Yahya Hoca’nın bulmacası ve GİK üyesi Kuleyin’in savunması!

İYİ Parti’nin Pazar günü yapılan kongresi, hayli ses getirdi. Meral Akşener’in konuşmasına övgüler yağarken, GİK seçim sonuçları ise partide ve bazı çevrelerde deprem etkisi yarattı.

Gazetemiz yazarı Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, GİK seçimlerinde ortaya çıkan tablo üzerine tartışma yaratan bir yorumda bulundu. Tezel şöyle dedi:yahya-hoca-1.jpg

‘Gene bir bulmacam var arkadaşlar. Üstünde birlikte düşünelim diye gündeme getiriyorum.

Meral Akşener ve diğer Bahçeli muhaliflerinin MHP'de olağanüstü kongre çağrısıyla başlayan süreçte bugün açıklanması gereken bir yeni durum karşısındayız.

Olağanüstü kongre talebinde Meral Akşener'in yanında doğal olarak MHP'liler vardı. Akşener MHP ve Ülkücü kökenli değil, Doğruyol kökenliydi. Sonra MHP'ye geçti ve Bahçeli'yi devirme girişiminin lideri görüntüsü üstünde kaldı. Bahçeli bu hareketi dağıttı ve muhalifler yeni bir parti kurmaya başladılar. Meral Akşener, yeni kurulan partinin kurucular listesine son anda, MHP-Ülkücü kökenlilerin itirazlarına rağmen, bir ara CHP milletvekilliği de yapmış olan Aytun Çıray ve Demirel'in özel doktoru Aylin Cesur gibi Doğru Yolcuları getirdi ve bunları ilk seçimde milletvekili yaptı.

Şimdi bulmaca şu; İYİ Partinin perde arkasındaki güçlü adamı Koray Aydın kongrede alışılmamış kaba bir aleniyet ile Parti'deki Doğruyol kökenlileri ve bazı ülkücüleri tasfiye etti. Meral Akşener bunu suskunluğuyla kabul etti.

Bulmacanın ikinci unsuru şu; Tasfiye edilenler arasında 15 tane İYİ Partili milletvekili de var? Bunlar a) CHP'ye yaklaşabilirler, b) Cumhur İttifakına yaklaşabilirler, c) yeni parti kurabilirler.

Ben çok uzun bir zamandan beri Türkiye siyasetini perde önünde görülen kuklalarla anlaşılamayacağı mutlaka perde arkasındaki kuklacıların kimler olduğunu ve ne yapmaya çalıştıklarını anlamaya çalışmamız gerektiğini vurguluyorum. Kuklacıların da kuklacıları olabilir elbette.

Ne oluyor? Koray Aydın kimdir? Meral Akşener kimdir? Eşinin siyasi ideolojik bir özelliği var mıdır? Ümit Bozdağ'ı niye tasfiye etmeyi bu kadar önemsedi ve sonunda başardı Koray Aydın?

2023'e kadarki sürede izleyeceğimiz gelişmelerin, inanın çok heyecanlı olduğu için ölmek istemiyorum, 2023'ü mümkünse sonrasını da görmek istiyorum. Bu bulmacayı çözmeye çalışmayalım. İzleyeceğiz ve tarih çözecek. Yani tarih bulmacaların yaşanarak çözülmesi süreci değil midir zaten?’

***

 

Yahya Hocanın bu değerlendirmesini GİK üyesi Şükrü Kuleyin’e sorduk. Kuleyin, ‘Yazıda doğrularda var yanlışlarda. Yanlışlar daha çok. Bir kere partide bir tasfiye olmadı. İllerinde seçim kaybeden, çalışmayan arkadaşlar, milletvekilleri GİK’e giremedi. Sonuçta sayın genel başkanın anahtar listesi yoktu. Geniş bir çarşaf liste sundu. Parti tabanı oylama yaptı, hepsi bu. Genel başkan 4-5 isme sahip çıkın dedi. O isimler de Bahadır, Erdem, Ahmet Erozan, İsmail Tatlıoğlu, Erdal Sarı Zeybekti. Kadın ve gençlik kontenjanı ile genel başkanın GİK’e girmesini istediği 4-5 isim dışında, 170 aday 30 kişi arasına girmek için yarıştı. İyi çalışanlar, kazandı. Partimizde tasfiye olmadı. Kazanan da kaybedende omuz omuza çalışacaktır. Partimiz her geçen gün daha da güçlenerek iktidara yürüyor’ dedi.

***

yahya-hoca-2.jpg

Yeniçağ Gazetesi yazarı, Selcan Taşçı Hamşioğlu ise şu değerlendirmeyi yaptı;

‘İYİ Parti Kurultayı'ndan sonra televizyon kanallarının görüşüne başvurduğu arkadaşlarımızı dinliyorum; "Ümit Özdağ ve İsmail Koncuk'un üzeri çizildi" diyorlar; ikisi de aday değildi.

"Adnan Aydın Sezgin, Ayhan Erel ve Aylin Cesur'un üzeri çizildi" diyorlar; üçü de yedek listeden GİK'e girdi.

"Aytun Çıray tasfiye edildi" diyorlar; Çıray, Meral Akşener'in anahtar listesindeydi.

"İYİ Parti, MHP'lileşti" diyorlar; GİK listesinin en çok oy alan ilk 5 isminden sadece biri MHP kökenli.

"Merkez sağdan koptu" diyorlar; merkezi geçtim liberal sağa yakın isimler yeni transfer edilen isimler.

Bir yandan "demokratik değil" diye "anahtar liste"ye karşı çıkıyorlar, diğer yandan "anahtar listedeki ismi niye çizdin" diye "demokrasiyi işleten" delegeye kızıyorlar.’

 

Osman Kulaç ve Karavan Turizmi!osman-kulac-ve.jpg

Trabzon’da karavan turizmi için MÜSİAD şube başkanı ve 3 arkadaşının şirket kurdukları ve valilikten yer talep ettikleri haberlerine farklı kesimlerden tepki geldi. Yaklaşık 50 yıldır karavanıyla diyar diyar gezen Osman Kulaç, karavan turizmini en ince ayrıntısına kadar bilen bir isim. Önceki gün Osman Kulaç aradı ve Karavan turizmi ile ilgili bilgi verdi. Kulaç şöyle dedi;

‘Kuzey Ekspres’te birkaç müteşebbisin karavan kamp kuracağını okudum, sevindim. Vali bey, yat limanı yanında yer verecekmiş. Kişileri araştırdım, hiçbirinin ne karavan ne de bu işle ilgileri yok. Karavan Kamping belli bir görüşe sahip kişilerin tekelinde olmaz. Çünkü bu arkadaşlar bu işin nasıl yapılacağını bilmiyor. Karavan parklar da hayat farklıdır. Karavan parklara öyle herkes giremez. Belirli saatte kapı kapanır. Ancak karavanı ile gelene kapı açılır. Bu tür yerlerde her naneyi işleyenler olur. O nedenle batıda ve Ege’de bu mekanların hepsi kapandı. Karavancılık Avrupa’da ve ABD’de çok yaygın çok popüler bir hobi hatta yaşam tarzıdır. Bizde çok sayıda karavan ile ilgili internet sitesi var. Çoğuna üyeyim. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist Karadeniz turuna geliyor. Ünye ve Fatsa dışında yer yok.   Sümela’ya çıkarken bir yer var. Asıl geliri mangalda et ve içki... Hıdırnebi yayla turizmi içindir. Karavancı oraya çıkmaz. Çıkan da oradaki kamp yerinde kalmaz. Çıkmaz çünkü yakıt parasını vs. hesap eder, rotayı bozmaz’ dedi.

Kulaç, karavancılığın araçların park edildiği çadır kurulduğu yerler olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘Buralarda temizlik ve güvenlik çok önemli. 1968 yılından bugüne çadır ve otomobille Avrupa dahil kampinglerdeyim. Tesisle iş bitmiyor oraya kaliteli müşteri ve lisan bilen eleman bulmak lazım. Karavancılıkta büyük para kazanma yoktur. Elektrik, su, ev veren planlı mekanlarda gecelik 75 TL. Ege bölgesinde araç için 50 şahıs için 25-30 lira alıyorlar. Karavancılar parayı fazla bulunca pansiyonlarda kalıyor. Ünye’de kamp yeri 75 çadır kurarsan 50 TL’

Osman Kulaç’ın anlattığına göre bu karavan işi MÜSİAD’cıların işi değil. Ayrıca, yıl içerisinde masrafı bile zor çıkartırsın. Çünkü karavanla geziye çıkanlar genelde yaz aylarını tercih ediyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar