Vatandaşın önceliği  bizim de önceliğimiz

Vatandaşın önceliği bizim de önceliğimiz

Trabzon’a ayak bastığı günden itibaren çalışmalara başlayan Ak Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, bu süreçte Trabzon’un sorunlarını tespit ettiklerini ve çözüm önerilerini hazırladıklarını söyledi.

  murat-(2).jpgTrabzon ve Ankara’da kurduğu ekiplerle aralıksız çalıştıklarını belirten Zorluoğlu, “Gündüz alanda gece masa başında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öncelik belirlemesi yapıyoruz, bunu yaparken de vatandaşlarla yaptığımız görüşmeleri kriter olarak alıyoruz. Vatandaşlarımız hangi sorunlarını öncelikli görüyorsa biz de çözümlerimizi bu önceliklere göre belirliyoruz” dedi. Murat Zorluoğlu ile Trabzon’da çalışmalarını yürüttüğü ofisinde bir röportaj gerçekleştirdik.   

ZİYARET EDİP TANIŞIYORUZ 

murat-zorluoglu-ve-esi-(2).jpgYaklaşık 40 gündür Trabzon’dasınız. Tabiri caizse 40’ınız çıktı.  Bu süre içerisinde ilçeleri geziyor teşkilat ve vatandaşlarla görüşüyorsunuz. Bu süreçten biraz bahseder misiniz?

Evet, 40 gündür Trabzon’da çalışmalarımızı sürdürüyoruz, sadece teşkilatlarla değil gittiğim her ilçede önce kaymakamlığa uğruyor ilçenin genel durumu ile ilgili sohbet ediyoruz. Ardından ilçe belediyesine uğruyorum, bu konuda hiçbir ayrım yapmıyorum. Hangi partiden olursa olsun her belediyeye uğruyorum. Belediye hizmetleri hakkında bilgi alıyorum; neler yapılmış, neler yapılmak isteniyor, büyükşehirden beklentileri konularını konuşuyoruz. Daha sonra parti ilçe teşkilatımızı ziyaret ediyorum, ilçe başkanı ve yöneticileriyle tanışıyor, istişare yapıyoruz. Ama daha kıymetlisi vatandaşlarla kucaklaşıyoruz. Gittiğimiz ilçelerde şehit, gazi ailelerimizi, hastaları, yaşlıları ve kanaat önderlerini mutlaka ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerimizin çoğunu basına yansıtmıyoruz. Bu şekilde ilçenin bir röntgenini de çekmiş oluyoruz. İl merkezinde de şimdiye kadar bütün basın kuruluşlarını, birçok meslek odasını ziyaret ettik. Ziyaret ettiğimiz diğer önemli kesim ise STK’lar; şehit aileleri derneğinden tutun da iş adamları derneklerine kadar birçok derneği ziyaret etme imkanı bulduk. Bunun yanında Kamu kurum ve kuruluşlarını da dinliyoruz. Çünkü şayet belediye başkanı seçilirsek birlikte çalışacağız. Bu arada vatandaşlarımızla da diyaloğumuzu devam ettiriyoruz. Sokakta daha tanınır olduğumuzu gün be gün görüyoruz. 

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ 

murat-(3).jpgTüm bu ziyaretler ve görüşmeler sonucundaki izlenimleriniz neler?

Bir kere şunu söyleyeyim; siyasette yeniyim ama valilik yaparken vatandaşın arasındaydım dolayısıyla bir yabancılık çekmedim. Van’da da Elazığ’da da görevimiz gereği bu ziyaretleri yapıyorduk, o nedenle bir yabancılık çekmedik. Bu temaslardan vatandaş memnun oluyor. Vatandaş belediye başkanını biraz daha caddede, sokakta, kalabalık koruma ordusuyla değil de daha sade bir şekilde görmek istiyor. Bu süreçte vatandaşımızın bize yoğun ilgisinin olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz. ‘Gönül belediyeciliği’ diye tabir edilen yeni dönem belediyeciliğin önemli unsurlarından bir de vatandaşla temas meselesi, bunu eksiltmemek lazım. Vatandaş bundan bir güven de duyuyor. Eşimle birlikte dolaştığımızda daha farklı tepkiler oluyor, kadınlar daha fazla ilgi gösteriyor. Bu nedenle il merkezi ve ilçe ziyaretlerine zaman zaman eşimle birlikte gidiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz Cuma günü Trabzon’a geldiğinde eşime, ‘Murat beyi asla yalnız bırakmayacaksın, alanda sen de yanında olacaksın‘ şeklinde bir talimatta bulundu. Trabzon sokaklarında eşimle birlikte dolaşmak bizi mutlu ediyor. Biz zaten bunu tatillerde Trabzon’a geldiğimizde yapıyorduk ama o zaman tanınmıyorduk. 

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

murat-zorluoglu-ve-esi-(1).jpgBelediye başkanı seçildiğinizde ilk yapacağınız şey ya da şeyler nelerdir? Böyle bir sıralama yaptınız mı?

Evet, Trabzon’da ve Ankara’da ekipler kurduk aralıksız çalışıyoruz. Gündüz alanda gece masa başında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dolayısıyla bir öncelik belirlemesi yapıyoruz, bunu yaparken de vatandaşlarla yaptığımız görüşmeleri kriter olarak alıyoruz. Vatandaşlarımız hangi sorunlarını öncelikli görüyorsa biz de çözümlerimizi bu önceliklere göre belirliyoruz.  

VATANDAŞA SORDUK

 Vatandaşların öncelikli sorunu ne? Sizden neler istiyorlar? 

Biz bu konuda bilimsel bir çalışma yaptık ve dosya haline getirdik. Birkaç örnek vermek gerekirse, vatandaşa farklı yöntemlerle; ‘Trabzon şehrinin hangi kimlikle tanınmasını istersiniz?’ diye sorduk. Vatandaş Trabzon’u kültür şehri olarak görmek istiyor. Bu istek ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada turizm şehri üçüncü sırada ise tarih şehri yer alıyor. Vatandaşın belirlediği ilk üç bu yönde… Bu bizim için bir öncelik meselesi. ‘Trabzon’un en önemli ve öncelikli sorunları nelerdir? diye sorduk, trafik sorunu ilk sırada, işsizlik sorunu ise ikinci sırada yer aldı. Biz bunlara öncelik tanıyacağız. Trafik sorununa el atacağız, işsizlik konusunda istihdam yaratmanın yollarını arayacağız. Girişimci belediyecilik kavramını öne çıkaracağız. Yani üretim ve üretilenin değerlendirilmesi noktasında belediye de işin içerisinde olacak. Bunları daha ayrıntılı olarak ileride kamuoyuyla paylaşacağız. Vatandaş sorunu nasıl tarif ediyorsa biz de ona göre çözümü tarif edeceğiz. Sorunlarla ilgili çözüm önerilerimizi hazırladık, hazırlamaya devam ediyoruz. 

STANDART PROJELER YOK

Trabzon’a ilk geldiğimde söylemiştim. Demiştim ki; şehirlerin meseleleri önce tespit edilir, sorunları yaşayanlardan öğrenilir sonra bunlara özel çözümler üretilir. Ben Trabzon’a Van’dan gelirken neyin projesiyle gelecektim? Böyle bir şey olabilir mi? O zaman her bedene uyan elbise gibi her ile uyan standart projeler. Böyle bir şey olabilir mi? Trabzon şehrine özel, bu kentin sorunlarına özel projeler olması lazım, biz şimdi onları üretiyoruz. Ve inşallah Trabzon’un sorunlarına çözüm bulacağız. Yani vatandaşın önceliği ne ise büyükşehir belediyesinin önceliği de o olacak. Biz bu 40 günlük süre içerisinde sorunları tespit ettik şimdi çözümleri üzerinde çalışıyoruz. 

ÇÖMLEKÇİ BİTECEK  SONRA DEĞİRMENDERE

zorluoglu-017.jpg Trabzon’da önceki yıllara baktığımızda belediye başkan adaylarının projelerini tanıttıkları toplantıların çok görkemli geçtiği ancak zaman içerisinde o tanıtım filmlerindeki projelerin uygulanması noktasında sıkıntıların olduğunu gördük. Örneğin biz, öncelik dediğimiz Çömlekçi dönüşüm projesi gibi kentin silüetini olumlu yönde değiştirecek projelerin tamamlanmasını istedik. 

Hakkını teslim edelim, Trabzon’da belediyecilik anlamında önemli yatırımlar yapıldı. Bakanlıkların da çok ciddi yatırımları oldu. Bir takım eksiklikler var, biz de bu eksiklikleri tamamlayacağız. Bilhassa bu kentsel dönüşüm işi benim uzmanlık alanlarımdan bir tanesidir. 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gittiğimde bunun kanununu yeni çıkardık ve uygulamalarına başladık. Türkiye’deki ilk uygulamaların takibini yaptık. Bu çok kolay bir süreç değildir. O alanda yüzlerce, binlerce pay sahibi var. Onların hepsiyle konuşup anlaşmak, kamulaştırma meselesi, yargı meselesi, yürütmenin durdurulması meselesi bütün bunlar kolay değil. 
Bu konuda biz de vatandaşa, ‘Trabzon şehrinde kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?’ diye sorduk. Yüzde 83 oranında evet çıktı. ‘Peki sizce nerede yapılmalı?’ diye sorduk, Çömlekçi birinci sırada yer aldı, Değirmendere ise ikinci sırada. Vatandaş bunu 1 ve 2. Sıraya koyduysa belediyenin bunu daha arkalara atma şansı yok. Bizde geldiğimizde Çömlekçi meselesini çözeceğiz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Murat Kurum ile konuştuk, bir taraftan kamulaştırma ve yıkım devam edecek bir taraftan da kentsel tasarım projeleri hazırlanacak. Çömlekçi’yi beraberce tamamlayacağız. Hemen arkasından hedefimizde Değirmendere var. Orada da kentsel dönüşüm demiyoruz, değer dönüşümü, değer artışı diyoruz çünkü orası ticari anlamda da para eden bir yer. Hiç kimseyi mağdur etmeden, pay sahiplerini de kazandıracak projelerle orayı da dönüştüreceğiz. 

LAFTA KALMAYACAK

 Trabzon’a geldiğiniz günden itibaren söylemleriniz hep birlik, beraberlik ve ayrım yapmayacağınız üzerine. Trabzon için her kesimi dinleyip, muhalefet de dahil birlikte çalışacağınızı söylüyorsunuz. Bunu başaracağınıza inanıyor musunuz?

Demokraside olduğu gibi bütün rejimlerde iktidar var. Gerçek bir muhalefetin olduğu tek rejim ise demokrasidir. O bakımdan, Trabzon’a geldiğim günden bugüne kadar yönetim ilkelerimi açıklıyorum. Bunları projelerden daha önde tutuyorum. Önce yönetim ilkelerinizi belirleyeceksiniz bunları gerçek anlamda uygulayacaksınız sonra projeleri, hizmetleri bu yönetim anlayışı üzerine inşa edeceksiniz. O zaman her şey daha kolay olur. Bu ilkelerden biri kapsayıcılıktır. Ben bu konuda şunu diyorum; toplumun bütün kesimlerini kucaklayacağız, onları muhatap kabul edeceğiz. Adil olacağız, ortak akıl ve istişare ile işlerimizi yürüteceğiz. Bunlar, projelerin çok daha rahat hayata geçmesini sağlayacak. Onun için inşallah bu kapsayıcılık konusunu sadece lafta değil, gerçek anlamda hayata geçireceğiz. Belediye başkanlığı öyle bir şey ki, 786 bin kişiye, 18 ilçenin tamamına hizmet etmeniz gerekiyor, ‘O bana oy verdi bu vermedi’ anlayışını asla kabul etmeyen bir iştir. 

HEYECANLI VE MUTLUYUZ

 Valilik makamından gelip doğduğunuz kente belediye başkan adayı olmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Trabzon’a, şehrime büyükşehir belediye başkan adayı olma iddiasıyla geri gelmiş olmaktan, buna layık görülmüş olmaktan onur duyuyorum. Biz ailece Trabzon’a belediye başkan adayı olmaktan dolayı çok heyecanlı ve çok mutluyuz. Trabzon’un tarihinde kaç belediye başkanı var doğrusu bilmiyorum ama bunlardan biri olmak çok onur verici bir şey. İnsanın kendi şehrine, insanlarına gerçekten önemli hizmetler verebilecek bir noktada olması çok değerlidir. Yasa gereği valiler kendi şehirlerine vali olarak atanamıyor ama belediye başkanlığında tam tersi bir durum var, oralı olmanız yeğleniyor. Bu noktadan hizmet ediyor olmak ve o iddiayla geri gelmiş olmak çok kıymetli, bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.  

BİRLİKTE GÖNÜLLERE DOKUNACAĞIZ

 Eşiniz Sevcan hanımın desteğinden de biraz bahseder misimiz? 

Karşıyaka’da bir eve yerleştik, çocuğumuzu da burada okula verdik. Buradaki ilk karnesini de aldı. Bu arada bütün çocuklarımıza ve öğretmenlerimize güzel bir yarıyıl tatili temenni ediyoruz. Öğretmenlerimiz çok özverili ve fedakarca çalıştılar onlara teşekkür ediyoruz. Velilere de diyoruz ki; karnelerindeki kırıklar nedeniyle çocuklarınıza kızmayınız. Çünkü muhtemelen sizin karneleriniz de okullarda tozlu raflarda duruyor, onları çıkarıp size gösterirler mahcup olursunuz. Böyle de bir durum var. Ben üniversite öğrencisiyken Sevcan hanımla evlendik. Dolayısıyla biz eşimle birlikte büyüdük. Hakikaten bu böyle… Beraber yaş aldık, her şeyi beraber yaşadık. Askere de beraber gittik, kaymakam adayı da beraber olduk. Ankara’ya da beraber gittik, beraber vali olduk, yine beraber belediye başkan adayı olduk. Bunu söylerken eşim işlerime müdahale ediyor gibi anlaşılmasın, tabii ki böyle bir şey yok. Bunu aile bütünlüğüne vurgu yapmak için söyledim. Ama diğer yandan bir hanımefendinin uğraşması gereken alanlar var. Van ve Elazığ’da valilik yaparken önemli projelerde eşimin çok faydasını gördük. Estetik anlamda kadın gözüyle bazı projelere bakılması gerekiyor. Mesela, Elazığ Harput’ta muhteşem bir Harput evi yaptık, içini döşedik bu eşimin bizzat uğraştığı bir projeydi ve çok ilgi gördü. Van’da hayvan barınağı projesiyle uğraştı ve Doğu hatta Güneydoğu’nun en iyi işleyen hayvan hastanesi ve bakımevi olarak hizmet veriyor. Bunda eşimin çok büyük emeği var. 
İnşallah Trabzon’da da sosyal ve kültürel konularda eşim Sevcan hanım işin içerisinde fazlasıyla olacaktır. Birlikte gönüllere dokunacağız ve benim yükümü almaya devam edecek. 

BİRLİKTELİĞE HAZIR OLUN

 Bu röportaj kapsamında son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz Trabzon’un sorunlarını tespit ettik, o süre tamamlandı. Şimdi çözüm önerilerini hazırlıyoruz ve inşallah önümüzdeki haftalarda projelerimizi ve yönetim anlayışımızı basınla bir araya gelerek gerçekleştireceğimiz mütevazi bir tanıtımla halkımızla paylaşacağız. Artık hızlanıyoruz ve 31 Marta kadar tamamıyla projelerimizi ve yönetim anlayışımızı halkımıza anlatmış olacağız. Seçimden sonra görev bize verilirse yapacağımız işlerdeki önceliklerimiz ve ekibimiz hazır. İnşallah huzur içerisinde güzel ve gerçekten ihtiyaç duyulan projelerin kısa sürede bir bir hayata geçirildiği yeni döneme herkes hazır olsun. Kavgasız, gürültüsüz, kimseyi dışlamadan, elbirliğiyle çalışacağız. Birlikte başaracağız. Trabzon böyle bir birlikteliğe hazır olsun. Birlikte inşallah bu şehri çok daha ileri bir noktaya, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına, 2023’e beraberce hazırlayacağız.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.