VİRA’nın Gençleri Bir Harika

VİRA’nın Gençleri Bir Harika

2010 yılında yaklaşık 20 kişi ile kurulan Vira grubunun üye sayısı binlere ulaştı.

  Trabzonspor tribünlerine görsel anlamda büyük katkı sağlayan Vira'nın hazırladığı pankartlar ve koreografiler yerel, ulusal ve uluslararası basında geniş yankı buluyor. ‘Hür ve Hesapsız Trabzonspor’ sloganıyla çıkılan bu yolculuğa yürekten emek ve katkı veren Trabzonlu, Trabzonsporlu gençler ile her biri bir birinden anlamlı kareografilerin ortaya çıkış serüvenini konuştuk.
 Kendiniz kısaca tanıtır mısınız?
Merve Sevim, (Marmara Üniversitesi İç Mimarlık son sınıf öğrencisi)
Vira Trabzonspor taraftar gurubu olarak, çok güzel bir arkadaş ortamımız var, aile gibi olduk. Grubumuzun içerisindeki arkadaşlarla konuşarak, fikir alışverişinde bulunarak bu koreografları hazırlamaya başladık. Deneme yanılma şeklinde başladık, bugünlere geldik diyebilirim.
 Ali Kerem Bekar, (Avrasya Üniversitesi Grafik Tasarım mezunu)
Trabzonspor sevgimiz çocukluğumuzdan geliyor, önceleri sadece taraftardık sonra Vira grubunun içine dahil olduk. Merve’nin de söylediği gibi aile gibi olduk. Hemen hemen her gün beraberiz, bir yerde oturduğumuzda 5 kişi olduğumuzu hatırlamıyorum, en az 20- 30 kişi oluyoruz.
    Hazırladığınız koreografilerle ön plana çıktınız, biraz da bundan bahsedelim.
Ali Kerem Bekar: Bizim grubumuzda pratik zekalı, yaratıcı fikirleri olan, sorun çözen çok arkadaşımız var. Merve de onlardan biri. Bir olayı düşünürken başka bir olaya da yoğunlaşabiliyoruz. Yani bir maça yapılacak pankartı düşünürken bir sonraki maçı da aklımızdan geçirebiliyoruz. Bunların başında Ahmet Hamzaçebi geliyor. Biz de onun yanında bulan kişiler olarak ondan çok şey öğrendik diyebilirim.
 
e7875911-fd14-40d3-b4b6-80eadef91e8c.jpg  Bu koreografileri grup içerisinde beyin fırtınası yaparak mı oluşturuyorsunuz? Sizi ne tetikliyor?
Merve Sevim: Bu biraz da takımın gidişatına da bağlı… Yani takım iyi oynamalı ki biz de o oyuna katkı sunalım. Ağabeylerimiz koreografi konusunda fikir ortaya atıyorlar, biz de fikrimizi söylüyoruz.
Ali Kerem Bekar: Takımda bir heyecan gördüğümüzde biz de heyecanlanıyoruz. Örneğin bu sezon ne kadar da transfer yasağımız olsa da takımda bir ruh var. Takımı ateşleyen bir ruh var. Bunu gördüğümüz de biz de ateşi alıyoruz. Yusuf, Abdulkadir, Hüseyin gibi altyapıdan gelen gençleri görünce umutlanıyoruz. Trabzonspor’un kurtuluş reçetesi de altyapıda zaten.  
   Son zamanlarda yaptığınız, mesaj içeren koreografiler hem taraftarın beğenisini kazandı hem de ulusal basında yer aldı. Bu konudaki görüşünüz nedir?
Harun Ümit Koç (Vira Mekan sahibi): Aslında biz tüm bu çalışmaları yaparken, herkes bizi konuşsun düşüncesinde olmadık. Biz kendimizi rahatlatmak istiyoruz. Bizle yaptığımız o koreografilerde ipi çekerken, demiri gerdirirken taraftarın bize verdiği desteği görünce gururlanıyoruz, heyecanlanıyoruz. Bir sonraki koreografide bu duygularla motive oluyoruz. Bu işin manevi karşılığı çok fazla...
Merve Sevim: Aslında o süreç çok stresli ve gergin geçiyor. Bir şeyler yapıyorsunuz ama maç günü o bezi kaldırdığımızda ne göreceğimizi bilemiyoruz. Ama o süreçte çok güzel anlar yaşıyoruz.

 Bir koreografinin yapım süresi ne kadar?
Merve Sevim: Bu süre koreografinin boyutuna göre değişiyor. Bazen bir günde bazen de 3 günde bitiriyoruz ama en son Başakşehir maçı için yaptığımız, ‘Yürü Sen Umutlara Biz Varız Hep Yanında’ koreografisi biraz uzun zaman aldı. Çizim ve boyaması 6 gün sürdü. Onların öncesinde bezin dikim işi vardı. Çünkü bezler büyük olduğu için parça parça alıp terziye götürüp bir birine ekletiyoruz. Sonrasında uygulamaya geçiyoruz.
 Şimdi baktığımızda, işin içerisine terzi, boya, fırça ve bunun gibi malzemeler giriyor. Bunları nasıl karşılıyorsunuz?
Harun Ümit Koç: Bu ihtiyaçlarımızı bizi tanıyan insanlardan temin ediyoruz. Çok fazla para almadan, yardımcı oluyorlar sağ olsunlar. Merve bezin üzerine kalemle oluşturacağımız koreografiyi çiziyor sonra biz boyuyoruz. Bezin ağırlığı 10 kilo ise boyadan sonra 30 kilo oluyor. Dolayısıyla bezin kaldırılmasında 15-20 kişiye ihtiyaç oluyor. Bez boyandıktan sonra altına serdiğimiz brandaya yapışıyor, onu oradan kurtarmak için altına giriyoruz, üstümüz başımız boya oluyor. Bir de ipleri var, yani bir bezde 6 tane ip varsa her ipin başında 2 kişi olmak zorunda. Bezi fileye geriyoruz o da koltukların arkasında oluyor dolayısıyla bezi açarken koltukların arkasındaki demirlere takılıyor. Sorun yaşamamak için oralarda da bir ekibimiz oluyor. Yani her şeyin bir koordinasyon içerisinde çalışması gerekiyor. Göründüğü kadar basit bir iş değil.
   Bu kadar zor ve zahmetli bir işi, hiçbir maddi karşılığı da yok. Neden yapıyorsunuz?

Harun Ümit Koç: Biz Trabzonspor’u çok seviyoruz. Statta maç günü o bezi gerdiğimizde taraftarın coşkusu mutluluğunu görmek bizi çok mutlu ediyor. Biz gerçek Trabzonspor taraftarının nasıl olduğunu göstermeye çalışıyoruz.
   Vira grubunun bir sonraki koreografisi ne olacak acaba? Şeklinde bir merak ve beklentide oluşturdunuz. Çıtayı yükselttiniz, bundan sonra ne yapacaksınız?
Harun Ümit Koç: Bizler de merak içerisindeyiz. Şimdi yapsan bir dert yapmasan bir dert durumundayız. İnsanlar alıştı tabi, sosyal medyada bir paylaşım yaptığımızda insanlar o paylaşımın altına, “siz yeter ki yapın biz ne gerekiyorsa destek oluruz” şeklinde yorum yazıyorlar. Bunları görmek bizi mutlu ediyor. Bütün bu şeyler parayla yapılmaz. Bu işin en kolay tarafı fotoğrafını paylaşmak… Aslında bunda da sıkıntılar yaşıyoruz, biz bu işi stadın oto parkında yapıyoruz, çalışırken gelenler oluyor fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmak istiyorlar. Bu bizi zora sokuyor, çünkü o zaman yaptığımız koreografinin ifşa olma endişesini taşıyoruz. Herkes maçtan önce görmek istiyor. Bu da bizim için kötü oluyor, emeğimize saygı gösterilmesini istiyoruz.
 Merve Sevim: Her şeyin güzel ve sorunsuz olması için uğraş veriyoruz. Çalışırken hem stresli oluyoruz hem de eğleniyoruz. Bazen beklemediğimiz sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Örneğin en son yaptığımız koreografinin ölçüleri tutmadı, bize verilen stadın ölçülerine göre yaptık ama uymadı, çok büyük kaldı. Ünal hoca görünmeyince bu sefer ikiye böldük, ayrı şarkılar seçtik ve ayrı ayrı kaldırdık. Sanki iki ayrı koreografi gibi oldu, güzel de oldu. Olumsuzluktan bir güzellik ortaya çıktı.
Biz uzun yıllardır birlikte olduğumuz için bir birimizi çok iyi anlıyoruz. O nedenle yaptığımız çalışmalarda bir birimizin neyi neden yaptığını çok iyi biliyoruz. Bir birimizin eksiğini tamamlaya biliyoruz. Bu da çalışma kalitemizi artırıyor.
 
Ailelerinizle aranız nasıl? Ne diyorlar bu işlerle uğraşmanıza?
e93e5e65-0314-446a-95f7-1de9115ee5b1.jpgHarun Ümit Koç: İlk başlarda biraz tepkiliydiler; bu kadar zaman ayırıyorsunuz, emek veriyorsunuz ne faydasını görüyorsunuz gibi sözler söylüyorlardı ama artık alıştılar.
Merve Sevim: Babam beni maça yollamayan televizyondan bile izlememe izin vermeyen bir insandı. Çünkü derslerime odaklanmamı isterdi. Ama Vira grubunu tanıdıktan sonra çalışmalarımızın olduğu zamanlarda gece 2-3’lerde eve gidiyorum bir şey demiyor, o da mutlu oluyor.
Ali Kerem Bekar: Benim annem de kızıyordu, nedir bu kadar durulur mu, bu saate kadar ne yapıyorsunuz derdi. Şimdi ise sadece bu kadar geç saatlere kalmasan iyi olur diyor. Yani ailelerimiz de alıştı. Biz Trabzonspor taraftar profilini oturtmaya çalışıyoruz. Bu konuda başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Şimdi baktığımızda yaptığımız işleri Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe taraftarı da yapıyor ama bizdeki kadar anlam bulmuyor onların yaptıkları. Yönetimlerin desteğiyle güzel şeyler yapıyorlar ama bizim kadar da iyi değiller.
Harun Ümit Koç: Onlar organizasyon firmalarına yaptırıyorlar, taraftarların olaya bir dahli yok. Böyle olunca da bir anlamı olmuyor. Taraftarın bizzat yaptığı, emek verdiği çalışma daha değerli oluyor.
Ali Kerem Bekar: Bizim artık boya kıyafetlerimiz bile var. Bunlar bizim dolabımızın bir kenarında duruyor. Her an göreve hazır vaziyetteyiz. Bizim yaptığımız işte büyük emek var, ruh var.

 Akyazı stadı mı Avni Aker mi? Diye sorsam…
Harun Ümit Koç: Biz Avni Aker’ciyim. Maç günüleri ayakkabılarımın bağını gişenin önünde bağlardım, evden öyle fırlardım. Şehir maç havasını daha iyi hissediyordu. Herkes meydandan yürüme maça geliyor, maç sonu yürüme dönüyordu. Şehrin kalbi Avni Aker’di. Akyazı modern bir stat ondan yana bir sorun yok ama Avni Aker’in yerinde yeni, modern bir stat yapılabilirdi.
 Tüm bu çabanız, yaptıklarınız size şahsınıza ne katıyor?
Merve Sevim: Böyle bir şey yapabileceğimizi yapmadan önce bilemiyorduk. Yapabiliyoruz, öz güven geliyor. Başka bir işe kalkışırken daha cesaretli oluruz. Biz bundan önce yaptık, şimdi mi yapamayacağız düşüncesi geliyor. Başlıyoruz ve yapıyoruz.
Ali Kerem Bekar: 2015 yılının Şubat ayında Avni Aker’deki Napoli maçında ilk koreografimizi yapmıştık. O zaman 5’e 10 kalaslar vardı fileyi gerdiğimiz. O kalasları kaldırmak hiç kolay olmamıştı. O zamanın şartları daha ağırdı. İlk koreografimizden bugüne çok şeyi deneme yanılma modeliyle öğrendik ve bu günlere geldik.
Harun Ümit Koç: Her şeyi cebimizden karşılıyoruz, henüz daha koreografi bütçesi oluşturamadık. Bu konuyla alakalı bir çalışma yaptık, Vira kaşkolu yaptık ve 700 tane sattık. Biz bu kadar talep beklemiyorduk, 300 tane sipariş vermiştik ama ilk 2 günde 700 tane sattık. Bunun koreografi bütçesine katkısı oldu. Artık dernek olduk ve her şeyimiz kayıt altında. Minimum paraya maksimum iş yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda esnafımız da bize kolaylık sağlıyor. Zaten bizi de tanıdılar, malzemeleri ne için kullanacağımızı biliyorlar. Yaptığımız işten tüm Trabzonspor camiası, yönetiminden, futbolcusuna, taraftarına kadar herkes memnun olduğunu geri dönüşlerden anlıyoruz. Bu da bizi motive ediyor…
 *********

VİRA hakkında…
Vira, 2010 yılının başında "Hür ve Hesapsız Trabzonspor" sloganıyla kurulan Trabzonspor taraftar oluşumudur. Kurulduğu günden bu yana sadece Trabzonspor'u destekleyen bir taraftar oluşumu olmanın dışında, bir sivil toplum kuruluşu düsturuyla başta çevre konulu sorunlar olmak üzere şehrin ve bölgenin sorunlarına da hassasiyet göstererek çeşitli çalışmalarla gündemde tutmaya çalışmıştır. Sezonluk kombine kart organizasyonlarını, deplasman organizasyonlarını tamamen kendi imkanlarıyla gerçekleştirmekte, organizasyonlarının tüm bilgilerini şeffaf bir şekilde üyeleri ve kamuoyuyla paylaşmaktadır. Trabzonspor tribünlerine görsel anlamda da büyük katkı sağlayan Vira'nın hazırladığı pankartlar yerel, ulusal ve uluslararası basında geniş yankı bulmaktadır. Aynı şekilde grubun güncel olaylarla ilgili bildirileri ve açıklamaları da hem camia içinde hem de ulusal anlamda dikkat çekmektedir. Üyeleriyle birlikte her sezon toplu olarak gerçekleştirdiği forma organizasyonlarıyla TS CLUB'dan 2010 yılından bu yana toplamda 1000'e yakın forma satın alan Vira Grubu aynı zamanda üyeleri için de üzerinde Vira logosu bulunan polar, atkı ve tişört temin ederek, grubun bütünlüğünü korumayı ilke edinmiştir. Vira Grubu Trabzonspor adının bulunduğu her yerde olmaya, Trabzonspor'un sesinin gür çıkmasına yardımcı olmaya devam edecektir. Hür ve Hesapsız olarak çıkılan bu yolculuğun temel dayanağı da Kazım'ın dediği gibi en güçlülere karşı koyan hayali bir kahramanı her geçen gün gerçekliğe biraz daha yaklaştırmaktır.

                                                                               Röportaj: Fatma YAVUZ


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum