Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

VATANIM SENSİN

 Çoğumuzun, dizinin oynanacağı günü merakla beklediği ve kaçırmadan, keyifle, gururla, duygulanarak ve o günleri yaşarmışçasına izlediği dizi ‘’Vatanım Sensin’’ dizisi birçok öğreti ile sonlandı.
Maalesef öyle uzaklaşmışız ki; bizi bir arada tutan ve kenetleyen milli duygularımızdan. Daha da uzaklaşmadan milli birlik ve beraberliğimizi artıracak ortak duygu ve düşüncelerin yeniden hâkim olması ivedi gereklidir.
Dizinin son bölümünde; annesi Maçkalı olan Yüzbaşı Şerafettin’in yanındaki iki üsteğmenle yaralı haliyle ve kanının da bulaştığı Türk Bayrağının Vilayet binasında göndere çekilme sahnesinin de olmasını çok isterdim.
Milli duygular milleti ayakta tutan önemli özelliklerdendir. Milli duyguları şahlandırmak suretiyle bağımsızlık mücadelesini kazanarak tüm dünya mazlum ülkelerine örnek teşkil ettiren Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başarısının şifreleri de buradadır. Boşuna dememişler; ‘’bir elin nesi var, iki elin sesi var’’ diye…
‘’Bir amaca doğru yürürken, kişisel düşünce ve çıkarları bir tarafa bırakarak, el ele vermek icap eder; başarının sırrı budur. Unutulmamalıdır ki, bizlerin gerçek görevi toplumumuzun gelecekteki yüksek menfaatlerini sağlamaya çalışmaktır’’ diyen Mustafa Kemal Atatürk milli beraberliğin önemini 1923 yılında vurguluyordu.
Son yılların en tehlikeli oluşumu olan, milli birlik ve beraberliğin önemli harcı, milli duygular zayıfladığı gibi ayrışan ve kindarlaşan bir neslin olması milletin temelini derinden sarsacak bir tehdit olarak görülmelidir.
Dizide, ayrıca yozlaşan aile ilişkilerinin aksine, ailenin önemini, kutsiyetini vurgulayan ve örnek teşkil edecek birçok olay da sahnelenmiştir. 
Bu sahnelerden birinde kurşunlanmak üzere idama giden kadın kocasına; ‘’Vatanım Sensin’’ diyerek eşini yüceltmesinin yanında hayatı birlikte paylaşmanın, sevginin ve sadakatin ulviyetini de çok güzel özetlemiş oldu. Zira aile kavramı da bu dönemde erozyona uğramış ve mutsuzluklar artarak sürmektedir. Dizide emeği geçen herkese teşekkürler…
***
Boşanma oranı had safhada ama canım, cicim, hayatım, aşkım kelimelerini kullananlar da had safhada. Bir ters orantı var ama neyse, süslü laflar balon gibi, bir bakmışsın sönmüş. Kelimelerin içinin boşalması ve anlam kaybetmesi bu olsa gerek. Aşkım dediğinde ne kadar anlamlıysa da sürekli kullanılarak itibarsızlaştırılması da o kadar anlamsız. Artık sıradanlaşan bir alelade laf olmuş, yazık değil mi? İçinden gelmeyen kullanmasın lütfen. Televizyon programlarında bu vıcıklığı fazlasıyla görmek olası, umarım onlar bu konuyu düzeltmede öncü olurlar. 
Artık devrim niteliğinde değişimler yapılarak; sevgi, saygı ve paylaşma duygularının egemen olduğu, adil paylaşımın sağlandığı, insana değer veren onurlu birey olmaya yönelik sistemin etkinleştiği ve kahvehanelerden kurtularak herkesin iş sahibi olduğu milli birlik ve beraberliği sağlayacak adalet ve hukukun bağımsız olduğu ve özgür, nitelikli insanları yetiştirecek eğitim sistemine geçildiği bir birlikteliğe geçilmenin artık tam zamanıdır, geciktikçe onarmak ta zorlaşacaktır.
Siyasette, kişisel menfaat sağlama ahlaksızlığının asgariye indirilerek, hizmet etme şevk ve iradesiyle çalışacakların çoğaldığı bir ülkede sorunların çözümü de kolaylaşacaktır.
***
24 Haziranın şifrelerini şöyle okuyorum:
AK Parti; seçim tarihini belirlemelerine rağmen hazırlıksız yakalanmış gibi duruyor, şaşkınlar ve heyecandan uzak bir propaganda yürütülüyor. Sanki seçim olmayacakmış havasındalar, çalışma tempoları eskilere göre çok düşük. Ya kaybetmeyi istiyorlar ya da güvendikleri şeyler var. Dağılmanın eşiğinde olma ihtimali de var.
CHP; 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi hazırlıklı ve uygulanabilir projelerle toplumun büyük bölümünde özellikle Cumhurbaşkanı adayı vasıtasıyla yer edinmiş. Sanırım 1970’li yılların Ecevit furyası esecek inceden. 
İYİ Parti; Merkez sağın boşluğunu dolduracak görüntüsünde. Şimdi ulaşamasa da önümüzdeki süreçte teşkilatları iç çekişmelerden uzak ve nitelikli partililerden oluşursa Adalet Partisinin yerini alabilecektir.
Saadet Partisi; AK Partinin seçimi kaybetmesi durumunda klasik MSP emanet oylarını geri alacağını değerlendiriyorum.
Bayramın sağlık ve huzurla geçmesini diler, milli birlik ve beraberliğin artmasına vesile olmasını gönülden dilerim.
Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.