Valilikte Eylem

Valilikte Eylem

Trabzon'da bir kişi, 19 yıl önce heyelan yaşanan köyündeki evinin afet kapsamına alınması için valilik önünde oturma eylemi yaptı.

 

Trabzon Valiliği önüne gelen İhsan Çavuş, Maçka ilçesi Yaylabaşı köyündeki Karayemişli deresinin yakınındaki evinin heyelandan hasar gördüğünü, derenin diğer tarafındaki evlerin afet kapsamına alınmasına rağmen kendi evinin alınmadığını öne sürerek, oturma eylemi başlattı. Evinin afet çerçevesine alınması isteğini içeren bir dövizi boynuna asan Çavuş, sorunun çözümü için valiliğin kendisine yardımcı olmasını istedi. Bir çok kuruma 10 yıldır dilekçeyle başvurmasına rağmen çözüm bulamadığını belirten Çavuş, ''Dere içindeki ev için tehlikeli değil, dereden 3 kilometre uzaktaki eve tehlikelidir deniliyor. Bu nasıl adalet'' diyerek yetkililerden yardım talep etti.

 

Bu istek üzerine görevlilerce valiliğe alınan Çavuş, vali yardımcısı Hüseyin Ece ile görüşerek, hazırladığı dilekçeyi verdi. Ece de Çavuş'un evinin bulunduğu alanın afet kapsamına girip girmediği konusunda yeniden inceleme yapılması için Maçka Kaymakamlığı ile İl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'ne yazı yazılması için talimat verdi. Eylemine son veren İhsan Çavuş, valilikten ayrıldı.

    

KÖYDE YAPILAN İNCELEMELER-

    

Bu arada, konuya ilişkin daha önceden İl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nden valiliğe gönderilen bir yazıda, 19 yıl önce heyelan yaşandığı belirtilen köyde, bu sürede, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı teknik elemanlarca bir çok kez inceleme yapıldığı anlatıldı. Yazıda, 19 yıl önce yapılan incelemeler sonrası düzenlenen jeolojik etüt raporlarında, heyelandan etkilenen 16 konutun naklinin uygun görüldüğünün ve bu evlerin bulunduğu alanın afet bölgesi ilan edildiğinin belirtildiği kaydedildi.  Teknik elemanlarca 2003'de düzenlenen bir jeolojik etüt raporunda ise İhsan Çavuş'un da evinin yer aldığı Karayemişli deresinin batısında kalan 4 konutun heyelandan etkilenmediğinin bildirildiği anlatılan yazıda, 2004'te düzenlenen bir başka jeolojik etüt raporunda da Çavuş'a ait konutun bulunduğu alanda herhangi bir heyelan olayının gözlemlenmediğinin ve Çavuş'a ait yığma tarzdaki 40-50 yıllık evdeki hasarın da yapının eskiliğinden kaynaklandığının anlatıldığı belirtildi.

    

Yazıda, son olarak 2008'de teknik elemanlarca düzenlenen ayrı bir jeolojik etüt raporunda da 11 evin daha naklinin uygun görüldüğünün belirtildiği anlatılarak, Çavuş'un da evinin bulunduğu derenin batısındaki alanda herhangi bir heyelan olayının gözlemlenmediği ve bu alanda kalan konutlardaki hasarın, yapıların eskiliği ve inşaat tekniğinden kaynaklandığının anlatıldığı bildirildi.

    

Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'nün valiliğe gönderdiği yazıda, Çavuş'un evinin de yer aldığı alandaki konutların bu nedenlerle Afetler Kanunu kapsamına girmediği vurgulanarak, yapılabilecek herhangi bir işlemin bulunmadığının anlatıldığı öğrenildi.

   

 Bu arada, Çavuş'un köydeki evde oturmadığı belirtildi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.