Viyana’yı fethetmişti

Trabzon Derecik nahiyesinden yıllar önce Avusturya’nın başkenti Viyana’ya çalışmak için gitmişti. Sonra restoran işine girdi. Viyana’da Kent Restoranlar zincirini kurdu. Türkiye’den Viyana’ya gidenlere kol kanat gerdi. Viyana’da yaşayan bu ülke vatandaşlarının, Türklerin ve diğerlerinin Hüseyin abisi oldu. Viyana’yı fetheden Türk oldu.  Ömrünü çalışma ve koşuşturma ile geçirdi. Türkiye’de yatırımlar yaptı. Trabzonspor’da bir ara yönetici oldu. İşyeri, Avusturya’ya giden Türk takımlarının uğrak yeri oldu. Bir süredir hasta idi. Hasta olmasına rağmen işlerini yine takip etti ve önceki gün vefat etti.viyanayi-fethetmisti-sagdaki.jpg

Hüseyin Tütüncü, vefat etmeden önce ‘Beni doğduğum topraklara defnedin’ demişti. Çocukları da babalarının bu vasiyetini tutarak dün sabaha karşı uçak ile cenazesini Trabzon’a getirdiler. Tütüncü, bugün öğle saatlerinde Derecik’te toprağa verilecek.

Hüseyin kardeşimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

***

Çay ocaklarına serbest

otellere yasak!

Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan tedbirlerdeki farklı uygulamalar özellikle turizm sektörünün bel kemiği olan otel işletmelerinde eleştirilere neden oluyor. Aksu Otel Genel Müdürü Ahmet Aksu, “Oteller hijyen kurallarını harfiyen yerine getiriyor. Ayrıca sıkı bir denetime de tabi tutuluyor. Diğer yandan daha fazla insan sirkülasyonu olan işletmelerde, kurallar uygulanmıyor” dedi.cay-ocaklarina.jpg

Aksu’nun eleştirilerini Trabzon kent merkezindeki hemen hemen tüm işletmelerde görmek mümkün! İlgili ve yetkililer vakit geçirmeden, özellikle çay ocakları, kafeleri uyarmalı. Bizden söylemesi.

***

Aydoğdu’nun önerisi!

İYİ Parti’nin önemli isimlerinden Süleyman Aydoğdu, 12 Temmuz’da yapılacak olan İYİ Parti Ortahisar ilçesi olağan kongresi öncesi başkan adaylarının tek listede birleşmelerini istedi.

Aydoğdu şöyle dedi; “Mevcut başkan Erdal Uzun ve Veysel Kurtoğlu adaylıklarını açıkladılar, bendeniz kendilerine gönülden başarılar diliyorum.
Lakin; bir şeyi söylemeden de geçemeyeceğim. Aslında birden fazla adaylı seçimleri benimserim. Ancak, İYİ Parti için bugün iki adaylı seçimin ne kadar doğru ve ne kadar başarılı geçebileceği konusundan çok emin değilim.
aydogdu.jpg
Arzu ederim ki parti büyüklerimiz işin orta kısmında güçlendirilmiş bir tek listede birleşmenin yolunu bulmalarıdır. Bu kongrenin Trabzon ve İYİ Parti için hayırlara vesile olmasını, daha da güçlenerek çıkmasını temenni ediyorum”.

 

***

Eyüboğlu’nun feryadı!

Trabzon Ortahisar ilçesi 1 Nolu Beşirli Mahallesi muhtarı Muhittin Eyüboğlu, eski adı Holomana olan Beşirli’nin yerlilerindendir. Eyüboğlu, Trabzon Belediyesinde uzun süre çalıştıktan sonra emekli oldu ve muhtar seçildi. Ortahisar’ın en kalabalık mahallelerinden biri olan 1 Nolu Beşirli’nin, kırsal kesiminin en büyük sorunu yol ve kanalizasyon.eyuboglu.jpg

Mahallede, önceki belediyeler döneminde 18. Madde uygulaması yapıldığını kaydeden Muhtar Eyüboğlu, “18. Madde kağıt üzerinde yapıldı ancak arazide hiçbir şey yapılmadı. Her geçen gün gelişen, büyüyen ve belediyeye en fazla vergi ödeyen mahallemizin yolları dar, iki araç zor seyrediyor. Büyükşehir Belediye Başkanımıza duruma aktardım. Henüz bir çalışma yok. 1 Nolu Beşirli’den Uğurlu’ya giden yolda belediye otobüsleri zor geçiyor” dedi.

Muhtar Muhittin Eyüboğlu, Toklu-Uğurlu yolunun, Uğurlu Ortaokuluna, Uğurlu mezarlığına birkaç yüz metre uzağına kadar planlandığını, bu yolun mutlaka Beşirli’ye bağlanması gerektiğini belirterek, “Belediye istimlak bedeli ödemeden bu yolu 18. Maddeyi uygulayarak vadiden rahatlıkla Beşirli’ye bağlayabilir. Uğurlu Ortaokulu ile Beşirli arasındaki mesafe araçla 3 veya 5 dakika kadardır” dedi.

***

Tahsin Yomralıoğlu

 İTÜ rektörü olabilir!

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Türkiye’nin en prestijli üniversiteleri arasında yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi’ne giden ve bu üniversitede görev yaparken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun teknik danışmanlığına getirilen Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu’nun, İTÜ rektörlüğüne getirileceğine kesin gözüyle bakılıyor.  KTÜ Harita Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra önce araştırma görevlisi ve ardından öğretim üyesi olarak KTÜ’de uzun bir süre çalışan  Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu, YÖK bursuyla iki yıl Kanada’nın New Brunswick Üniversitesinde arazi bilgi sistemi üzerinde araştırma yaptı. 1990 yılında İngiltere’nin Newcastle Upon Tyne Üniversitesinde doktorasını tamamladı. 2001 yılında profesör olan Yomralıoğlu, 2009 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü coğrafi bilgi sistemleri uzmanlık alanına profesör olarak atandı. Bölüm başkan yardımcılığı, Kamu Ölçmeleri Anabilim Dalı başkanlıkları, mesleki dernek kurucu ve başkanlıkları; KTÜ Rektör Danışmanlığı ve Genel Sekreterliği, İTÜ Rektör Danışmanlığı, TÜBİTAK, YÖK ve Üniversiteler Arası Kurullarda çeşitli komisyon üyelikleri, kamu ve özel kurumlarda otuz civarında projede yöneticilik ve danışmanlık görevlerinde bulundu. KTÜ GIS Lab, İTÜ Coğrafi bilgi teknolojileri lisansüstü programı ve İTÜ Ulusal GIS İnovasyon Merkezi Lab kurucusudur.

İTÜ’de görevde iken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun teknik danışmanlığına getirilen Tahsin Yomralıoğlu’nun Coğrafi Bilgi Teknolojileri, Kent Bilgi Sistemleri, Arazi Yönetimi, İmar Uygulamaları, Taşınmaz Değerlemesi konularında yerli ve yabancı birçok yayını bulunuyor.

***

Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos, Ayasofya hakkında gerçeği ve olması gerekeni söyleyen tek kişi.
Tüm siyasiler ve Müslüman din adamları örnek alsın.
Patriğin dediği gibi, Ayasofya, Doğu ile Batı'nın birbirini kucakladığı evrensel bir anıttır, müze kalmalıdır.
Atatürk'ün kararına sadık kalarak Bartholomeos'un Ayasofya'yı savunması hem sevindirdi, hem düşündürdü.
Neden bir tane Müslüman yetkili çıkıp Patrik gibi konuşmadı, konuşamadı?
Patrik Bartholomeos, AKP'nin 2012'de yaptığı anayasa taslağında, Türklüğü ve resmi dil Türkçeyi anayasadan çıkarma taslağına şiddetle karşı çıkarak yaptığı Türklük ve vatandaşlık tanımıyla hepimizin takdirini kazanmıştı; o tanımdaki gibi hepimiz Türk’üz.
O gün Patriği alkışlayan ve AKP için ‘Patrik kadar Türk olamadılar’ diyen MHP bugün saf değiştirip Atatürk'ün Ayasofya kararını siyasal İslamcılarla çiğniyor.
Patriğe teşekkürler.

Yunan Kathimerini gazetesinde gördüğüm bu karikatür, Ayasofya'nın siyasilerce nasıl bir ganimet olarak görüldüğünü gösteriyor.
Ayasofya Fatih'in "kılıç hakkı" demek suretiyle Koca Fatih'i "yağmacı, ganimet avcısı, çapsız bir sultan" gibi gösterme cüretini gösterenler anlamaz ama durum budur.

Ayasofya'dan sadece bir kilise olarak bahseden Rusya'nın resmi açıklamasının, Ayasofya'yı sadece cami olarak görenlerden bir farkları olmadığını görüyorum.

Rusya, Yunanistan ve ABD başta olmak üzere yabancı ülkeler, Ayasofya konusunda konuşuyorsa bu 1453'ten beri bizde olan Ayasofya'yı bizim değilmiş gibi siyasete açan iktidar sayesindedir.  Ayasofya üzerinden egemenliğimizi bile tartışmaya açtıklarının farkında bile değiller ama utanmadan İstanbul'u işgalden kurtararak Ayasofya'yı kilise olmaktan kurtaran Atatürk'e "imzası sahte" iftirasıyla dil uzatıp kararını çiğnemeye kalkıyorlar!
Nankörlük!  (Metin Yılmaz- Güneydoğu gazisi, profesyonel turist rehberi)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar