Yabancıya ücretsiz Türk’e ücretli!

  Türkiye’deki tüm belediyelerde, bazı kurum ve kuruluşlarla, yaşlılar, gaziler vs. belediye otobüslerinden ücretsiz seyahat eder. Ücretsiz yolculara son yıllarda bir de yabancı uyruklu öğrenciler eklendi. 
 yabanciya.jpg Trabzon’da belediye otobüslerinde seyahat edenlerin yarısından fazlasının ücretsiz seyahat edenlerin oluşturduğunu söyleyen memur emeklisi Niyazi Kesimal, ‘Belediye otobüslerinde ücretsiz seyahat edenlerin, mutlaka ücret ödemesi gerekir. Ücretsiz kartı olanlardan, kart başı 50 veya 100 lira alınmalı, her biniş de bir lira eksilmeli. Belediye otobüslerinde ücretsiz seyahat olayı, ayrıca haksız rekabete de neden oluyor. Belediye yönetimi mutlaka bu olaya bir el atmalıdır’ dedi.
KTÜ öğrencisi Mustafa Yılmaz ise, ‘Aynı sınıfta okuduğumuz yabancı öğrenci ücret ödemezken, biz indirimli de olsa ücret ödüyoruz. Sonuçta o arkadaş da öğrenci bizde öğrenciyiz. Türk öğrenciler olarak bizde belediye otobüslerinden ücretsiz seyahat etmek istiyoruz’ diye konuştu.

AKP’den haberler!

  akp-den-haber.jpgAdalet ve Kalkınma Partisi Trabzon teşkilatında olup bitenleri, yanlı da olsa bir internet sitesinden öğreniyoruz. Site, sanki AKP’nin yayın organı…
AKP’nin hafta sonu yapılan il divan toplantısı hayli, renkli ve heyecanlı geçmişti. Toplantıya damgasını vuran isim ise milletvekili Muhammet Balta idi. Balta’nın eleştirileri ulusal basında da yer aldı. AKP’ye yakın internet sitesi divan toplantısından milletvekillerinin mi yoksa il başkanının mı galip çıktığını sorgulamış. Ve sonunda da toplantının galibi olarak Haydar Revi’yi ilan etmiş. 
Toplantıyı takip etmediğimiz için kimin galip kimin mağlup ayrıldığını bilmiyoruz. Bildiğimiz Muhammet Balta’nın bugüne kadar belki de ilk kez partinin bir kesimine ağır eleştiride bulunması. Balta’nın söylemleri, genel kurulda değişimin de bir işareti gibiydi.

Olumlu rapor vermiş!

olumlu-rapor.jpg  AKP Trabzon teşkilatlarını inceleyen Mücahit Yılmazer, parti genel merkezine olumlu rapor vermiş. Yılmazer, Trabzon teşkilatları ile ilgini nasıl rapor verdiği net belli değil. Eski bir yönetici, ‘Önemli olan Yılmazer’in veya bir başka ismin vereceği rapor değil. Önemli olan genel merkezin ve Büyükşehir Belediye Başkanının özellikle il teşkilatı hakkındaki düşünceleridir’ dedi.

 

Güzide Uzun başkan olsa ne yapardı!

  CHP il başkanı Güzide Uzun, Kadınlar Pazarı için Kale surlarının dibinde yapılan, geçici yapıların koruma kurulu kararı olmadan yapılmasını eleştirdi.
Trabzon’da koruma kurulu olduğunu Güzide Uzun’un bu açıklaması ile öğrenmiş olduk!
gggggg-003.jpg  Güzide Uzun, geçici yapılar için daha uygun yer bulunabileceğini de iddia ederek, ‘Tabi ki bulunabilirdi. Halkın görüşü alınarak, sorularak karar verilebilirdi’ diyor. Ancak, mesela nerede yapılması gerektiğini söyleyemiyor.
Uzun, yapılan işin kente karşı suç oluşturduğunu da iddia ediyor. 
Trabzon’da belediye başkanlığı yapıp da kente karşı suç işlemeyenler bir-iki istisna dışında yok denecek kadar az. 
Güzide Uzun, Esentepe ve Çömlekçi mahallelerindeki kamulaştırma sorununun çözülmediğini belirttikten sonra Boztepe’de yapılması düşünülen seyir terasının bedelini sordu.

                                                       **************

   Filhâl tagayyür gelir ol serhoş-ı nâza / Etmez bir iki sâgar-ı gül-fâma tahammül.
Doymak bilmeyen iştah bağımlılık işaretidir. Bu uyuşturucudan yemeğe, arzudan dine, zevkten paraya, güçten iktidara aynıdır. Bağımlı için bağımlı olduğu hedefe, maddeye ulaşmak her araç ve yöntemi meşru kılar. Hedefine ulaşmak amacı ile kullandığı bütün yöntemler kendisi için doğrudur.
   Sıradan insan için anlamsız gelen hal bağımlı için hayatın amacıdır, işin tuhafı bunu fark etmez bile. Kendisini tatmin ile o kadar doludur ki o hedefine ulaştıkça dünyanın döndüğüne inanır.
Halbuki “Var olmak, yaşamak” yok olmak içindir. Kendi varlığıyla sarhoş olan halden ayrılacağını düşünemez ve buna tahammül edemez. İktidar olmak gibi.

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

                                               ***************

  Mahalli kültürler etnik ya da dini değil, mahallidirler. Doğu Karadeniz kültürü burada yaşayan dini ve anadili farklı insanların ortak kültürü idi. İyonya şehirlerinden gelen ve anadili Helence olan insanlar Karadeniz kıyılarında koloniler kurdular; Amasra, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Tirebolu vesaire vesaire. Helence konuşanlar geldiklerinde Karadeniz’in güney kıyılarında öncesindeki birkaç bin yıllık şehirli, yerleşik kültürler vardı. Bu bölgenin kültür tarihi için önerebileceğim başlangıç kaynağı, büyük bir hayranlıkla okumuş olduğum, Charles King'in, The Black Sea, A history (Oxford University Press, 2004) kitabıdır.
Trabzonlu kardeşlerimden istirham ettiğim bir şey var. Bilmediğiniz şeyler bilmediğiniz şeylerdir. Sanılar ile bilgiler arasındaki ayraç ciddi bir ayraçtır. Lütfen Türkçü ya da İslamcı ön yargılarınızla içine doğup büyüdüğümüz bu güzel kültür mirasının bilgisini edinin. Edinemiyorsanız, sanılarınızı bilgi sanarak konuşmayın. Düşünün. İnanın düşünürseniz çarpılmıyorsunuz. 'Kemence7 ve 'Horon' Orta Asya'da ve Hicazda yok değil mi? Yok. 
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

                                                        ****************

   Maçlar bitmiş, takımlar sahadan ayrılmış ama Temel Bey'in aklı yeni başına gelmiş. Bir parti Türkiye'deki sosyal olaylardaki İslami ve insani tavırlarını zamanında göstermek zorundadır. Öyle iktidarın medya linçinden kaçarak, popülist kaygılarla iktidar bloğunun arkasında konuşlanarak olmaz bu işler. Her şey olmuş bitmiş, ortalık durulmuşken ''Munzur, Fırat bizim, Madımak bizim, Berkin Elvan bizim, Roboski bizim, Başbağlar bizim!'' demek en kolay olanı. Maç bitmişken boş kaleye şut çekmek değildir politika yapmak!  
(Metin Kondel) 

Önceki ve Sonraki Yazılar