Vergi borcu olanlar yandı!

Vergi borcu olanlar yandı!

Maliye, vergi alacağını tahsil etmek için yine elektronik haciz yöntemini deneyecek. Bankalara, borçlu mükellefin hesabına el konulması için yeni talimat gönderildi.

İhtiyati haciz emri ile 600 milyon YTL'nin üzerinde tahsilat yapılırken operasyon sonrası 2 milyar YTL'lik ek gelir bekleniyor. BANKA HESAPLARINA EL KONULACAK

Maliye, vergi borcunu ödemeyen mükelleflerin banka hesabına el koyma uygulamasında kararlılığını sürdürüyor. Bu amaçla, alacağı tahsil için bankalara ikinci kez talimat gönderdi. Geçen ay vergisini ödemediğini tespit ettiği 130 bin mükellefin banka hesabından alacağını tahsil eden Maliye, bu kez talimat gönderildiğinde hesabında para olmayanların peşine düştü.

Üst düzey bir yetkili, bankalara ikinci bir talimat verdiklerini doğruladı ve, "İlk gönderdiğimiz haciz o gün hesabında para olanlara yönelikti. O gün hesabında para olmayıp sonradan yatıranlar olabilir diye tekrar gönderdik." dedi.

Maliye'nin bu adımı iş çevreleri tarafından yoğun bir şekilde eleştirilmişti. Kendilerine haksızlık yapıldığını düşünen aynı yetkili, amaçlarının vergi tahsilatı olduğunu, dolayısıyla geri adım atmayacaklarını vurguladı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, bir buçuk ay önce başlayan ihtiyati haciz uygulamasının ardından 600 milyon YTL'nin üzerinde tahsilat yapmıştı. İdare, uygulamanın tamamlanmasıyla birlikte 2 milyar YTL ek gelire ulaşmayı hedefliyor.

BANKADA PARASI VAR AMA BORCUNU ÖDEMİYORBorç Takip ve Değerlendirme Sistemi'nin temelini oluşturan ilk adım sayesinde, hem vergi borcu bulunan hem de bankada mevduat tutan mükellefler tespit ediliyor. Ardından bankalara yazı gönderilerek, borçlu mükelleflerin hesap hareketlerinin bloke edilmesi isteniyor. Önümüzdeki dönemde mükelleflerin banka mevduatı, gayrimenkul ve motorlu taşıt bilgileri öncelikli olmak üzere bütün mal varlığı elektronik ortamda gözetilecek.

Maliye, vergide aksama tespit ettiğinde tahsilat için yakın markajda tuttuğu söz konusu kalemlerden hacze başlayacak.

İş dünyası temsilcilerinin yoğun tepkisini çeken Maliye'nin bu uygulaması, ilginç sonuçlar ortaya çıkarmıştı. Birçok mükellefin bankada parası olduğu halde, vergi borcunu ödemediği belirlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.