Yangınların nedeni tedbirsizlik ve cahillik!

  Doğu Karadeniz Bölgesinde Ordu, Giresun ve Trabzon’da pazartesi günü hava karardıktan sonra 50 köy belki de daha fazla yerde çıkan yangınlar için uzmanlar dışında herkes farklı telden çalıyor. Sosyal medyada çokları yangınların çıkartıldığını söylüyor. Bazı siyasiler bile bu yönde paylaşımlar yaptı. Bu tür söylem ve açıklamalar, kesinlikle doğru değil.

yanginlarin.jpg

Şehir ve kasabalarda oturan vatandaşlar, genelde güzel havalarda köylerine giderler. Bahçede, tarlada temizlik yaparlar. Fındıklığın kurumuş yapraklarını, çalı, çırpıyı, yabani otların olduğu bölgeye taşıdı ve yaktı. Eskiden genelde evler hafif meyilli araziye yapılırdı ve zemin kat ahır olarak kullanılırdı. Fındıklıklardan ve ormanlardan çuval ve sepetlerle toplanan yapraklar, ahırda hayvanların altına serilirdi. Köylerde hayvancılık bittiğinden ve insanlar da şehre, kasabaya göç ettiğinden sürekli yaşayan çok az sayıda aile kaldı.

Şehir ve köyde yaşayan vatandaşlar, köylerdeki arizilerinde mıntıka temizliği yaptılar. Yaprağı, çalı çırpıyı yaktılar. Akşam üzeri kimileri ateşi söndürdü, kimileri de bir şey olmaz diye bıraktı ve kasabaya, şehre döndüler.

Son günlerde hava sıcaklığı mevsimin üzerinde... 20-24 derece arasında. Kıble esiyor. Ağaçlar yapraklarını dökmüş, zeminde yeşillik yok.

Söndürülmeyen veya söndü diye bırakılan yanmış yaprak ve çalı çırpı yığınından rüzgarın etkisiyle, sağa sola ateş sıçradı, yapraklar tutuştu ve gündüz ateş yakılan bölgeye yakın yerlerdeki ağaçlık alanlar ve orman yandı.

Dikkat edilirse, yangınların tamamı yerleşim yerlerine yakın bölgelerde başladı ve yayıldı.

Köylerdeki yangınları sabotaja, kasten yakıldıya bağlamak yanlıştır. Bölgedeki yerleşim yerlerinde meydana gelen yangınların istisnasız tamamı, tedbirsizlik, cahillik nedeniyle çıktı.

Doktorunuz diyor ki!

doktorunuz-008.jpg

Uyuz, deriye yerleşen çok küçük parazitlerin artıklarına karşı oluşan kaşıntılı bir hastalıktır. Kaşıntı kişinin yatağa girip ısınmasıyla artar. Bulaşma deri temasıyla(beş on dakikadan daha uzun) meydana gelir. Kısa süreli el sıkışma veya sarılma bulaşmaya sebep olmaz. Ortak kullanılan yatak takımları, yorgan, yastık veya giysi yoluyla bulaşabilir. Yaz aylarından çok kış aylarında salgın yapar. Salgınlar daha çok ev, okul, öğrenci yurdu gibi beraber yaşanılan yerlerde olur. Uyuzun temizlikle ilişkisi kesin değildir. Belirtiler parazit bulaştıktan bir ay kadar sonra ortaya çıkar. Yetişkin insanda en çok el bileği, parmak arası, koltuk altı, kasık bölgesi tutulur. Bebeklerde saçlı deri, yüz, avuçlar ve tabanlar da etkilenir. Ev hayvanlarının uyuzu farklıdır, insanlara çok nadir geçer, geçse bile salgın yapmaz. Kaşıntı olsun olmasın tüm ev halkı ilaç kullanmalıdır. Uyuz ilaçları bir veya iki defa kullanılırsa hastalığın bulaşma ihtimali genellikle ortadan kalkar. Tedaviden sonra kaşıntı bir iki ay devam edebilir. Gebelerde, emziren annelerde, bebeklerde güvenle kullanılabilen ilaçlar vardır.

(Dr. Kemal Küçükali)

                                              *****************

sinan-ozturk.jpg

Bir dönemler Alman Troçkistlerle birlikte olmuştum. Çalışmalarında yayınlarında toplantılarında hepinizin tahmin edebileceği gibi Stalin karşıtlığı ön plandaydı. Stalin meselesine katılıp katılmamayı bir tarafa bırakıp bir yere bağlamak istiyorum. Almanya gibi bir yerde Stalin karşıtlığını ön plana çıkarıp kitleye ulaşmaya çalıştığında başarı şansın trilyonda bir. Kimsenin ne umurunda ne de gündeminde ki bu da çok normal. Mesele hayata dönük neler önerdiğimizde. Sen eleştirini yap kendi kendine ama bununla bir fare bile tutamazsın. ÖDP gündemdeydi. Adını değiştirmiş SOL Parti yapmış. Bizim mahalleden gene homurtular yükseliyor: "Önce sol olun da sonra adınızı degiştirin!" bağlamında eleştiriler geliyor. Sosyal demokrat bir hareketin düşüncenin bile anlaşılamadığı bir yerde, CHP nin bile fazla geldiği topraklarda sosyalizmi beklemek cidden de hayal ötesi bir beklentidir. Elimizdeki malzeme budur. Elindeki iki yumurtayla, kaburga dolması beklemesin kimse. Biraz ayaklar yere bassın. Biraz daha pozitif düşünülsün. Herkesin kafasına uyabilecek bir oluşum tarihte görülmemiştir. Eleştiriler olur, olmalı ama siyaset anladığım kadarıyla kitlelere haklı bir yerden ulaşabilmenin yoludur. Cidden de sosyalist devrimi hedef alanlar varsa onların gideceği yer de zaten bellidir. O yer ne HDP ne de ÖDP ya da diğerleridir.
Bence somut durumu ıskalamamalıyız. Solun başarısını her zaman umut eden ve buna omuz veren biri olarak SOL Parti'ye demokrasi mücadelesinde bir damla ümit olması adına başarılar diliyorum...

(Sinan Öztürk)

                                                   ******************

 Hocalık eğitimi olan arkadaşları tenzih ediyorum. Elbette size göre Şirin'e göre olabilir. Söylediğimin tam tersine olur diyebilirsiniz! Bir mantığı vardır mutlaka...
Şimdi vatandaş diyor; Storiç mutlaka oynar! Sosa dunyanın her kadrosunda yer bulur! "Obi Michel Celse de 11 sene oynadi Trabzonspor da nasi oynamaz?"
Heee! Doğru deysunuz!
 
Rakip orta sahaları kim marke edecek. Sol tarafa bi göz at da! Yağı yanmış mazotlu kamyon gibi N.Wkame göz ucuyla bile takip edemey rakipleri. Shorlot hücum presi yapacak, Sarili uşacuk yerde ojsijen tüpü aramakta...
Kim tutacak rakip hücumcuları? Azacuk kafayı çalıştırın ne olur. Bilmiyorsan sor arkadaş. Söylenende kal daaa!

Dünyanın hiç bir yerinde obi michel-Sosa-storiç üçlü orta saha yazılmaz-yazılamaz. Hele de önlerinde sıfır savunma üç forvet varken...
He! He! Kim? Kimi oynatacak onu söyleyin siz? Oynatmadığı, denemediği ne kaldı?
7 gün önce sahamızda göstere göstere, oynaya oynaya yendi bizi Denizlispor. Atamadı Konya...

Hocaların yapacakları sınırlıdır. Varsa kullanırsın, özellik yoksa transfere kadar sabredeceksin...
Abatmayın derim. Malzeme yetersiz. Futbol akıl süzgecinden geçmemiş bu futbolcular...
(Şirin Berber)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar