Volkan Vakası!

 

Takım oyuncusu veya ferdi sporcu, tribünlerden gelen sözlü saldırılara tepki gösterip, ‘ben oynamıyorum’ diyerek takımını bir kişi eksik bırakabilir mi? Veya atletizm yarışmasında bir sporcu ‘tribünden küfür geldi, ben koşmuyorum’ diyebilir mi?

Burada, tribünlerden, seyirciden oradan buradan gelen eleştirileri, hakaretleri vs. herkes gibi tasvip etmediğimizi söyleyelim.

Ancak şu bir gerçek ki, takım oyunlarında oyunu izleyenler, tiyatro veya sinemada film izler gibi oyun izlemezler.  Oyuncunun güzel hareketi alkışlanır, üç dakika sonra olumsuz bir hareketine tepki gösterilir.

Bir futbol karşılaşmasını oyun esnasında ve sonrasında tepki göstermeden seyreden, yorumlayan bir kişiye rastlamadım.

Tepki farklıdır. Kimileri bağırır çağırır, kimileri sessiz tepki gösterir. Bağırdığında çağırdığında söylediklerin duyulur. Bazı taraftarlar, müsabakaları izlerken kendilerinden geçerler. Sahadaki oyuncu kardeşi dahi olsa söyleyeceğini söyler!

Futbol, basketbol vs. izleyen seyirci, taraftar yalnız sahadaki futbolcuya tepki göstermez, sahadaki futbolcuya hakaret etmez, başkalarına da göndermede bulunur.

Sahalarımızda kulüp başkanlarına yapılan tezahüratlar ortada.

Burada rakip kulüplerin başkan veya yöneticilerine değil, taraftar kendi kulübünün başkanına, yöneticilerine de ağza alınmayacak sözler sarf ettiği de bir vaka!

Taraftarın, seyircinin vs. yaptığı bu iş doğru mu?

Doğru olduğunu kimse söylemiyor.  Yanlış!

Ama maalesef, önlemde alınsa, bu tür olayların önünü almak mümkün değildir!
Bu tür olaylar, yani sözlü taciz olayları yalnız Türkiye’de değil dünyanın her yerinde olur ve oluyor da!

Bu tür sözlü taciz olaylar karşısında, bugüne kadar bir oyuncunun ben oynamıyorum, dediğini duymadık.

Volkan’a yapılan sözlü taciz sıradan bir eylem! Volkan’ın bu eyleme gösterdiği tepki ise sıra dışı bir tepki!

Volkan’ın veya bir takım oyuncusunun bu tür tepkiler karşısında ben oynamıyorum, çıkıyorum, deme şansı yok. Burada ancak şu olabilir, takım olarak sahadan çekilme olabilir! Ki o da mümkün değil!

O nedenle, Volkan’ın sözlü tacize karşılık ağlamasını ve oyunu terk etmesini tasvip etmiyoruz. 

Biz de top oynadık, hakemlik yaptık. Top oynarken de küfür yedik hakemlik yaparken de. Şu anda mesleğimiz gereği her gün küfür yiyoruz. Haberi, yorumu beğenmeyen nallıyor! 

Biri yazdıklarımızdan dolayı bize küfür, hakaret etti diye, daha yazmıyorum mu diyeceğim.

Volkan’ın yaptığı eylem, bin yöneticinin de söylediği gibi bir ajitasyondur! Kendisine yönelik tepkilerden ve eleştirilerden az da olsa sıyrılma, kurtulma hamlesidir.

Bir de Volkan’ın Trabzonspor’dan ayrılma düşüncesi de var gibi…

Volkan, Şenol Güneş ısrarı, Sadri Şener’in oluru ile Trabzonspor’a tam 3 milyon 600 bin EURO bonservis bedelle alındı. Kendisine de yıllık bir milyon 100 EURO veriliyor.

Bursa’dan alınan bu oyuncu Trabzonspor’a henüz bir katkı yapmadı. Bundan sonra yapar mı? Belli değil.. Yapacağını da pek sanmıyorum! Volkan beklentilere cevap veremediği için tribünlerden de otomatik olarak tepki geliyor.

Trabzonspor Başkanı ve yönetiminin bu oyuncuyu gönderme kararı kim ne derse desin, doğrudur. Volkan’ın gönderilmesi Trabzonspor’a zarar değil fayda sağlar!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum