Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

VESİKA

  Zabit başlıklı yazımda eksik kalan bir hususu burada tamamlamak istiyorum. Yazı çok uzun olacağından bilerek bu yazıma bıraktım. Aslını bu zamana kadar koruduğumuz belgeyi ibret-i âlem için ve ailenin önemini de vurgulamak üzere paylaşacağım.
Bu belge Muvazzaf Askerlerin Terör Örgütleri ile ilişkilendirilmesini bir yana bırakın ne kadar önemsendiğinin de bir kanıtı olarak görülmelidir.
Erzurum’da Üsteğmen olan Sefer Özgür evlilik için kanuni bekleme süresini doldurduğundan Birlik Komutanına başvurur. Birlik Komutanı da müracaat üzerine Askerlik Şubesine ’’Maçka Tekel Amiri Kadri Eyüboğlu kızı Sebahat ile evlenmesine müsaade ettim, gerekli evrakları gönderin’’ diye yazı gönderir.
13. 08. 1948 tarihli, Jandarma Komutanı ve Kaymakam imzalı cevabi yazıda şunlar yazar. ‘’Kadri Eyüboğlu asil bir aileye mensup olmakla beraber kendisi şerefli, namuslu, dürüst bir zattır, kızı Sebahat ise ciddi, vakur, hüsnü ahlak, hüsnü tabiyet sahibidir. Subay eşi olmaya layık karakter ve seciyede bulunmaktadır.’’
Nereden nereye geldiğimizin de önemli bir belgesidir. Son yaşanan olaylar, üzerine titrenen bir TSK’den güven ve önemini yitiren bir kurum haline dönüştürülen ve ‘’Türk Vatanı üstünde sönmez güneşsin sen, Kartal yuvalarında hürdür millet seninle’’ diye kükreyen Harbiyelilerle birlikte milletin umutsuzluğa doğru da gidişidir.

birinci-yazinin-icine.jpg


Tüm meslek grupları birbirinden değerli ve birbiriyle dayanışma içerisinde, yardımlaşarak hayatlarını idame ettirirler, biri olmadan diğeri zora düşecektir.  Ancak; Çanakkale’de, Kore’de, Kıbrıs’ta destanlar yaratarak tarihe kahramanlıklarını nakşeden Türk Askerinin Milletinin gönlünde ayrı bir yeri vardır. Ordu, Millet hep el eledir. Mustafa Kemal’in ifade ettiği gibi Subay bedeninden önce şerefini koruyandır. Ancak, ölümü göze alanlar ölüme gönderebilirler. Bu özelliğini kaybeden çok ordu var dünyada. Arap Baharının askerleri işte bu özelliklerini kaybetmiş paralı askerlerdir. Ülkelerinin ve vatandaşlarının içler acısı halleri de ortadadır. Vatan sevgisinden yoksun askerler milletin talihsizliğidir ki Türk Askeri hiçbir zaman bu özelliğini kaybetmemiştir, kaybetmeyecektir.

Bu belgenin bir diğer anlamı da aile kavramına verilen önemin bir göstergesidir. Aile en küçük sosyal gruptur ve toplumun aynasıdır, temelidir. Aile bireylerinin mutlu bir ortamda bulunması toplum için de hayati öneme haizdir. Ailenin sağlam temelde oluşturulma çabaları toplumun da huzuruna katkı sağlayacaktır. Saygı ve sevginin öğrenildiği yerdir aile. ‘’Aile terbiyesi almamış’’ sözü bu yüzden söylenir, aile terbiyesi bireyin yaşamımda hep yol gösterici olur.


PROJE
Şimdilerde çok moda olan bir kelime var, proje. Onlarca, yüzlerce, binlerce proje var. Dersiniz ki yeni bir dünya kuruyorlar, proje de proje…
Proje merkezleri fazla mesai yapıyorlar, aday adaylarına yetiştirmek için. Aslında adayları bu yöne zorlayan da toplumun kandırılmaya hazır ve istekli halleri. Adayım diyene ukalaca sorulan ilk soru, projen ne? O’da mecburen inansa da inanmasa da anlatıyor, hazırlanan projeleri. 
Kimse sonradan sormuyor nasılsa, ne oldu 61 proje diye?
Belediyenin bütçesini bilmeden, kaynak var mı yok mu bilinmezken, hazırlanan projeler ne kadar inandırıcı ki? Ben inandırıcı bulmadığım gibi itici buluyorum. Aday genel anlamda planını anlatmalı, yönetme tarzını açıklamalı…
Aday; öncelikle, dürüstlüğünü, samimiyetini, kendini bu göreve adadığını anlatmalı ve beraber çalışacağı ekibini de mutlaka tanıtmalıdır. Belediye Kanununda yer alan Belediyecilik görevlerini en iyi şekilde yapacağını ve halka açık bir yönetim tarzı uygulayacağını taahhüt etmelidir. Görevler göstermelik, öylesine yani yaparmış gibi yapılmamalı, eksiksiz, tam ve toplumun onayını alarak takdirini kazanacak şekilde yapılmalıdır.
Örneklersek; çöp temizliği yapmak görevi yalnızca çöp konteynerlerinin boşaltılması olarak algılanmayarak kentin tertemiz yapılmasının metotları bulunarak planlama yapılmalı ve uygulatılmalıdır.
Görevi cesurca, korkmadan, baskılara göğüs gerecek iradede yapabilme kararlığında olarak ifa edebileceğinin öncü göstergelerini verebilmelidir, statükoculuktan ziyade değişimci ve her ne pahasına olursa olsun, yalnız doğruları yapma dayanılıklılığını ifade etmeli ve vatandaşlara inandırmalıdır.
Özetle; adayların; özgeçmişi, aile yapısı, kültürü, eğitimi, vizyonu, samimiyeti, insani ilişkileri, çalışma ekibi irdelenmeli, projelere ve partiye fazla takılmamalıdır, proje göz boyamadır, boyatmayın gözünüzü, çünkü boya akar gider…
Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum