Yarısı Avrasya'ya Yarısı Yomra'ya!

Yarısı Avrasya'ya Yarısı Yomra'ya!

Yomra Belediyesi ile Avrasya Üniversitesi arasındaki arazi tartışmasını çözmek için hakem tayin edilen AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, arazinin yarı yarıya paylaşılmasına karar verdi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Yomra Belediyesi ile Avrasya Üniversitesi arasında “Deniz Dolgu Alanının” kullanımından kaynaklanan ihtilafın çözümü için, iki tarafın kendisini hakem tayin ettiğini hatırlatarak, “Öncelikle tarafların şahsıma tevdi ettikleri görev ve duydukları güven nedeniyle kendilerine şükranlarımı iletiyorum” ifadelerini kullandı.

YOMRA KAVGALARLA ANILMAMALI

Arazi ihtilafı ile ilgili süreci anlatan Cora, “Bize göre tüm yaşananlara rağmen tarafların bir araya gelerek veya ayrı ayrı atacakları yapıcı adımlarla tüm ihtilafları sonlandıracak yeni anlaşmalar yapması ve yeni idari işlemler tesis etmesi hukuken mümkündür. Bu ümitle tarafların başvurusu üzerine kanaatimizi açıklama zarureti hasıl olmuştur. Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Trabzon’umuzun gelişen ve kalkınan Yomra ilçesi, sorunlarla, kavgalarla, ihtilaflarla, daha da önemlisi çözümsüzlüklerle gündeme gelmemelidir” dedi.

YENİ TAHSİS KARARI VERİLMELİ

“Şu anda Trabzon İdare mahkemesinin verdiği muhtelif kararların usulüne uygun icrasının tamamlanması halinde yani valiliğin tahliye kararını infaz ettiği an “deniz dolgu alanını” üniversite tarafından hiçbir şekilde kullanmasının mümkün olamayacağını belirtmek isterim” diyen Cora, “Lakin çözüm bu değildir. Bu konuda Yomra Belediyesi tarafından üniversitenin ihtiyaçları gözetilerek hukuka ve usulüne uygun bir belediye meclis kararı ihdas ederek, yeni bir tahsis kararı vermesi ve belirlenen alanın kullanım izin sözleşmesi ile üniversiteye tevdi edilmesi gerekir. Bilinmesini isteriz ki bir ilçenin gelişmesi ve kalkınması için bir üniversitenin ilçeye kazandırılması ne kadar önemliyse, o üniversite için de yerelin taleplerine ve hassasiyetlerine karşılık verebilmesi de o derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

VİCDANİ KANAATİNİ AÇIKLADI

Hakemlik kararını açıklayan Milletvekili Cora, “Tüm bu açıklamalar ışığında ve mahkeme kararları üzerinde ayrı ayrı yaptığım incelemeler olayın tarafları ile yaptığım görüşmeler olaya muttali olanlardan (Büyükşehir, Valilik, milletvekilleri, davacı-davalı taraf, müdahil taraf, meclis üyeleri, kanaat önderleri) aldığım bilgiler ve konunun yasa ve mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi sonucunda hak ve nesafet ölçülerine riayet ederek vicdanen oluşan kanaatim;  Yomra ilçesi Sancak Mahallesi’nde ihtilafa konu 46.302.52 m2’lik deniz dolgu alanının taraflarca usulüne uygun alınacak kararlar ve yapılacak sözleşmeler ile eşit oranda -yani yarı yarıya - kullanımının belirlenmesinin kamu yararına uygun olacağına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum