Volkan Konak’ın Trabzon sevgisi!

 

volkan-konak-(2)-001.jpgTrabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan sanatçı Volkan Konak, birkaç gün önce İstanbul’da sahne aldığı bir mekanda duygulu anlar yaşadı. Konak sahnede, ‘Bu gece eğlenmek için burada değiliz. Bu gece ben sizi eğlendirmeyeceğim, ülkemin biraz morale ihtiyacı var. Ben size bu gece moral vereceğim, motive edeceğim, ülkem normale dönsün o zaman eğleneceğiz’ dedi ve ardından, ‘Elazığ ve Malatya depreminde, Van’daki çığ felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza, Suriye’de şehit olan fidanlarımıza rahmet diliyorum, ailelerinin ve milletimizin başı sağolsun. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dilerim’ diye ekledi. 

  Volkan Konak, daha sonra bir eseri seslendirirken, duygulandı ve, ‘Siz sevenlerime vasiyetimdir, ne olur beni gömmesinler, yaksınlar benim tüm bedenimi. Bir kutuya koyup Karadeniz’imin üstüne bir helikopterden savursunlar, tüm küllerim özellikle Trabzon’umun üstüne’ dedi.

Volkan Konak’ın bu ifadeleri bazı kesimlerin tepkisine neden oldu. Ünlü sanatçı, tepkilere sosyal medya hesaplarından, ’Sahne şovunda memleket sevdamızı öne çıkarmak için söylediğimiz sözleri anlayamayan Ensar vakfı zihniyetliler...

volkan-konak-(1)-001.jpg
‪Sizler, bizim sevgi ve uygarlık destanımızda zaten yoksunuz. Sizinle aynı düşüncede ve de inançta olmam zaten mümkün değil. Bakın Nazım Usta sizin için ne diyor...’ dedikten sonra Nazım Hikmet’in resmi ile şu sözlerini paylaştı:

‘Volkan Konak’ın görüşüne, düşüncelerine karşı olabilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz de… Ama şunu unutmayın ki, Volkan; vatansever, demokrat, uygar ve Trabzon aşığı bir sanatçı… Söylemi tamamen memleket sevgisinden…’

                                              *********  

   Trabzon’dan İstanbul’a oradan Kanada’ya giden ve yerleşen, bu ülkede vefat eden Trabzon aşığı ünlü hekim, sporcu Krino Kafato ölmeden vasiyetini açıklamış ve ‘Öldüğümde bir avuç külümü, doğduğum memleketimin sahilinde Ganita’da denize atın’ demişti ve bu vasiyeti yerine getirilmişti. Bu tür söylem ve vasiyetleri hoşgörü ile karşılamamız gerekir.

Belediyeler çiftlik mi?

  Türkiye’de geçmişte her iktidar değiştiğinde bürokratik kadrolar da değişirdi. AKP iktidarı ile birlikte bu gelenek bozulmadı. AKP hükümetinin göreve getirdiği bir bürokrat bir süre sonra bir başka kadroya atanıyor ve yerine bir başka isim geliyor.

  Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin AKP’li  üyelerinden biri, ‘Volkan beyin atadıklarını Orhan bey görevden aldı. Orhan beyin müdürlerini de aynı partiden belediye başkanı olan Murat bey görevden aldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesinde bugün, beş on değil yüzlerce kişi hiçbir iş yapmadan maaş alıyor. Belediyeler çiftlik oldu’ dedi.

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde meclis üyesinin söylediği gibi yüzlerce kişi değil ama çok sayıda kişinin maaş aldığını söyleyebiliriz.

BİK’teki görev değişimi!

bik.jpg

Kısa adı BİK olan Basın İlan Kurumu’nun Trabzon Şube Müdürü Muharrem Mermertaş’ın yerine yine bir başka Trabzonlu olan Gaziantep şube müdürü Ali Nuhoğlu getirildi. Nuhoğlu halefi Mermertaş gibi medyada bir süre çalıştı. Sonra Basın İlan Kurumunda kontrol memuru olarak işe başladı. Yaklaşık beş yıl bu görevi sürdürdü. Yerel ve ulusal onlarca gazetenin denetimini yaptı. 2016 yılında Basın İlan Kurumu Zonguldak şube müdürlüğüne atanan Nuhoğlu, Mayıs 2019’da Gaziantep Şube müdürlüğüne getirildi. Basın İlan Kurumunun en deneyimli isimlerinden biri olan Ali Nuhoğlu, geçtiğimiz günlerde Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun kararı ile Trabzon şube müdürlüğüne atandı. 25 Şubat ta göreve başlayacak olan Ali Nuhoğlu, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Ali Nuhoğlu’na başarılar diliyoruz.

                                                    *********** 

   AKP iktidarının Türkiye'yi Suriye'de soktuğu siyasî ve askeri darboğaz ile İttihatçıların I. Dünya Savaşı öncesinde Osmanlıyı soktuğu siyasî ve askeri çıkmaz hemen hemen aynı görünüyor.
İttihatçılar Almanların yanında savaşa girilirse Balkan Harbinde kaybedilen toprakların bir kısmının geri alınabileceğini hayal ediyorlardı.
Bunlar ise Lozan Konferansında kaybedilen Musul Kerkük Halep gibi yerlerin geri alınabileceğini hayal ediyorlar.
İttihatçılar Enver Paşa gibi hayal gücü oldukça geniş kumandanlara sahiptiler. Bunlar ise 15 Temmuz'da boynuna kement takılmış olduça şaibeli bir savunma bakanına sahipler.
İttihatçılar, Akdeniz'de İngilizlerden kaçan Goben ve Breslav adlı iki Alman zırhlısını satın alıp adlarını Yavuz ve Midilli olarak değiştiriip savaşa girmişlerdi. Bunlar ise Rusya'dan aldıkları S-400'erin ve de Aselsan'ın ürettiği füzelerin üzerlerine tebeşirle isimler yazarak prova yapıyorlardı.
Türkiye bugün Suriye'de kritik bir savaşın eşiğinde.
Beyaz adam Sam Amca dün Ankara'ya geldi ve kırık Türkçesiyle ''Suriye'de beş şehidimiz var!'' dedi. Bugünkü gazetelerin hiçbirisinde ''Türk askeri nasıl oluyor da Amerika'nın da şehidi olabiliyor?'' diye bir sual edilmedi.
AKP iktidarı, içerideki meşruiyeti tartışmalı iktidarını devam ettirebilmek için tıpkı 15 Temmuz darbe tantanasında olduğu gibi Suriye ile bir savaşı göze almış durumda. Bununda Türkiye'de hergün biraz daha derinleşen siyasî krizin ve sosyo-ekonomik çözülmenin önünü almaya çalışıyor.
Bütün bu kritik aşamada kontrol edilemeyen, emirleri yanlış anlamış iki savaş pilotu meselâ, bir şeylerin dönme ihtimali yüksek.
İran ile Amerika arasında yaşanan krizde İran'ın Ukrayna uçağını vurması aptallığında olduğu gibi askeri aşıdan Türkiye aleyhine çok ciddi bir manipülasyon durumu yaşanabilir.
AKP iktidarın yarı resmi sözcüsü durumundaki Yenişafak gazetesinin baş muharriri İbrahim Karagül'ün çiziktirdiği Neo-con heyecanlı şeylere bakılırsa Suriye ile ciddi bir savaşa girilecek.
Ama iktidar bu savaşın emrini bizzat verecek, sorumluluğunu üstlenece cesarete görünmüyor. Bölgedeki askeri birliklerin bir emrivaki ile bu savaşa girilmesi, ileride ''Başka bir seçeneğimiz yoktu!'' argümanına gerekçe arıyor.
Şayet Türkiye Suriye ile bir savaşa girerse bölgede daha önce çetele savaşlarından başka bir aşamaya gelinecek. Türkiye Suriye ordusunu ezerse bu kez Suriye adına İran devreye girecek. İşte ABD ile Rusya'nın ve de İsrail'in planladığı şey tam olarak budur. Askeri ve ekonomik açıdan harap olmuş bir Ortadoğu'nun istilası!

(Metin Kondel)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar