Vekili halk değil liderler seçiyor!

7 Haziran’da yapılacak seçime üç aydan az bir süre kaldı. Partiler, adaylarını genelde, Ankara’da belirleyecek… Eskiden olduğu gibi, partilerde kıran kırana bir önseçim yaşanmıyor. Bu da partilerde yönetimlere başkaldıran veya bireysel olarak tepki koyan milletvekili sayısını aza indiriyor. Parti genel başkanı veya kurmay heyetinin aldığı karar, vekiller karşı çıksa bile yerine getiriliyor.

Partilerde, vekillerin bağımsız hareket edememelerinin ana nedeni tabandan değil tavandan vekil olmalarıdır. CHP grubunda üç-beş farklı sesin çıkması, partinin siyasal yapısının yanısıra vekillerin önemli bir bölümünün önseçime girmeleridir.

***

AKP’de 2002 yılında bugüne kaç milletvekili, genel başkan veya genel merkez ile ters düştü. Eleştiri getirdi… Parti içerisindeki bir grupla çatışma sonrası kopma yaşandı… Ki, bu olay parti içerisinde görüş ayrılığı veya farklı fikirler savunma işi değil.

AKP’de farklı, bağımsız düşüncede veya parti genel başkanının, hükümet üyelerinin yanlışlarını eleştirecek bir vekil bulamazsınız. Çünkü AKP’den vekil seçilenler veya vekil olarak atananlar süzgeçten geçiyor.

Temayülden, anketlerden birinci çıkmanız vekil olacağınız anlamı taşımıyor. Partinin genel merkezindeki ekip, sizi sınavdan geçiriyor… Sonra, bir de zirvedekiler listeye son şekli veriyor.  Partinin milletvekilleri, birkaç istisna dışında tamamı aynı kalıpta…

***

MHP, önceki seçimde merkez ve sağ kulvarda üç-beş ismi listelerine aldı, meclise taşıdı… MHP’de de, eğilim veya önseçim çok da dikkate alınmıyor. Partide neredeyse yarım asırdır politika yapanlar, hala politika yapıyor. MHP’de, AKP’deki gibi sınav olmuyor, ama genel merkez etkili oluyor. Bu da partide yenilenmenin önüne geçiyor…

***

Partilerin vekil adaylarını belirlemede eğilim ve önseçimin yanısıra, bir de oy verirken tercih kullanma işi var. Rahmetli Adnan Kahveci, yüzde 80 veya 90’lık bir tercihle seçilmişti. Partisine oy veren seçmenin yüzde 80’i Kahveci’yi tercih etmişti. Kahveci, listenin arka sıralarında olsa bile aldığı tercih oyla ilk sıraya yükselmişti…

Önseçim ve tercih milletvekilini güçlü kılar. Güçlü vekili, partilerin ne liderleri ne de kurmayları ister. Dolayısıyla bu sistem işlemiyor… Diğer yandan yüzde 10’luk seçim barajı var.  Özellikle iktidar partisi yüzde 10’luk barajı düşürmeye yanaşmıyor. Yüzde 10’luk baraj yüzde 5’e veya 3’e inse, Türkiye’deki her görüş rahatlıkla Mecliste temsil edilir.   

***

Türkiye’de sistemdeki sıkıntının daha başka ve önemli nedenleri de var… Seçim barajını indirsen veya önseçim ve tercih sistemini de getirsen sıkıntıları kolay kolay aşamasın.

Çünkü Türkiye’de ideolojik bir çatışma yaşanıyor. İdeolojik çatışmanın bir yanında ‘din’ diğer yanda farklı görüşler… Ve bu kavgada her zaman din ve dini kullananlar kazanıyor.

***

Genel seçime 90 günlük bir süre kalmasına rağmen, muhalefet partilerinden eleştiri dışında ciddi bir plan, program, proje gündeme getiriliyor mu? Mesele CHP veya MHP iktidara gelseler, Türkiye’de bir yılda namaz kıldırmak için harcanan 5 milyar doları bir milyar dolara indirebilecekler mi veya Diyanet İşleri Başkanlığını özerk yapabilecekler mi? Milli Eğitim müfredatını yeniden çağdaş bir şekilde düzenleyecekler mi? Üretim ekonomisi için düğmeye basacaklar mı?… Yoksa mevcut iktidarın yaptıklarına mı devam edecekler?

Muhalefet partilerinde henüz ciddi bir söylem ve proje yok gibi. Muhalefet partileri iktidara gelirse yapacakları iş, bir iki değişiklikle sistemi devam ettirmek… Görüntü bu şekilde… Bu da Türkiye’nin bugünden daha geriye gitmesi, ekonomik ve sosyal olarak tam bir çıkmaza girmesi demektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.