Vekiller, geçici parti memuru oldu!

  TBMM’de Trabzon’u temsil eden eski milletvekilleri, AKP iktidarı ile birlikte milletvekillerinin geçici parti memuru olduklarını öne sürüyor. Milletvekillerinin eskiden olduğu gibi etkileri ve güçleri olmadığını öne süren eski vekil, ‘Türkiye Cumhuriyetinin yönetim sistemi değiştikten sonra belki iddialı olacak ama bana göre vekillik geçici parti memurluğuna döndü. milletvekilleri.jpgArtık kimin kimlerin vekil olacağına parti tabanları, teşkilatlar değil, Ankara karar veriyor. Bakanlıklar, bürokratik yapı Saray’a bağlandı. Tüm atamalarda partiye aidiyet öne çıkarıldı. Daha açık söyleyeyim, İmam Hatip ve Tarikat bağlantın olmadı mı, bir yerlere gelme şansın yok denecek kadar az. Gelen arkadaşlarda bana göre göstermelik. Ve ne ilginçtir ki, eskiden farklı partide olup bu partide siyaset yapan arkadaşlar da seslerini çıkarmıyor. Yarım asırdır siyasetin içindeyim. Bu sistem bugün kör topal yürüyor ama yarın çökecek’ dedi.  
Eski vekil eleştirilerinde haklı olsa da sonuçta bugünlerde yaşananlarda eskilerin de sorumluluğu var. Bu da unutulmamalı…

Ömer bu işi gördü!

omer-bu-isi.jpg  CHP Trabzon eski il başkan yardımcılarından Celal Akaç, şubat ayında yapılacak olan kongrede önceki seçimlerdeki gibi yarış olmayacağını söyledi. İl Başkanlığı için Ömer Hacısalihoğlu ve mevcut başkan Güzide Uzun’un aday olacaklarını söyleyen Akaç, ‘Seçimi kim kazanır, bilemem. Bugünkü tabloda Ömer Hacısalihoğlu daha avantajlı görünüyor’ dedi. Akaç, il kongresinde oy kullanacak delegelerin ağırlıklı olarak Ortahisar ve batı ilçelerinde olduğunu söyledi.
  CHP eski il başkanlarından ve milletvekili adaylarından Cafer Hazaroğlu ise, ‘Beni delege göstermişler. Emekli olduğum için kulislere girmiyorum. Güzide ve Ömer önceki seçimde beraberdiler. Biri il diğeri Ortahisar ilçe başkanı seçildiler. İl seçiminde ikisi de aday, ikisini de seviyorum’ demekle yetindi.
CHP’nin bir başka etkili ismi ise, ‘Ömer bu işi gördü. Güzide hanım alsa alsa en fazla 100 oy alır’ dedi.
CHP il kongresinde, Ömer Hacısalihoğlu favori gösterilse de Güzide Uzun, delegelerle bire bir görüşüyor ve destek istiyor. Uzun’un, kazandığı seçimde karşı listede olan isimlerden destek alacağını söyleyen bir partili, ‘Güzide hanım kolay kolay pes etmez. Ömer bey ne kadar şanslıysa Güzide hanım da o kadar şanslıdır’ diye konuştu.

TTSO’yu eleştirdi!

 ttso-yu.jpg Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük cam üreticisi ve pazarlayıcı Yavuz Cam’ın CEO’su Ömürden Yavuz, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının üyelerden para toplamaktan başka bir iş yapmadığını öne sürdü. TTSO’ya her yıl binlerce üyenin milyonlarca lira aidat ve evrak bedeli ödediğini belirten Ömürden Yavuz, ‘Ticaret ve Sanayi Odası bu paraları ne yapıyor. Nerede kullanıyor. Mesela okul mu yaptırıyor. Konferanslar mı düzenliyor, üyelerini bilgilendirici etkinlikte mi bulunuyor? Yaptıkları iş, misafir ağırlamak, resim vermek ve yurt içi, yurt dışı geziler yapmak’ dedi. 
 
Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin, önemli konularda üyelerini uyarmadığını belirten Ömürden Yavuz, ‘Bir ay önce bir meclis üyesi yönetimi uyarıyor. Diyor ki yüksek faiz oranı ile kredi kullanan KGF kredileri yeniden güncel düşük faiz oranı ile yapılandırılıyor. Hem de ceza ödemeden. Lütfen bunu SMS olarak yollayalım üyelerimize faydalansınlar. Tam bir ay üzerine yolluyorlar. Ve insanlar bir ay daha yüksek faiz ödüyor’ diye eleştiri getirdi.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasına yönelik eleştiriler özellikle son aylarda artmaya başladı. Bizden söylemesi…

Sait Gürsoy farkı!

sait-gursoy.png  Arsin Belediye Başkanı Sait Gürsoy, vatandaşla diyalog kurma yönünde Trabzon’un en başarılı birkaç belediye başkanından biri olarak görülüyor. Arsin’in sorunlarını yerinde inceleyerek çözüm bulmaya çalışan Sait Gürsoy, ‘Büyükşehir Belediyemizle koordineli olarak çalışıyoruz. Arsin’i Trabzon’un en güzel ve yaşanılabilir ilçesi haline getirmek için çalışıyoruz, çaba sarf ediyoruz’ diyor. 
Başkan Sait Gürsoy’un babası, eski ANAP’lı Bahattin Gürsoy ise oğlunu yakından takip ediyor. Bahattin Gürsoy geçenlerde gazetemiz sahibi ve yazarı Hasan Kurt’a, ‘Sait’i iyi takip ettirin, Arsin’de güzel işlere imza atacaktır’ demişti. Gürsoy gerçekten iyi çalışıyor ve bu çalışmanın sonunda da güzel işlere imza atacaktır. 

 

                                  **************

   Ankara Savaşında Moğol ordusuna yenilen Yıldırım Beyazıt Moğol askerlerince esir edilip elleri bağlı bir halde Timur'un huzuruna getirildiğinde Timur'un oturmuş oğluyla satranç oynuyor olduğu rivayet edilir. Bun vakıadan anlaşılması gereken şey Timur'un bu savaşta bütün yetkiyi komutanlarına verdiği, iyi bir askeri sistem kurduğundan ordusunun galip geleceğinden emin olduğu ve kendisinin sadece görev ve yetki verdiği komutanlarını denetleme noktasında kaldığı, başka hiçbir şeye karışmadığı ve bir piyade gibi savaş alanına dalıp Osmanlılara karşı savaşmaya gerek duymadığıdır. Yani işin özü iyi bir sistem kurabilmek ve o sistemi denetleyebilmekle alakalıdır. Ama bizde durum bunun tam tersidir. Bizde sisteme inanmak diye bir şey yoktur. Her şeye burnunu sokarak toplumsal meseleleri çözebileceğini zannetmek gibi ciddi bir medeniyet görgüsüzlüğü vardır. Onun için bir deprem gibi bir afette bile kurumları, sistemleri, ilkeleri, yasaları konuşma gereği duymuyoruz. Deprem bölgesine gidip boy gösteren, afili pozlar veren siyasetçileri, insan kaynaklı bir felaketten türetilen deprem kahramanlarını konuşuyoruz. 
(Metin Kondel)

                                             

 

Önceki ve Sonraki Yazılar