Vicdan ve ahlak yoksunları!

Sosyal medyada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşine yönelik, ahlak ve edep dışı, söylemleri hemen her kesim tepkiyle karşıladı. Ki, olması gereken de buydu. Bu tür ahlak ve edep dışı paylaşımları yapan mahluklara hayvan demek aslında hayvanlara hakarettir. Bunlar aşağılık, pis yaratıklardır.

Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkanı Fahrettin Altun. Önceki gün twiter hesabından dikkat çekici bir paylaşımda bulundu ve şöyle dedi, ‘Vicdan ve ahlak yoksunu bu arsızlığın manevi, kültürel ve toplumsal değerlerimiz içerisinde asla yeri yoktur. Bu örgütlü ahlaksızlığa karşı tepkisiz kalanların riyakarlığına tepkisiz kalamayız’.

Altun’un bu paylaşımının altına amasız, fakatsız bizde yürekten imza atıyoruz.

Normal hayatta veya sosyal medyada bu pisliklerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa o yapılmalıdır. Bunun lamı cimi yok!

KTÜ rektör adaylarının Dosyaları incelenecek!

KTÜ’de rektörlüğü aday adayı olan akademisyenlerin geriye doğru dosyalarının inceleneceği, mahkemeye düşmemiş, FETO’ya bulaşmamış, siyasetle iç içe olmayan, akademik kariyerlerinin inceleneceği ve bu inceleme sonunda atama yapılacağı söyleniyor.

KTÜ rektörü olmak isteyen çok sayıda akademisyenin adaylık için müracaat ettiğini belirten bir öğretim üyesi, ‘Rektörlüğe kimin atanacağı konusunda şu anda bir şey söylemek mümkün değil. En iddialı adaylardan birinin Trabzon’da mahkemede dosyası var.  Bir başkası için farklı şeyler söyleniyor. Cumhurbaşkanımızın en doğru tercihi yapacağına inanıyoruz. ‘ dedi.

Vakıf Üniversitelerine Rağbet yok!

Bu yıl üniversitelere başlayacak öğrencilerin ilk tercihleri devlet üniversiteleri. Bir yıl öncesine kadar ise lise mezunlarının bir çoğu üniversite ayırımı yapmıyorlardı. Bu yıl ise, Devlet Üniversitelerinde istedikleri bölüme giremeyecek öğrencilerin büyük çoğunluğu , tam veya yarı burslu olma şartıyla vakıf üniversitelerini tercih edeceklerini söyleniyor.

Vakıf Üniversitesi yöneticileri ise, önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda öğrencilerin önemli bir kesiminin vakıf üniversitelerini tercih edeceklerini iddia ediyorlar.

Yoğunluğun nedeni Covit-19!

Of temsilcimiz Şemsettin Öztürk, çay müstahsillerinin banka şubeleri önündeki kalabalığı haber yapmıştı. Çay müstahsilinin çay-kura sattığı ürünlerin bedelini birkaç ay öncesine kadar Ziraat Bankası ve Denizbank ödüyordu. Sonra Denizbank’ın yerine bir başka devlet bankası olan Vakıfbank ödeme yapmaya başladı. Bankalar covid-19 tedbirleri çerçevesinde müşterileri bankaya sayılı almaya başladılar. Çayını teslim edip bankadan para almaya gelen müstahsil, ister istemez bankaların önünde beklemeye başladılar. Bu bekleyiş uzun sürünce üretici de tepki gösterdi, Şemsettin Öztürk te, üreticilerle  görüştü ve bu tepkiyi haberleştirdi.

Dün Vakıfbank Bölge müdürü Ömer Çebi ve banka üst düzey yöneticileri ziyaretimize geldi.  Çebi, yalnız Vakıfbank’ta değil tüm bankalarda müşterilerin teker teker veya ikişer üçerli gruplar halinde şubelere alındığı belirterek, ‘Banka şubemizin yanında bir de ATM var. AKM önünde ve şube önünde zaman zaman otomatik olarak yoğunluk oluyor. Covid-19 nedeniyle tedbir almak zorundayız.  Of ta 3 bin beş yüz müstahsile ödeme yapıyoruz. Pandemi öncesinde de çay müstahsili ödemelerinde diğer bankalarda da yoğunluk oluyordu’ dedi. Çebi, Vakıfbank Genel müdürlüğünün çay üreticilerine dağıtılmak üzere bankamatik kartı gönderdiğini ve bu kartları 30-40 kişilik bir ekiple köy köy müstahsile dağıttıklarını söyledi.

Haberde, çay üreticilerinin banka şubelerinin önünde yaşadıklarını banka yetkililerine duyurmak istedik. Ayrıca haberde  bir bankayı öne çıkarmak bir diğer bankayı geriye düşürme niyetinde olmadığımızı belirtelim. 

Ali Koç hikaye Anlattı!

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, önceki akşam bir TV kanalında kimine göre hikaye kimine göre masal anlattı. 3 Temmuz şike sürecinde yaşananları, belgeleri, mahkeme tutanaklarını, UEFA’nın, CAS’ın verdiği kararları unutan ve yok sayan Ali Koç, milletin gözünün içine baka baka olayları saptırdı. Koç’un, TV de hikaye anlatmasını değerlendiren spor yorumcuları, ‘Sayın Ali Koç bu gün yapılacak mahkeme öncesi manevra yaptı’ görüşünde birleştiler.

Fenerbahçe’nin siyasetten beklentisinin olmadığı mealinde görüşler ileri süren Ali Koç, Kadıköy’de Kenan Evren Lisesi’nin kulübe verilmesinin siyasetin oluru ile gerçekleştiğini söylemedi. Ayrıca, Fenerbahçe’nin İstanbul’un en değerli mülklerini almasında da siyasetin etkisi olduğunu belirtmedi.

Ali Koç ve diğerler ne anlatırsa anlatsın, UEFA’nın, CAS’ın ve Türk mahkemelerinin verdiği kararlar, TFF nin o günkü yöneticilerinin söylemleri ortada, bütün bunların yok edilmesi mümkün değil. Sosyal medya da her şey ama her şey açık ve net olarak var. İsteyen girer bakar. Ve üstelik 3 Temmuz ve şike ile ilgili çok sayıda kitap yazıldı, hiçbiri toplatılmadı ve de tekzip edilmedi.  2010-11 sezonu şampiyonu Trabzonspor’dur.

xxx

Vasatın altında bir adamı yükseltmek, krallar için olduğu kadar kadınlar için de bir zevktir. Kötü bir piyesi yüz defa oynamak gibi bir şey bu. Büyük aktörler bayılır buna. Bencilliğin sarhoşluğudur bu. İktidar, gücünü kendi kendine ispatlamak için garip bir yolsuzluğa baş vurur: El atamayacağı tek kudret olan dehaya hakaret olsun diye, budalaca işleri zaferle taçlandırmak... Kaligulanın atını senatör ilan etmesi oyunu asırlar boyunca temsil edildi, edilecek.”

Honore de Balsac’ın İhtişam ve Sefalet romanından

Nedir bu, diğerlerine hükmetme arzusu? Yükseldikçe başımız göğe mi değecek. Arzular, hırslar bir kaşık bal ağzımıza doldurulmuş, bacağımızdan asılıyoruz ateşle dolu kuyu üzerinde, balı yedikçe kuyunun dibindeki ateşi görmüyoruz. Düştük, düşeceğiz, unutuyoruz. Buna rağmen Kaligula'nın atı olmak isteyenler çok.

Kendi cehenneminde kendi cennetinde Tanrı'nla başbaşasın ve başka kimse yok. Sor O'na vicdanında şekillenmiş duruyor; ben neyim, ne yapıyorum? Ama asla kendini O'nun yerine koyma! Kendini yargıla başkalarını asla! Hükmetmek yani egemenlik Tanrı işidir. İnsan hükmetmez idare eder unutma! Seni o mevkiye getiren de odur, kuyuya düşürecek olan da o. Nedir bu kibir! Benden başka kimse yok bu dünyada tavırları, aykırı sese, eleştiriye katlanamama!

Nedir bu!

Sanki Tanrı seni yeryüzüne görevli göndermiş gibi davranmalar. Mezarlıklar kendini vaz geçilmez sananlarla doludur, görmüyor musun?

Vasatın altında olduğunu gör, vazifeni yap, alçak gönüllülükten uzaklaşma.

İnsan ol. (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar