VENİ VİDİ VİCİ (GELDİM GÖRDÜM YENDİM)

  Trabzonspor'un deprem nedeniyle ertelenen Malatyaspor müsabakası Süperlikten şampiyonluk yarışının kızıştığı şu periyotta oldukça kritikti. Trabzonspor bu müsabakadan da arzu ettiği üç puanı rahat bir oyunla ve farklı bir skorla almayı başardı. Trabzonspor sağ taraftan geliştirdiği ilk organize atağında Jose Sosa'nın gol servisine gizli forvet Phillip Novak'ın kafa vuruşuyla ilk sayısına ulaştı. Trabzonspor'un attığı bu golden çok Malatyaspor'un bu golü nasıl yediği Türk futbolu için daha esaslı bir sorunsaldı. FIFA'nın ''avare ofsayt!'' uygulamasıyla futbola yeni heyecan provaları eklendi. Zamanında kalkmayan ofsayt bayrakları, çalınmayan düdükler insan sağlığı açısından risk oluşturuyor. 
  Şüphesiz son zamanlarda Trabzonspor için en olumlu gelişme Abdülkadir Ömür'ün uzun bir sakatlıktan sonra tekrar futbola dönmüş olmasıdır. Top onun ayağına geldiğinde Trabzonspor hücumda çok daha kompakt bir görünüme kavuşuyor. Bir zamanların Macar Puşkaş'ın gibi hareketleri öngörülemiyor, sahada rakibinin normal düşünme biçimini çok rahat bozabiliyor. 
  Malatyaspor ilk yarım saatte toplama bir takım gibi kötü bir görüntü verdi futbol adına. Meşin yuvarlağı ayağına alan paldır küldür rakibin üstüne gidiyor. Sonra kolektif bir bütünlük için arkadaşlarını bekliyor. Aleksandr Sörloth ilk yarıda sakatlanıp çıkınca Malatyaspor defansı öne çıkıp oyuna dahil oldu. Sahadaki oyunun karakteri Trabzonspor aleyhine büzüldü. Trabzonspor'un Jose Sosa'nın ayağından bulduğu enfes golden sonra oyun, üç puan ve liderlik olur, diye bir düşünce geçti aklımdan. Ama Trabzonspor defansı rakiple topun kontrolünü kaybedip sarı kırmızılı ekip Umut Bulut'la golü bulunca doğal olarak umutlandı.
  Nwakaeme'nın gollerindeki özellik topa bir şekilde tarak kemiğiyle vuruyor oluşu. Trabzonspor'un üçünü golünde de buna muvaffak oldu. Ama aynı golü başka bir Avrupa liginde atabilir miydi, bence hayır. İkinci yarının özeti; Trabzonspor defansı ilk kez 45 dakika boyunca ''hoholis!'' olmadı. Kanaatimce bu müsabakanın öyle aman aman analiz edilecek bir yanı yok. İki takım arasında Trabzonspor lehine ciddi bir kalite farkı vardı. Hikmet Karaman Türk futbolunda bir enkaz; Fatih Terim taklidiyle başladığı teknik direktörlük kariyerinde hiçbir hikmetini de göremedik.
Modern futbol akıl, fiziksel güç ve taktik sadakatiyle Fordist sistemle oynanan bir oyun. Yani takımdaki her oyuncunun görev ve alan dağılımları dengeli olarak dağıtılmalı. Bu bizim futbolumuzda pek olmuyor maalesef. Onun için Türkiye'deki teknik direktörlerin Batı rasyonel düşüncesinden bihaberlermiş gibi oyun oynatıyorlar. Futbolu en iyi bildiğini iddia edenler bile; bana ne Batı'nın rasyonel düşünce felsefesinden, biz Doğulu'yuz, bizim kendimize has büyülü güçlerimiz var, fikrindeler. Ama bu büyüyü her üst düzey müsabakada gösteremiyorlar.
Sonuç; Trabzonspor Malatya'dan lider olarak döndü. Ve Başakşehir ile Trabzon'da oynayacağı müsabaka için özgüven kazanmış oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar