Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

VATAN HAİNLERİ NEDEN HIZLA ARTIYOR?

   MERHUM MEHMET AKİF “BÜLBÜL” ŞİİRİNİ NEDEN YAZMIŞTI
Lise edebiyat kitaplarında ‘Bülbül’ şiiri vardı. Anımsayacaksınız… Anlayarak okuyanlar hüzünlenir ağlardı. 
“Sus ey bülbül matem senin hakkın değil matem benim hakkım” dizeleri ile biterdi. Büyük Akif acı acı öten bülbülün ağladığını yas tuttuğunu söyler. Temsiliydi elbet, ancak Akif ağlıyordu bu şiiri yazarken… Çünkü büyük ozan güzel Bursamızın işgali üzerine bu şiiri yazmıştı. Kurtuluş Savaşı öncesi Bursa düşman çizmesi altında, ecdadımızın, büyük dedelerimizin türbelerine hakaretler yapılmış, utanç verici bir durum ortaya çıkmıştı. Kim işgal etmişti Bursa’yı… Yunanlılar. 600 yıllık Türk egemenliği adeta sona ermiş, ecdat yadigarları  lekelenmişti. Ancak yüce Türk Milleti o büyük oğlunun komutasında Bursa’yı kurtarmış bu tablo silinmişti. Ancak yüzyıl sonra bundan daha da acı bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu ilin halkının oyu ile seçilen bir,  ne demeli bilmem bu mucize savaşının sonucu kazanılan zaferi 30 Ağustos’u küçümsüyor. Herkesi ilgilendirmez diyor. 
Ey gafil, demiyorum çünkü gafil uyuyan olabilir. Bu uyumuyor, bilerek yapıyor. Ondan önce de, “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen vardı, Onu alkışlayanlar vardı. Bu da, bu sürece katkı sağladı. Ancak bu adamların dediğinden daha acısı  o sözü söylerken o salondan büyük bir tepki gelmemesi. Hemen o saatte o gün, o günlerde Merhum Akif'in Bülbül’ünün figanını duyan Bursamızın torunları ne yaptı? Dedelerinin kemikleri sızlarken onlar sessiz kaldı. Asıl acı olan bu. Yoksa bir iki, bir çok böyle ses olur her zaman ve her yerde. Nerede bu yurdun evlatları, bu ulusun kahraman torunları?

30 AĞUSTOS-26 AĞUSTOS KARŞILAŞTIRIN
Biri Kurtuluş Savaşı sonu Büyük Zafer diğeri Türk’ün Anadolu’yu yurt etmek için ilk adımı… Söylemekten usandım. Tarih öykü değil, masal değil… Tarih  toplumsal bilimlerin en önemli kolu. Dünü, günü aydınlatan, yarına ışık tutan  bir bilim. Ancak adının başında bir çok unvan bulunan kimi kişiler sözde bilim adamıdır ancak değil. Bilim adamı masalcı öykücü de olmaz. Çünkü masallar da öyküler de ahlaksızlığı, yalancılığı sağlamaya yönelik değildir. Bunlar bilerek yalan söylüyor. bilerek halkı aldatmaya, yanıltmaya çalışıyor. Adam, “Biz düşmanı denize dökmedik, denize taş çakıl döktük havaalanı yaptık” diyor.
Bu sözü kim söyleyebilir? Sakarya’yı, Dumlupınar’ı, Büyük Taarruzu, Antep’i, Maraş’ı, Urfa’yı dünya tarihçileri yazdı, binlerce cilt kitap doldurdu kütüphaneleri de bunlar hala o toprağı bile kirleten Püsküllü’yü okuyor okunmasını salık veriyor.
26 Ağustos, Malazgirt Zaferi... Tarihimizin çok ünlü zaferlerinden biri. Bin yıla yaklaşıyor bu topraklara adım attığımız. Unutulur mu bu anlar, unutturulur mu?.. Çocuklarımız-gençlerimiz okuyacak, okutacak, öğrenecek, düşünecek. Bu topraklar şehitlerimizin kanı ile sulandı. Her taşı bir yakut olan bu vatan kanla değer kazandı. Evet bin yıl önce yurt edindik, bir kültür ektik, ekin oldu uygarlık oldu ve 1918-1919’lardan sonra elimizden alınmak istendi. Tarihimizin yüz  kızartıcı anlaşmaları imzalandı. Ancak onur duyarak söylüyoruz; 26 Ağustosların torunları başkaldırdı, bir büyük oğul daha önümüze düştü ve  temizledik yurdumuzu  30 Ağustos’ta. Ağustos tarihimizin şanlı bir ayıdır. Ancak içim köpürüyor ne diyeceğimi bilmiyorum. 100 yıl sonra 30 Ağustos herkesi ilgilendirmez diyen çıkıyor. 30 Ağustos bir futbol karşılaşması mı? Bu ülkenin kurtuluşu bu yüce ulusun kanı ile kazındığı bir zafer. Nasıl ilgilendirmez  herkesi. Yurtsever, ulusunu, halkını seven herkesi ilgilendirir. O gün halk ücretsiz toplu taşım araçlarından yararlanacakmış, buna karşı çıkmış ve bu ağır hakareti yapmış, demiyorum yapmışlar. Çünkü ses çıkarmayanlar bu suça ortaktır.
  Tarih bilimi, yansız değerlendirir. Kimseye yağ yakmak, yaranmak, gerçeği  sapıtmak için yazmaz. 26 Ağustos’u da 30 Ağustos’u da Çanakkale’yi, Mohaç’ı, İstanbul'un fethini öykü olarak değil belgeleri ile gerçek olarak öğrenelim, öğretelim. Bu duygularla bu halk ulus oldu, bu kanlarla bu topraklar bize yurt oldu.

BİZE NE OLUYOR, NERDEN GÜÇ ALIYOR BUNLAR?!
Evet vatan hainleri her devirde olur. Ancak yurtseverlerin gücü onların ses çıkarmasını önler. Temmuz ayında bir başka olay daha yaşadı, Lozan'ın yıldönümü. Lozan’ı bilmiyorlar mı, yoksa bildikleri halde kasıtlı olarak Lozan’a üzüldükleri için mi farklı göstermeye çalışıyorlar. Lozan’ın yıldönümünde devletin en üst makamı gerekli demeci verdi. Bu büyük olayı en özlü biçimde  kamuya açıkladı. Tamam rahat ettik de yine öyle adının başı kalabalıklardan birkaçı “Lozan zafer değil” diyor… “Püsküllü’den okuyun” diyor. Bu adamlar  bir bilim kurumundan yetişmiş ve belki hala bu kurumlarda sözde bilim üretiyor. Lozan’ı anlamak çok güç değil ki. Kurtuluş Savaşı sonucu imzalanmış antlaşma. Yeni devletin tapusu. Bu antlaşma ile Osmanlı’nın ilk sınırlarına mı ulaşmayı bekliyorlardı. Osmanlı’nın Mondros’u imzaladığını bilmiyorlar mı? Mondros’tan sonra Sevr paylaşmasını kabul ettiklerini açsın okusunlar… Bu belgeler resmi dosyalarda saklı. Öyle mecnunların kitaplarından okumasınlar.
Bir büyük devlet adamımız diyor ki; 
“Ne acıdır ki bu ülke çok vatan haini yetiştiriyor her devirde”…

Ancak yurtseverler canları ile kanları ile karşı durup bu ülkeyi kurtarıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarındaki zararlı ve yararlı cemiyetleri açın okuyun, siz de inanırsınız.
Ey yurtseverler, ey dedelerinin kanları ile yurdu sulanmış olanlar. Lütfen sessiz kalmayın. Hainler ne denli cesursa yurtseverler de buna yakın cesur olsun. Milli günlerimiz, kutsal günlerimiz dokunulmazdır, sahip çıkalım, sesimizi yükseltelim. Bayrağa, Atatürk’e karşı çıkanlar bunun için karşı çıkıyor. Ege Adalarının verilmesini bilmeyenler öğrensin de bu anda verilen adalara sahip çıksın. Yarın neler olabileceğini şimdiden görme olanağı yok. Onurlu tarihimiz, onurlu ulusumuz ve sevgili yurdumuz sahipsiz değildir bu böyle biline…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum