Yargıtay, "Bıçak parasına" rüşvet değil, görevi kötüye kullanmak dedi

Yargıtay, "Bıçak parasına" rüşvet değil, görevi kötüye kullanmak dedi

Yargıtay ‘Bıçak parasına’, “Rüşvet değil, görevi kötüye kullanmak” dedi. Bu yöndeki ilk ceza da Trabzon Ağır Ceza Mahkemesinden çıktı.

BIÇAK PARASI RÜŞVET DEĞİL!

Yargıtay 5. dairesi, hastasından bıçak parası adı altında yasal olmayan bir ücret alan doktorun yaptığı bu eylemin “rüşvet almak” değil, “Görevi kötüye kullanmak” suçunu oluşturduğunu belirtti. Bundan böyle hastasından veya hasta yakınından bıçak parası adı altında ücret talep eden doktorlar hapis cezasıyla cezalandırılmayacak,  ağır para cezaları ile karşı karşıya kalacaklar.

 

PARA CEZASI VERİLDİ

Yargıtay’ın böyle bir karar vermesinin ardından, Trabzon Ağır ceza mahkemesinde görülen doktor’u da hapse girmekten kurtardı. Yaklaşık 8 ay önce bir hastasından bıçak parası adı altında bin 250 YTL para alan Numune ve Araştırma hastanesi doktorlarından olan Yıldıray Bekar’a mahkeme cezasını kesti. Mahkeme doktora 12 bin YTL para cezası verdi

 

BAŞKANIN GÖRÜŞLERİ

Trabzon Tabipler Odası Başkanı Dr. Aydın Aydın, Yargıtay’ın kararını yerinde bir karar olduğunu belirterek, geçmişte bıçak parası yüzünden birçok hekimin haksız yere mağdur edildiğini söyledi.  Başkan Aydın, “Bıçak parası yüzünden hapis cezası alan hekim arkadaşlarımız da oldu. Bıçak parası gibi meslek etiği ile bağdaşmayan uygulamaları asla kabul etmiyoruz” dedi. Yargıtay’ın kararında çok mantıklı bir gerekçe olduğunu da kaydeden Aydın, “Burada Hastanın hekimi seçebileceği gibi hekimin de her hastayı kabul etmeme hakkı vardır” diye konuştu.  

 

YARGITAY KARARI

Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyelerinin gerekçeli kararında, Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişikliğin ardından rüşvet almak suçunun yeniden tanımlandığına dikkat çekildi. Yargıçlar, yasada yapılan değişikliğin ardından bıçak parası alan doktorların 'rüşvet almak' suçundan değil 'görevi kötüye kullanmak' suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılanmaya başladığını ve bu nedenle aldıkları mahkumiyetin para cezasına dönüştürülmesine karar verdiler.

 

OLAY NASIL OLMUŞTU

İddialara göre, Giresun’dan sevkle gelen Yeşil kartlı olduğu bildirilen hasta, Doktor Y. B. tarafından kendisinden ameliyat için 2 bin YTL para istediği öne sürüldü. Yapılan pazarlık sonucu bin 250 YTL anlaşma sağlandı. Hasta yakınları Cumhuriyet Savcılığına başvurarak doktorun kendilerinden para istediğini belirtti. Bunun üzerine devreye giren Trabzon Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri Doktora verilecek paranın seri numaralarını almış ve Doktor B.’ye muayenehanesinde suçüstü yapmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.