Yahya Hoca’nın 9 tespiti!

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesinde şehit cenazesinde yapılan saldırıya tepkiler devam ediyor. Bugün, gazetemizde zaman zaman görüşlerine ve yazılarına yer verdiğimiz farklı görüşteki isimlerin değerlendirmelerini köşemize aldık. 

*****

 yahya-hoca-001.jpg Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara Çubuk’ta şehit cenazesinde yapılan saldırı sonrası şu değerlendirmeleri yaptı;
1. Türkiye arazisi ve milleti ile ülkenin bütünlüğünü koruyor görünen yanlış siyasetçiler ile onların karşısında görünen CHP'nin HDP ile yatağa girmiş Dev Genç bozuntusu Kaftancıoğlu ve benzeri yanlış siyasetçiler arasında sıkışmıştır.
2. Türkiye siyasetinin jeopolitik ve sosyolojik gerçekliklerini yanlış anlaşılma riski olmadan konuşmanın adeta imkansızlığından korkup, milletimiz bunu aşar edebiyatı yapmak, karanlıkta işemeye giderken ıslık çalan çocuğun davranışı gibidir.
3. Beni tanıyan ve sevenler tarafından bile esasta yanlış anlaşılma riskim o kadar yüksektir ki, iki düşman kampa ayrılmış insanların ikisine de yabancı hissettiğim için kendimi, konuşmamayı tercih etme eğilimindeyim.
4. Türkiye'de temel siyaset ve hukuk düzeninin esasları üstünde anlaşmış bir millet yoktur. Kendimizi kandırmayalım. Böyle bir millet Osmanlı'da da yoktu, Atatürk'ün projesi de böyle bir millet inşa etmeye yönelik değildi.
5. İsmet İnönü; 1950'de emsalsiz bir demokrasi ihtilali yaptı. Ama iktidarı seçimle kazanmış Menderes-Bayar kliği seçim kaybedip iktidarı devretmeyi göze alamadığı için bu çoğulcu demokrasi girişimini bir askeri darbeyi tahrik ederek rayından çıkardılar.
6. Anadolu'da cahil kabadayı kültürünü "milliyetçilik" diye inşa eden kendini devletin sahibi sanan yapıyı çare gibi görenler ya aptal ya da korkaktırlar. Aynı şekilde eski Marksist ihtilalci Kaftancıoğlu'nu demokrasinin kurtarıcısı sananlar da ya aptal ya da korkaktırlar. 
7. Sayın CB Erdoğan'ın modeli sürdürülebilir değildir. CHP'yi yöneten Kılıçdaroğlu-Kaftancıoğlu kliğinin de sürdürülebilir bir siyaset modeli, Türkiye programı yoktur. İmamoğlu seçim sonucunu Kaftancıoğlu'na borçlu olduğuna inandığı için premature bir HDP güzellemesi yapmıştır.
8. MHP'nin Hakkari’nin dağlarında vatanı için, bizim için ölen evlatlarımızın tek sahibi olma iddiası ile otoriter rejim çağrısı yapması korkunç bir hatadır. Aynı şekilde, sınırlarımızda bizim için ölenler boşuna ölüyor demiş olmadan HDP güzellemesi yapmak da korkunç bir hatadır.
9. Türkiye' gömülmek istediğim vatanımdır. Parçalansa da vatanımdır. Bu bağım olmasa Türkiye'nin serüvenini izlemek inanın Tahtlar Savaşı'nı izlemekten daha çok ilgi çekici olacak.
9. İçişleri Bakanının düşman da olsa ölmüş birinin bedeninden "leş" diye bahsetmesi ağırıma gitti. Mustafa Kemal'i hatırladım. Onun Gelibolu'da savaşta ölmüş ve orada gömülmüş işgalci düşman askerlerinin mezarları için, Avustralya, Yeni Zelanda'daki anneler ve babalara "endişe etmeyin, onlar bizim topraklarımızda yatıyorlar, artık bizim evlatlarımızdır onlar" diyebilen insani yüceliği anlamayan bir toplum haline geldik. Aynı şekilde dağların başında, sınırlarımızda bu ülkeyi korumak için savaşan askerlerimizin karşısındaki düşmanın siyasi paravan partisi ile seçim ittifakı yapıp bunu yapmamış gibi davranmaya devam edebileceklerini sanan Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu ve benzerlerinin aptallığı, aymazlığı, alemi eşşek yerine koymaları karşısında da, bu insan malzemesi bu vatanın bütünlüğünü koruyamaz endişesi ile bu feci hatanızın altında ezileceksiniz diye bağırmak ihtiyacı duyuyor ama bağıramıyorum. Bu topraklarda bu coğrafyanın siyasi gündemini ülkeyi parçalatmadan taşıyabilecek bir insan malzemesi yok. Sorduğum hiçbir sorunun sizlerin zihnine dokunduğunu sanmıyorum. 

Kahveci’nin tepkisi!

kahveci-002.jpgÜlkücü camianın önemli isimlerinden Temel Kahveci, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının bir provakasyon olduğunu o mekanda bir bakanın saldırganlara yaptığı konuşma ile ortaya çıktığını öne sürdü.
Kahveci şöyle dedi:
‘Sayın Bakan ne diyordu? Siz gerekli tepkinizi gösterdiniz, artık alanı boşaltınız.
Hiç bir devlet böyle konuşmaz, konuşamaz! Devlet, siz gerekeni yaptınız diyemez, dememeli! Devlet gerekeni yapar. Konu çok şeyi götürür ama anlayacağımız şey şudur, mevcut muktedirlerin tükenişidir bu. Her şeye rağmen Kılıçdaroğlu adamlığını göstermiştir; bir şehit cenazesinde bulunmanın utancı ona saldırıda bulunanların boynundadır. Bir Türk Milliyetçisi olarak Kılıçdaroğlu'na yapılabilen saldırıyı kınıyorum.

Türk demokrasisi  için en büyük tehlike!

turk-demokrasi.jpgCHP’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, en başından beri AKP medyasının alaya aldığı ve hatta CHP’lilerin bile kerih gördüğü bir politikacı olarak giderek Gandhileşiyor. Daha doğrusu politik arenada gün geçtikçe güçleniyor. 
Yanlış hatırlamıyorsam mecliste de filli saldırıya uğramış gözlükleri cam çerçeve dağılmış ve yere düşmüştü.
Artvin’de teröristlerin saldırısına hedef olmuş canını güç bela kurtarmıştı. 
Meşhur adalet yürüyüşünde ayakları şişmiş ve yoluna kamyonlarla hayvan gübreleri dökülmüştü. 
Yeni Zelanda’daki katliama taraftarmış gibi AKP’nin Çubuk mitinginde yuhalanmıştı.
Yerel seçimler öncesinde büyükşehirleri alacağını söylediğinde bir kadın spikerin şuh kahkahalarını sineye çekmişti.
Ve son olarak dün çakma Mike Tyson kılıklı bir zombinin sol kroşesiyle sarsılmış ve bir linç girişiminden son anda kurtulmuştu.
Bu haliyle Kemal Kılıçdaroğlu Türk siyasetinin gerçek Gandhisi statüsüne yükselmiş görünüyor.
Türk demokrasisi için en büyük tehlike Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Gandhi gibi kötü bir sonla karşılaşması ihtimalidir.
(Metin Kondel)

Sakın ha bu ittifakta olma!

sakin-ha-bu.jpgCHP Genel Başkanı Sn. Kılıçdaroğlu'na Artvin’de yapılan silahlı saldırı sonrası hatırlayın; "Yeni Kapı Ruhu” söylemi gitti, “Kontrollü Darbe” söylemi geldi.
Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan seçim sonrası, tartışmaları geride bırakalım, gün kızgın demiri soğutma, “Türkiye İttifakı” kurma günüdür dedi. 
Ülkemizin huzurunu bozmak isteyen karanlık eller devreye girdi. Bugün CHP'ye Çubuk’ta bir ihtar gönderdi. Sakın ha bu ittifakta olma denildi. Şimdi hep beraber düşünelim; bu olay, bu saldırı kime yaradı. Herkes söylemlerinde çok dikkatli olmalıdır. Provokasyonlara gelmeyelim. Saldırıyı kınıyoruz.‬
(Salih Cora-AK Parti Milletvekili)

 

*********

Uzun’dan geçmiş olsun ziyareti!

uzun-001.jpgBeşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, dün Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Uzun, Kılıçdaroğlu’nun Şavşat’tan Ardanuç’a giderken PKK terör örgütünün saldırısına uğradığını belirterek, ‘Sayın Genel Başkanımız aynı saldırıya önceki gün de uğradığını, memleketimiz için canını vermeye hazır olduğunu, bir milim geri adım atmayacağını, saldırıya uğradığı için değil, şehide yapılan saygısızlığa üzüldüğünü söyledi’ dedi

 

Önceki ve Sonraki Yazılar