VE YARGITAY BOZDU

VE YARGITAY BOZDU

Trabzon'da kamu ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla yargılanan 34 müteahhitle ilgili Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar Yargıtay tarafından bozuldu.

Trabzon'da kamu ihalelerine fesat karıştırdıkları iddiasıyla yargılanan 34 müteahhitle ilgili Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar Yargıtay tarafından bozuldu.

 

DOSYA İADE EDİLDİ

Trabzon’da 2005- 2006 yılları arasındaki kamu ihalelerine fesat karıştırılmasına ilişkin Erzurum 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki yıl aralık ayında başlayan, aralarında siyaset, işadamı ve spor dünyasından isimlerin bulunduğu 34 kişi ile ilgili verilen karar Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nce bozuldu. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade edilen dosya kapsamında önümüzdeki günlerde yeniden yargılama yapılacak.

 

KAMU ZARARI YOK

Yargıtay’ın davayı iki farklı yönden bozduğu öğrenildi. Birincisi çete suçlamaları. Yargıtay olayın çete kapsamına alınamayacağı ve çete suçundan ceza verilemeyeceğini belirledi. İkincisi ise kamu zararının oluşmaması. Hatırlanacağı gibi davada çok sayıda sanık yalnızca telefon görüşmelerine dayanılarak cezalandırılmıştı. Yargıtay, kamu zararı oluşmadığından bu yönde ceza verilemeyeceği hükmünü getirdi.

 

TELEFON GÖRÜŞMELERİ

Afşin, Işıklı ve Başdurak grubu içme suyu projesi, Çarşıbaşı, Vakfıkebir İlçesi spor salonları, Arsin’in Fındıklı Beldesi taşkın koruma, Of- Hayrat karayolu yapım ihalelerine fesat karıştırmak için örgüt kurdukları öne sürülen müteahhit ve siyasetçileri birbirleriyle yaptıkları telefon konuşmaları baz alınarak tutuklanıp cezaevine gönderilmişti. İddianamede çete lideri olarak DYP’li İl Genel Meclis Üyesi 72 yaşındaki Ali Nazmi Başkan gösterilmişti.

 

CEZA YAĞMIŞTI

Yapılan yargılama sonucu  Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Trabzon DYP İl Genel Meclis Üyesi Ali Nazmi Başkan’ı 47 yıl 1 ay, oğlu Necati Başkan’ı 6 yıl 3 ay, torunu Efgan Başkan’ı 1 yıl 8 ay, Trabzon Çarşıbaşı AKP İlçe eski Başkanı Eyüp Kul’u 26 yıl 8 ay, inşaat mühendisi Sibel Çağlar Kul’u 12 yıl 6 ay, Trabzonspor Kulübü eski Başkanı Atay Aktuğ’u ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Başkan ve Üçüncü hariç diğer 5 tutuklu sanık da tahliye edilmişti.KİM NE KADAR CEZA ALMIŞTI

 

Ali Nazmi Başkan : 47 yıl 1 ay,

Mustafa Üçüncü .39 yıl 2 ay,

Eyüp Kul : 26 yıl 8 ay,

Sibel Çağlar Kul : 12 yıl 6 ay

İsmail Çiçek : 12 yıl 6 ay

Ali Rıza Kar : 12 yıl 6 ay

Hasan Uzuncan : 12 yıl 6 ay

Koşman Köroğlu : 12 yıl 6 ay

Selahattin Eyüpoğlu : 12 yıl 6 ay

Atay Aktuğ  : 6 yıl 3 ay

Necati Başkan : 6 yıl 3 ay

Ali Necati Bankoğlu : 6 yıl 3 ay

Gökhan Bankoğlu : 6 yıl 3 ay

Osman Zeki Kamburoğlu : 6 yıl 3 ay

Avni Kamiloğlu : 6 yıl 3 ay

Murat Dağtepe : 6 yıl 3 ay

Sinan Aydın : 6 yıl 3 ay

Ali Kurban : 6 yıl 3 ay

Muhammet Özyurt : 6 yıl 3 ay

Oğuz Elbistan : 6 yıl 3 ay

Hakan Albayrak : 6 yıl 3 ay

Halit Velioğlu : 6 yıl 3 ay

Mustafa Keleş : 6 yıl 3 ay

Hasan Güven : 6 yıl 3 ay

Ali Kazancı : 6 yıl 3 ay

Zafer Ertem : 6 yıl 3 ay

Halis Özyurt : 6 yıl 3 ay

Hamit Patır : 6 yıl 3 ay

İsmail Salih Bilgin : 6 yıl 3 ay

Mürfit İsak : 6 yıl 3 ay

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.