VE TANRI KADINI YARATTI!

Ben sarışın, başı açık ve de dindar bir kadınım. Batıl inançlarım yoktur. Dinimi sade ve Allah’ın emrettiği şekilde, elimden geldiğince yaşamaya çalışırım. Kimsenin inancına karışmam. Giydiğine, yediğine, içtiğine şekline göre insanları kategorilere ayırmam.

İman bir güzelliktir. İman da tıpkı güzellik gibi ayrıntılarda saklıdır. O detay ve teferruatları bulup çıkarmak ve huzurlu yaşayabilmek bizim elimizdedir.

Ben bana dayatılan öğretilerin dışında kendi duyumsamalarım, kendi fikirlerim ve algılarımla yaşarım dinimi. Kimseye de kendi inancımı empoze etmem. Ne haddime. Sorulursa yardımcı olmaya çalışırım. Ya da kaynak adı veririm.

Kâinata şöyle bir bakınca var olan mucizeyi görmemek mümkün mü? O muhteşem görüntü karşısında zaten her şeyi sorguluyorsun.

Kurtuluş reçetesi Allah’ın elinde, reçetedeki ilaçları almak ise, iyi olmak da bizim elimizdedir.

O yüzden ben İslam’ı ahlak ve edep olarak algılarım. Çünkü reçetedeki ilaçları alırsan iyi olursun, almazsan kötü olursun.  

Allah’ın tek ve eşsiz bir yaratıcı olduğuna inanırım. Meleklerine, kitabına, peygamberlerine ve yaptıklarımızın hesabının sorulacağı, bir hesap gününün varlığına inanırım.

Aklın rehberi iman ve iradedir. İnsanoğlu hep doğru bilginin ışığında dinini uygulamalıdır. Ben buna inanır ve bunu bilirim. Kulaktan dolma, ya da Arapçayı okuyup anlamını bilmeyenlerden de hep uzak durdum. Aracı hiç kabul etmedim. Çünkü sorularıma cevap bulamayınca kılavuzumuz Kuran-ı Kerime sığındım. Anladığım ve kavradığım şekilde yoluma devam ettim. Aracıların hep tehlikeli ve de birer mikser olduğunu düşündüm. Zaten dinimiz de aracıyı kabul etmez.

Dünün ve bugünün değerli varlıkları kadınların bugün Arap hayranı erkekler tarafından yorumlanması ve şekle sokulması benim asabımı bozuyor.

Sürekli bir nesneye benzetilmeleri, kılık ve kıyafetleri konusunda yine bu Arap kültürünü benimseyen erkeklerin yorumları kadınları yordu.

O yüzden kadınlardan elinizi çekiniz.

İslam ve başörtüsü konusunda fetva verenler ne büyük bir trajedidir ki bu yobaz erkeklerdir.

Kadında neyin günah, neyin sevap olduğunun yorumunu yapanlar da yine bu erkeklerdir.

Kadınlar örtünmelerini de, inançlarını da özgürce yaşayabilmeli; kimsenin tekelinde ve emrinde olmadan.

Hala erkek egemenliğinin yüksek olduğu ve üç kere boş ol dediğinde boşandığın bir sistemin geçerliliğini yaşıyor bazılarımız. Ve daha da acısı kabul ediyor. Ya sonrası. Nafakasız çoluğu ve çocuğu ile çoğunlukla yoksulluk, sosyal dışlanma ve yalnızlıkla baş başa kalan kadınlar.

Binlerce kilometre yürüyeceğimiz yol hep tek bir adımla başlar. Bu adımı biz atarız. Hiç kimse bizim yerimize adım atıp yolculuğu başlatamaz. O yüzden de ilk adım çok önemlidir. Bu adımlarınızda sizin inancınızdır önemli olan. Sorgu gününde yanımızda bizi şekillere sokan erkekler olmayacak unutmayalım.

Zaman çok çabuk geçiyor. Vicdanın bugün sesini dinlemeyip kendilerine göre bir kadın modeli yaratanlar bir gün mutlaka o kadınların çığlıkları ile baş başa kalacaksınız.

Erkek olmak demek kadına göre daha şerefli olmak ya da farkındalığı yüksek olmak demek değildir. Bunu hep karıştırıyorsunuz.

Cinsin, rengin, millettin ne olursa olsun biyolojik yapın içerisinde iç alem ve dış aleminde ahlaklı olacaksın. Yaratılışında seni çevreleyen ne varsa ayrım yapmadan kollayıp, koruyacaksın. Ezmeyeceksin, dövmeyeceksin, eksik etek demeyeceksin. Şerefim, namusum diye vaat ettiğini yüksekte taşıyacaksın. Aşağılamayacaksın.

Bu yazıya nasıl mı karar verdim. Her şey bir arkadaşımın maili ile başladı. Mailde Müslüman bayanların en rahatsız olduğu 10 davranış şeklinden bahsediyor erkek araştırmacı; Ortalığı nasıl karıştırırım diye düşünerek! Başlık çok ilginç kadınların değil, Müslüman kadınların rahatsız olduğu on başlık. Bu arada resimdeki Müslüman kadın başı örtülü olan kadın olarak resmedilmiş. Buram buram, baskı kokan, incelikten uzak, kaba saba ve de en önemlisi kadını bir günah aracı olarak lanse eden bu tür yaklaşımlardan bıktık, usandık. Biz İslam’ı kabul eden ve İslam’a saygı duyanlarız. Ama iş dayatmalara gelince Arap hayranlığının hüküm sürdüğü bir hayatı yaşatmak isteği olunca, isyanımız da artıyor. Yaptıklarınızın İslam’la uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu başlıklarda her ne kadar tehlikeli olan erkek gibi gösterilmiş olsa da yine de alt mesaj kadınlar kendinize çeki düzen verindir. Erkeği baştan çıkaran olarak da işaret edilen hep kadınlardır. Günahsız ve saf olan ise hep erkeklerdir. İçinde kışkırtmadan, ürkütmeye kadar her türlü tehdit olan o saçma başlıklardan bazıları şunlardır:

* Bir erkek olarak toplu taşımada bir bayanın (başörtülü) yanına oturmayın.

* Para üzeri verirken ya da bir şey uzatırken elinizi bayanın eline değdirmeyin.

* Akrabanız bile olsa namahrem bir bayanla gereksiz yere sohbet etmeyin.

* Trafikte üstün olduğunuzu ispatlamayın. Bayan sürücüleri sıkıştırmayın

* Sokakta, okulda, çarşıda nerede olursanız olun bir bayanın yanından geçmemek için özen gösterin.

* Bir Müslüman bayan haksızlığa uğramışsa bir mümin olarak Allah rızası için sessiz kalmayın.

Ben kendimce yorumumu yaptım. Asıl yorum sizin.

***

İçinde bulunduğumuz ay aşure ayıdır. Aşurenin İslam dininde birçok önemli olaya şahit olduğunu hepimiz biliriz. Bu yüzden de önemi çok büyüktür.

Nuh peygamberin gemisi tufandan kurtulmuştur, Âdem peygamberin işlediği günahtan sonra tövbesi kabul edilmiştir. Hz. İbrahim ateşte yanmamıştır gibi birçok önemli olay olmuştur.

Muharrem ayı Kuran’daki önemli aylardan birisidir. Bizde İslam âlemi olarak bu ayı kıymetini bilerek idrak ederiz. Bu sene Muharrem ayında İslam âlemi yeni bir terimle tanıştı. “Muharrem aşı.”

Bugüne kadar bu ifadeyi ben hiç duymamıştım. Duyan, bilen varsa lütfen benimle paylaşsın. Anlamı ve manası ile bana bilgi verirse sevinirim.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.