Valilikte ayı zirvesi!

Valilikte ayı zirvesi!

Ayı yavrusu olarak alıp büyüttüğü Datvi'ye devlet el koyunca yıkılan belgeselci Cemal Gülas, Rize Valisi Kasım Esen'i makamında ziyaret etti

“Bölgemizde tabiat parkı kurulabilir”

Rize Vali Kasım Esen'i ziyaret eden Fotoğraf sanatçıcı Cemal Gülas,Karacabey ayı rehabilitasyon merkezinden yakındı. Vali Esen'de bölgede tabiat parklarının kurulması gerektiğini söyledi. Fotoğraf sanatçısı Cemal Gülas,Rize Valisi Kasım Esen’i makamında ziyaret etti. Gülas, Karacabey’in ayıları doğaya kazandıramadığından yakınarak Kaçkar dağları Milli Park sahası içinde bir rehabilitasyon merkezi kurulması gerektiğinden bahsetti.  Burada konuşan Vali Kasım Esen, doğanın ayıların vatanı olduğunu belirterek “Bölgemizde tabiat parkı kurulabilir. Bunun için çok güzel alanlar mevcut. Turizm sadece kum ve denizden ibaret değil. Siz dürbünlerle bile hayvanları görebiliyorsanız bir havyana elinizi sürebiliyorsanız o şehirde yaşayan insanlar için çok önemli bir faktördür. Hayvan canlı nesli yeryüzünde azalıyor. Ekolojik dengenin korunması açısından doğadaki canlıların insanlara sevdirilmesi gerekiyor. Bunun içinde tabiat parklarına ihtiyaç var" diye konuştu. “Karacabey bugüne kadar kaç ayıyı doğaya kazandırdı?"

Cemal Gülas, Datvi adlı ayının Bursa Karacabey’deki görüntülerini televizyonda izlediğini ve çok üzüldüğünü belirterek “Ben Karacabey’in halini bildiğim için zaten o hayvanı oraya göndermek istemiyordum. Ben Datvi’yi o billur içilebilir sularda ve ormanda hayal etmek istiyorum. Onun o hapishanede olduğunu hissetmek istemiyorum. Biz görevimizi yaptık,onu belli bir yaşa kadar yetiştirdik.Şimdi onların görevi başlıyor. Onlar o hayvanı rehabilite edip doğaya bırakacak. Bugüne kadar doğaya bu şekilde kaç hayvan bıraktılar bunu merak ediyorum. Burasına rehabilitasyon merkezi diyorsanız bugüne kadar kaç tane ayıyı rehabilite ederek doğaya kazandırdınız ve Datvi’yi hangi süre içinde doğaya kazandıracaksanız. Bugüne kadar hiçbir ayıyı doğaya kazandıramadıysanız ve Datvi’yi ye de kazandıramayacaksanız durumunuzu kamuoyu ile paylaşın, buraya bir rehabilitasyon merkezi demeyin buraya ayıların ölümü beklediği bir hapishane deyin. Böylece bu ülke kendine yakışır bir rehabilitasyon merkezi kazansın” diye konuştu.

 

"İsrailliler’in parmağı var"

Belgesel yapımcısı Cemal Gülas, ayı yavrusu 'Datvi'nin elinden alınarak Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Ayı Rehabilitasyon Merkezi'ne götürülmesinde İsrailliler'in parmağı olduğunu ileri sürdü. Rize'nin Çamlıhemşin ilçesindeki doğal yaşam alanından alınarak Bursa'da bulunan Karacabey Ayı Rehabilitasyon Merkezi'ne götürülen 'Datvi' isimli ayı yavrusu için bazı İsrailliler'in mail yoluyla ayının Cemal Gülas'tan alınması yönünde talepte bulunduğu iddia edildi.  Gülas, Çamlıhemşin ilçesindeki ormanlık alanda bulunan evine bazen jipler ve arabalarla İsrailli turistlerin geldiğini hatırlatarak, "Ne oluyor diye baktığımda ayıyla fotoğraf çektirmek istediklerini görüyorum. Diyorum ki burada bir ev var. Sizi buraya ne yönlendirdi ? Buranın müze olduğuna dair bir tabela mı var? Ben İsrail'e gelip sizin bahçenize girsem ne yaparsınız? Ben onlardan fotoğraf çekmeden gitmelerini istedim. Bazı İsrailliler'in tehdit edildiklerini  ileri sürerek, mail attıklarını öğrendim" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.