Yaşam  Alanı  Nerede?

Yaşam Alanı Nerede?

CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Oktay Söğüt sordu…

  Zağnos ve Tabakhane vadilerinde yapılan kaymakamlık ve belediye binaları ile okul ve öğretmenevi inşaatlarının yaşam alanlarını ortadan kaldırdığı ileri sürüldü.

  Zağnos Vadisi birinci, ikinci, üçüncü etap kentsel dönüşüm çalışmaları tamamlanırken, dördüncü etap kentsel dönüşümü, Ortahisar ilçesine Belediye ve Kaymakamlık binalarının bu alanda yapılması için, Büyükşehir Belediyesi tarafından, Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde, Ortahisar Belediyesi’ne devredilmiş, Haziran 2017 tarihinde de Belediye ve Kaymakamlık binalarının temeli atılmıştı. Aradan yaklaşık iki yıl geçti. Belediye ve Kaymakamlık binalarının inşatları neredeyse bitti. 
SÖĞÜT’TEN TEPKİ
yasam-alani-(1).jpgOrtahisar Belediyesi CHP meclis üyesi Oktay Söğüt, “Temel atma töreninde Şehrimize çok önemli bir yatırım kazandırıyoruz, diyenlere soruyorum; Yaklaşık 100 trilyon harcanarak yapılan Belediye ve Kaymakamlık binaları önemli yatırım ise, vatandaşa getirisi ne olacaktır? Hizmet binaları elbette yapılacak, yenilenecektir. Fakat hizmet binalarından her seferinde ‘yatırım’ diye bahsetmek vatandaşı kandırmaktan öte bir şey değildir. Eğer Belediye ve Kaymakamlık binaları bir yatırımsa da, bu yatırımdan en çok faydalanacak olan Belediye Başkanı ve Kaymakam olacaktır. Kentin ciğerlerinden biri olacak denen Tabakhane Vadisi’nde öğretmenevi, okul ve birkaç ek bina,  Zağnos Vadisi’nde ise Belediye ve Kaymakamlık binaları ve yetmedi, bu devasa binalardan başka dükkân, ofis ve konut yapıldı. Kentsel dönüşümün ruhuna uyulmadı.  Hal böyle olunca projenin adı bile değişti,  Pazarkapı Yeni Yaşam Alanı oluverdi” dedi.
HANGİ MİMARİ?
yasam-alani-(2)-001.jpgOrtahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, “Pazarkapı eski ve modern mimari değerlerini bünyesinde barındıran bir cazibe merkezi, eski ve yeni Trabzon’u buluşturacak örnek bir proje olacak” sözlerini hatırlatan Oktay Söğüt, “Başkan öyle dese de bitmekte olan bu projede ‘eski’ adına pek bir şey görülemedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da yerel seçim öncesi proje kitapçığında ‘420 bin metrekare Vadi; Tabakhane, Zağnos’ diyerek, vadileri, hem kültür - sanat aksları olarak değerlendireceğiz, hem de tema park konsepti ile çocuklar ve gençler için eğlence alanları oluşturacağız, demişti. Görünen o ki bu olmayacak. Projede olacağı söylenen yeşil alanlar, meydan, su havuzu ve içeriği belirtilmeyen sosyal donatılar da olmayacak. Ruhu, estetiği, cazibesi ve yatırımlık yanı olmayan, özellikle AVM görünümlü Belediye ve Kaymakamlık binaları sadece, o binalarda oturacak olan başta Belediye Başkanı ve Kaymakam’a yeni bir yaşam alanı olacak, bir kentsel dönüşüm olmadığı için eski Pazarkapı aranacaktır” ifadelerini kullandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.