Ya kapanacak ya da yol alta inecek!

 ya-kapanacak.jpg Trabzon’un Ortahisar ilçesinin en önemli sorunlarından biri ilçe merkezindeki trafik yoğunluğudur. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun Ortahisar’da yaptığı en başarılı iş, Atatürk alanı çevresini trafiğe kapatmak olmuştu. Atatürk Alanı ve çevresi yıllarca açık dolmuş otogarı idi. Başkan Gümrükçüoğlu, Atatürk Alanı çevresindeki bu güzel icrasını ne yazık ki, Maraş caddesinde gösteremedi. Maraş caddesini, Uzunsokak ve Kunduracılar gibi yapamadı.
İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof.Dr. Atakan Aksoy, başkan seçilmesi halinde ilk iş olarak Ortahisar ilçesinin trafik sorununa el atacakmış. Aksoy, Şoförler ve Otomobilciler Odası ve halkın görüşünü alarak Maraş caddesini ya tek şerit yapacak, ya trafiğe kapatacak ya da yolu yer altından geçirecek. Aksoy’un bir projesi de, minibüs sayısı, kapasiteleri ve iki noktada yapılacak depolama alanı ile ilgili. Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odasının da bu konuda çalışması olduğunu söyleyelim.

Trabzon’da 340 kişiye bir restoran!

trabzonda-340.jpgTrabzon nüfusa göre restoran sayısı bakımından herhalde Türkiye’de ilk sırada yer alır. Trabzon’da tam 2 bin 315 restoran bulunuyor. Trabzon’daki restoran sayısı geçenlerde Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında gündeme gelmişti. Bu sayıya pideciler, lokanta, restoran ruhsatı olmayıp, yeme içme işi yapan müesseseler dahil değil.
Trabzon ilinin yerleşik nüfusu 786 bin kişi… 786 bini 2 bin 315’e böldüğümüzde, Trabzon’da 340 kişiye bir restoran düşüyor. 340 kişinin onda biri restoranda yemek yese restoran başına 34 kişi düşer.
Trabzon’daki restoranların müşterisinin büyük çoğunluğu il genelinde yaşayanların yanı sıra Trabzon’a gelen yerli ve yabancı turistler. Rakamlar ortada. 
Trabzon’da restoran ve otel sayısının son yıllarda aşırı artış göstermesinin nedenlerinden biri turizmdir.
Trabzon’u yönetenler, bunca restoranın iş yapabilmesi için turizme destek veriyor mu? Trabzon’a daha fazla yerli ve yabancı turist gelmesi için gayret sarf ediyor mu? 
Bize göre destek bir yana köstek oluyorlar. Mesela her yıl yüzbinlerce kişinin ücret ödeyerek ziyaret ettiği Sümela ve Ayasofya Müzesi, ziyaretçilere kapatılıyor. Ortahisar Caminin iç zeminindeki binlerce yıllık mozaik süslemelerin üzeri örtülüyor. Ve diğer tarihi mekanlar onarılmıyor, turizme kazandırılmıyor. Trabzon’daki tarihi mekanlar ziyarete kapatılınca, kente gelen yerli turistler Trabzon’da kalmıyor, komşu kentlerin yan ısıra Batum’a gidiyor. Otel ve restoranlar da, iş yapamıyor. Ve işin ilginç yanı, otel ve restoran işletmecileri de bu duruma tepki göstermiyor. Gösterenlerin sesi de cılız çıkıyor ve kaybeden de Trabzon oluyor.

Muhtarlara da sorumluluk verilmeli!

muhtarlar.jpgGeçenlerde İstanbul’dan gelen bir dostumuz; ‘Türkiye’nin köyler ve küçük ilçeler hariç tüm yerleşim yerlerinin mahallelerinde ikamet edenlerin önemli bir kesiminin, kimler olduğunu ne emniyet ne de o mahallenin muhtarı ne de apartmandaki komşusu biliyor’ dedi.
Dün bu konuyu 1 Nolu Beşirli Mahallesi muhtarı Muhittin Eyüboğlu’na sorduk. Eyüboğlu, ‘Maalesef o arkadaşın söyledikleri doğru. Bu olayda muhtarların bir suçu yok. Yeni sisteme göre, bir mahallede bir daire kiralayan kişi, nüfus idaresine gidip kaydını yaptıracak. Kayıt yaptırdıktan sonra sisteme giriyor. Bizim bilgisayara da düşüyor. Vatandaşın orada oturduğunu o zaman öğreniyoruz. Eğer kayıt yaptırmazsa, ancak şikayet halinde para cezası uygulanır. Şikayeti de eğer kayıt yaptırdığını bilmiyorsa komşusu yapar’ dedi.
Sistem iyi de, bu olayda muhtarlara da sorumluluk verilmeli. Vatandaş, farklı nedenlerle veya bilmeyerek nüfus dairesine ikametini yazdırmayabilir... Ki, birçokları yazdırmıyor. Bir başka yerde kaydı da bulunabilir ve bulunuyor. Burada muhtarlara iş düşüyor. Bu olayda muhtarlara sorumluluk verilmeli.

16 yılda 21 katrilyon!

16-yilda-(2).jpgTrabzon Büyükşehir Belediyesinde olup bitenleri en ince ayrıntısına kadar takip eden, sosyal medya hesabından kamuoyuna duyuran emekli yüksek makine mühendisi Teoman Yılmaz, belediyeye yönelik eleştirilerine hız kesmeden devam ediyor. Sosyal medyada binlerce takipçisi olan Yılmaz, yeni yılın ilk gününde yine Büyükşehir Belediyesine giydirdi. Yılmaz’ın eleştirilerinden hükümet de nasibini aldı. Yılmaz’ın yeni yıl mesajı niteliğindeki ilk paylaşımı şöyle;
‘16 yılda 21 katrilyon (21 milyar lira) harca; ulaşım master planı yapma. Alt yapı ve ulaşım pert! Hala yağmur suyu projesi yok. Vadiler, ana arterler, ulaşım master planına göre planlanmasın ondan sonra dayan sahile yüksek katı, dayan denize dolguyu. Gülcemal diye Arnavut bir sofinin ecnebi bir gemiye verilen adını gel dayat kente. Halka ismini bile sorma projenin. Daha sonra para bitsin. Tahkimatsız şekilde denize dayan toprağı. Denizin dalgaları yaysın toprağı, Yalı Mahallesine doğru. Eritsin toprağı şekerin çayda eridiği gibi. İlgili kurumlar hangileri, bilen varsa haber versin bana. Denize tahkimatsız dolgu yapmak dünyanın neresinde var. 1937 Lambert planını kaç tane belediye başkanı iliklerine kadar okumuş merak ediyorum. 5 maddenin 5’ini de ters yaptık ve 2019’a geldik. Sahipsiz kent Trabzon. Dalgaları kollamaya devam. Gülcemal’in toprağını izlemeye devam. Giderayak belediyeye alınan memurları, dağıtılan kadroları, yapılan şeflik sınavlarını, TİSKİ müdürünün akrabasının sözlü itelemesi ile işe alınmasını, hayatında bir gün memurluk yapmamış, genel sekreter yardımcısının sınav komisyonunda olmasını izlemeye devam. İçişleri Bakanımızın görevden aldığı memura belediye başkanının giderayak daire başkanlığı vermesini izlemeye devam.’
Teoman Yılmaz nalına da vuruyor mıhına da! Teoman’dan önümüzdeki günlerde yeni sürprizler gelebilir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar