Havva  Lakutoğlu

Havva Lakutoğlu

VALİNİN OĞLU

Bir vali, İstanbul’da gezi parkı olaylarında “Can güvenliği yoktur. Çocuklarınız geri çekin” dedi.

Şimdi size başka bir valiyi örnek vereceğim merhum Recep Yazıcıoğlu bu olayda ailelere ne derdi sizce?

Bence yaşadığımız bu acı sonuçlar olmazdı. O konuşan, ikna eden ve halkıyla hareket eden bir valiydi. Gecelerdi, sabahlardı, çadırda gençlerin yanında onları belki ikna ederdi ya da taleplerini dinleyerek omuzlarını sıvazlardı. Toma, biber gazına karşı gençlerle, annelerle, babalarla beraber yürürdü. Ailelere çocuklarınız bana emanet derdi. Sonra da kızağa çekilirdi…

Ben Yazıcıoğlu’nun fikirleriyle Türkiye’ye yön verecek bir lider olduğunu düşünenlerdendim.

Hayata bambaşka bir gözle bakan bir valiydi o.

Herkesin düşünce ve inançlarında özgün olduğunu düşünen bir Allah sevdalısıydı.

Sıra dışı bir hayatı olan (rafting, yamaç paraşütü… Yapan) günü yakalayabilen bir insandı.

O ne bir sosyalist, ne liberal, ne dinci o sadece sağduyu sahibi bir aydındı.

Politik kurnazlığı olmayan, vatanını ve milletini seven en önemlisi de mazluma duyduğu hassasiyetti.

Tuhaf, eğlenceli, bilgili ve bir o kadar da sevgi dolu bir adam Recep Yazıcıoğlu.

Üzerinde rafting için giydiği yeleğiyle ya da yamaç paraşütü sonrası saçları dağılmış heyecanı yüzüne vurmuş olarak röportaj veren ve turizm açısından görev yaptığı il her neredeyse oranın zenginlini anlatan ilginç vali. Müthiş vali. Kıymetli vali; Recep Yazıcıoğlu. Ölümüyle tüm ülkeyi yasa boğan değeri paha biçilmez valim.

Yaptığı konuşmaları ile insanları kendine hayran bırakan verdiği enerji ile bizden biri dedirten aykırı vali. Bir konuşmasında;

“Lideri halk seçecek. Bu iş genel başkanın isteği ile ya da delegelerle olmaz. Türkiye’deki siyaset mantığı Tanzanya’da ve Uganda’da bile yok. Bir adamın dönemi beş yıldır yani bir dönemdir. Bir dönemde bir şey yapamayan zaten devamında hiçbir şey yapamaz. Öyle adamalar var ki adam seçilmekten millet seçmekten bıkmadı. Böyle siyaset olmaz. Siz devam edin aynı adamları sandıktan çıkarmaya. Bu şekilde bu çark bizleri öğütür. Eğer halkla beraber köklü değişim ve dönüşüm projeleriyle ve hazırlıklı olarak gelinirse ben siyasete varım. Ama içinde bulunduğumuz sistem siyasete soyunmuş herkesi değiştirir, yutar. Siyasette % 2 iyi niyet % 98 sistem hâkimdir. Ama gerçek olan şudur halk olmadan ne cumhuriyet ne demokrasi olmaz. Halk as olandır.”

Duydum ki kıymetli valimizin oğlu Ankara 1.Bölgeden milletvekili aday adayı imiş. Ben Yazıcıoğlu ailesinin çoğunu tanırım. Mehmet Kemal Yazıcıoğlu da dahil olmak üzere.

Benim yıllar önce tanıdığım düzgün, saygılı, kibar ve aristokrat havasındaki kardeşim Mehmet Yazıcıoğlu siyaset denilen bu çarkın adamı değil. Olamaz.

Başarılı olmak belki rahatlığı getirir ama sorumluluğu da fazladır.

Politika maalesef ona sahip olanların yani politikacıların kimseye vermedikleri bir oyuncak gibidir. Bu oyunun içinde şanslı olsan bile, zamanın çok kısıtlıdır.

Sıra dışı valim biat etmedi ve edeni de onaylamadı. Peki ya sen Mehmet Kemal nasıl var olacaksın bu çarkın içerisinde? Valimin ilkelerine haksızlık etmeyecek misin? Yazık olmaz mı bugüne kadar verilen mücadeleye?

Siyaset bir orak gibi biçer insanı, o yüzden de siyasette ritmin güç olarak atmalı. Var mı böyle bir gücün?

Siyaset bir oyun gibi; Siyasette halk oyunun kahramanını arıyor… Halk kendi dilinden anlayana oyunu veriyor. Nişantaşı’ndaki ile Sultanbeyli’dekinin oyunun rengi aynı değil. Herkes kendi kriterinde kendi liderini arıyor. Çünkü bu çark böyle dönüyor. Siyasetin içinde çok oyunlar var. Umarım bu oyunlarda yanmazsın ve yakmazsın.

Sen hep babanın gölgesi olmaktan ya da babanla isminin anılmasından rahatsızlık duydun. Ben Mehmet Kemal’im dedin; Ama bugün adaysan o kıymetli babanın isminin büyüklüğü ile adaysın.

Baban tırnaklarıyla hayatı kazıyarak bir yerlere geldi. Ellerli nasır tutmuş vali dendi ona. Yeri geldi bahçe de kazdı. Yeri geldi dağ, bayır, çamur demeden yürüdü, yeri geldi halkla çalıştı. O halkın içinden geldi ve halkı çok iyi tanıdı; Ya sen Mehmet Kemal.

Siyaset amcan Sait Yazıcıoğlu gibi bir değeri de tanıdı. Yükün ağır temsil edeceğin iki değer var… Sembolün Yazıcıoğlu soyadı unutma!   

Oğullar babalarıyla anılırlar. Zaman bize gösterecek bakalım sen nasıl anılacaksın. Zor, bol entrikalı ve bol virajlı yolun var. Halkı dinleyip, yanında yer alma sözü mü vereceksin. Yoksa onlarla mı mücadele edeceksin. Halkı bir araç olarak değil bir amaç olarak gör. Tıpkı baban gibi…

Artık mücadele zamanı; Umarım başarılı olursun. Ümidim var mı eskiden tanıdığım ablası olduğum Mehmet Kemal için yok. Ama bugünün Mehmet Kemal’i için sadece yolun açık olsun diyebilirim. Mekanı cennet olsun valimi utandırma ne olur. Karadenizliyi de…

Türk halkı babalarından sonra siyasete soyunan oğullardan çok memnun kalmadı. Umarım bu konuda yeni bir örnekle karşılaşmayız. Aziz Nesin soyadını ne olduğunu düşünüp kendine gelmek için seçmişti. İşte soyadı, yani öz adındır esas olan kimliğin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.