilk gündem maddelerinden biri tarihi otel binasıydı. Meclise gündem dışı gelen maddeye göre, ilk olarak binanın zemin katlarının kiralanması istendi. Ancak maddeye müdahale eden Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, otel binasının zemin ve diğer katlarının kiralanması olarak değiştirildi. Binanın zemin ve diğer katlarının ayrı ayrı veya bütün olarak kiralanmasının gündeme alınmasını meclis oy birliği ile kabul etti. Binanın kiralanması ilk olarak Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek.

Fuar alanı hız pisti olmuş!

fuar-alani-hiz.jpg

Trabzon’un Yenimahalle sahilindeki fuar alanı geceleri hız pistine dönüyormuş. Belediyenin ramazan etkinliklerinin vazgeçilmez adresi olan fuar alanı devasa bir alana sahip. Çevrede oturan vatandaşlar, gecenin bir vakti, fuar alanında hız yapan, lastik öttüren araçlardan illallah demiş. Gecenin bir vakti sürat denemesine tanıklık ettiğinde 155 Polis İmdat’ı aradığını söyleyen okurumuz, ‘Aradıktan 4-5 dakika sonra polis ekipleri geldi, oradakileri uyardı, ekip daha sonra çekip gitti. Ancak çok geçmeden aynı olay devam etti. Biz bu şehir magandalarından daha ne kadar çekeceğiz. Yetkililerden kalıcı bir çözüm bekliyoruz’ diye dert yandı. Bizden uyarması… Yetkililer umarız bu olayın üstüne daha bir kararlı gider.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar