Vergi İdaresinin Görüşü Yasalara Uygun mu?

Şirket Aktifine Kayıtlı ve Kirada Olan Taşınmazın Satışında Vergi

Bilindiği üzere, ana faaliyet konusu taşınmaz ticareti olmayan firmaların en az 2 yıl süre ile aktiflerinde bulundurdukları taşınmazları satmaları halinde bu satış işlemi KDV’den istisna olup, satıştan doğan karın %50’si de Kurumlar Vergisinden istisna edilmiştir. Bu düzenlemeler Kurumlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinde ve Katma Değer Vergisi Kanununun17/4-r maddesinde yer almaktadır. Ancak kanun koyucu bu istisnanın uygulanması için satıştan doğan kazancın sermayeye eklenmesini ya da sermaye yedeği olarak bilançoda yer alması gerekliliğini şart koşmuştur. Bu istisnanın amacının; kurumların bağlı değerlerinin ekonomik faaliyetlerde daha etkin bir şekilde kullanılmasına olanak sağlanması ve kurumların mali bünyelerinin güçlendirilmesi olduğu kanunun gerekçesinde ifade edilmiştir

Ana faaliyet konusunun motorlu kara taşıtlarına lpg sistemi montajı, bakım hizmeti ve satışı olan bir firma, merkez adresi olan sanayi sitesinin taşınması ve yıkılması ile ilgili belediye tarafından yürütülen çalışmalar nedeniyle ana faaliyetinde kullanılmak üzere vadeli olarak 2017 tarihinde bir işyeri binası satın alındığını, mevcut sanayi sitesinin taşınması süreci uzadığından merkez adresinde değişiklik yapılmasına gerek görülmediğinden satın alınan işyeri binasını 6 ay boyunca atıl durumda iken 2019 tarihinde masraflarını karşılamak amacıyla kiraya verdiğini, daha sonra da 2020 yılında satışa çıkarıldığını ifade ederek bu satış işlemini dolayısıyla Kurumlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinde belirtilen %50’lik istisnadan ve Katma Değer Vergisi Kanununun17/4-r maddesinde belirtilen KDV istisnasından yararlanabilme konusunda Gelir İdaresi Başkanlığından görüş (özelge) talep etmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığı 12.05.2020 tarihinde verdiği özelgede;

* Kurumlar Vergisi Yönünden:

Özelge talep formunuzun tetkikinde, şirketiniz aktifinde yer alan bahse konu taşınmazın faaliyetlerinizin yürütülmesinde kullanılmadan bir süre kiralandıktan sonra satışa çıkarıldığı anlaşılmıştır.

Bu hüküm ve açıklamalara göre, şirketinizin ana faaliyetinde kullanılmak üzere satın alınan ancak muhtelif nedenlerle şirket faaliyetlerinde kullanılmaksızın 6 ay süreyle kiralama suretiyle değerlendirildikten sonra satılan söz konusu taşınmazın satışından elde edilen kazanç Kurumlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde yer alan istisnaya konu edilemez.

**Katma Değer Vergisi Yönünden:

Buna göre, şirketiniz tarafından satın alınarak kiraya verilen işyeri, ticareti yapılmak maksadıyla aktifte bulundurulan taşınmaz olarak değerlendirileceğinden, ticari amaçla elde bulundurulan söz konusu taşınmazın tesliminde 3065 sayılı Kanunun 17/4-r maddesindeki istisna hükmünün uygulanması mümkün değildir.”

şeklinde görüş beyan etmiştir.

Bu görüş Mayıs-2020 tarihli olup, Kanunda düzenlenen istisna maddelerini fiilen yok sayan ve ortadan kaldıran bir görüş olmuştur. Artık bu istisnanın çok dar bir alana hapsedildiği ve Kanunun lafzına ve ruhuna uygun olmadığı aşikardır.

Gelir İdaresi Başkanlığın acilen Kanunun lafzını ve ruhunu yok sayan bu tür yaklaşımlardan vazgeçip,şirketlerin öz varlıklarını güçlendirme gayretlerine destek vermek bir tarafa, engel olmaması gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.