09.05.2022, 10:00

YA GELMEZSE

          Çok önceleri sefere gidenler için kullanılırdı bu cümle YA GELMEZSE. Sonraları askere, gurbete hele hele "Alamanya'ya"  gönderilen eşler, çocuklar için yakılan ağıtlar da dillerden dökülür, özlem ve hasretlerin son cümlesi olurdu "canı sağ olsunda geç gelsin dayanırım hasretine...YA GELMEZSE"  diye.

            Bugünün YA GELMEZSE'leri ise dünkülerden farklı hale gelir oldu. Özellikle son yıllarda gündelik yaşantımızda çokça duysam da bir türlü benimseyemedim günümüz YA GELMEZSE'lerini. Evet, sizlerin  de sıkça şahit olduğu YA GELMEZSE ARAPLAR!!! cümleleri. Havayolu firmalarından tur ve araç kiralama firmalarına, otel işletmecilerinden apart ve pansiyon işletmecilerine, restoranlardan kafe ve nargile salonlarına, inşaat firmalarından emlakçılara ve dahası arsa ve arazilerini yüksek fiyatlarla Araplara satma gayretindeki vatandaşımıza kadar herkesin dilinde YA GELMEZSELER... Bir dönem Eurovision şarkı yarışmasında Ajda Pekkan'ın ülkemizi temsilen seslendirdiği Aman Petrol Şarkısının dizeleri geliyor aklıma....

Aman petrol, canım petrol
Artık sana, sana, sana muhtacım petrol
Eninde petrol, sonunda petrol
Artık dizginlerim senin elinde petrol

şimdilerde ise bu yarışmaya katılacak olsak "Aman Araplar" dizeleri en iyi şekilde anlatırdı bu günkü durumumuzu. 

https://www.61saat.com/images/upload/Ekran_Resmi_2019-08-06_14.25.12.png

            Peki neden, Arapların  gelmemesine duyulan bu kaygı?Sadece turizm yada yabancı yatırımcı kaygısı mı bu?  Eğer bu ise diğer milletlerin gelmemesine neden duyulmuyor ki? Bu soruların cevaplarını temelinde tabi ki ekonomik  nedenler var ancak  tek bildiğimolağanın dışında aşırıya kaçan her kaygı yada beklentinin sonu gün gelir hüsranla sonlanır. Bugün arsa ve arazilerimizi satmak için çaba sarf ettiğimiz ve belirli bir tutarın üzerinde döviz girdisi sağlayan yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı tanıdığımız,YA GELMEZSELER kaygısıyla yatıp kalktığımız Arapların gelişine duyulan beklentiyi siz değerli okuyucularımızın takdirine bırakıyorum.

            Saygı ve selamlarımla....

Yorumlar (0)