YAŞAM MİMARLARI!

  "50 - 60 katlı binalarda  yaşayanların birbirinden haberi var mı? Yan dairelerindeki ölüyor, haberleri yok. Yatay şehirleşme ile tabiatla bütünleşen aile, mahalle ve komşuluk kültürünü ihya eden örnek yerleşim yerleri kurulacak. 50 - 60 katlı bu tür binalarda yaşayanların birbirinden haberi var mı?"
Şaşkınlık içinde okudum ve şu anda acaba ben başka bir şehirde, ülkede mi yaşıyorum diye kendi kendime sordum. Sonra dedim ki;  sen yanlış görmüş olabilirsin. Şöyle tarafsız gözle, martıların gözleriyle  bak Trabzon'a... 
Ne anlatıyor sana? 
Zağnos Vadisi
Boztepe
Tabakhane Vadisi
Beşirli
Yıldızlı
Yomra Trabzon sınırı
Buradaki yapılaşmaya kim izin verdi? 

Tek tek açıklayacağım az sonra...
Ve yeni yapılaşma alanı Tabakhane Vadisi...

***

Sen denizi yok et sonra da tünel akvaryum yapmak için kolları sıva.
Kolay olan aslında elindekinin değerini bilmek değil midir? 
Doldurduğun deniz bir gün yakana yapışmaz mı?
Bu şehrin çocuğuyum; aklım erdiğince, dilim döndüğünce, gördüklerimi, yaşadıklarımı, hissettiklerimi buradan anlatmaya çalışıyorum.
Yıllarca "yaşam mimarı" diye ortaya çıkanlara bu ülkenin kaynaklarıyla krediler veriliyor, pazarlamalar yapılıyor, yerden yere vurulan mimarlar, mühendisler devre dışı bırakılıyor ise nasıl oluyor da o dönemin tüm ruhsat veren imzalayanları şimdi, bu vakit aday olabiliyor?  Madem bu kadar başarılı şehirler yönetildi, bırakın bu başarılı başkanlar yarım işlerini bitirsinler.
Elimize vicdanımıza koyalım. Trabzon artık o yüksek katlar yüzünden beton ormanına döndü, şehir adeta görünmez oldu. Her yerden görünebilir kent planı yok edildi. Bu da 25 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek sayesinde... Onun yaptığı birçok işi maharet sayanlar, bizim şehrimize de o yapıları kopyaladı. İşin aslını anlamadan yorumlamadan, sorgulamadan, soruşturmadan, danışmadan uyguladılar. Sonra birbirine benzeyen altyapısı bozuk şehirler çıktı karşımıza, yağmur sonrası yüzme öğrenen araçlar, suların bastığı iş yerleri... 
İmar barışı da tüy dikti bence. Kartal’da çok acı bir olay yaşadık. 
Ülkede sürekli birilerinin darp edilmesine, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, dizilerden haberlere, haberlerden aktüele kadar, sürekli acı üzerinden reyting artırdığımız için, bu acılar normal görülmeye başlandı.

*** 

En acı olan ne biliyor musunuz?
Kartal’da yaşanan bu olay taraf olma egomuzu, canavarlığımızı, ilkelliğimiz ortaya çıkardı. 
Suçu olan cezalandırılmazsa bu tür acıları yaşamaya devam ederiz.
Tıpkı tren kazalarında olduğu gibi.
Acının, ölümün tarafı olmadığı gibi adaletin de tarafı olmaz.
Neden bu ülkede mimarlar, mühendisler kötü insan ilan edildi? 
Çünkü mimarlar, mühendisler estetik olmayan kentleşmeye karşı gelirler. Seslerini yükseltirler. Eğer siz onları dinlemezseniz ucube şehirler yaratırsınız. Ben yaptım oldu ile de bir yerlere varılamaz.
Her birimiz biliyoruz AVM çılgınlığı yaşanıyor ülkemizde. 
AVM’lerin açıldığı günden bugüne kadar ne kadar m2 büyüdüklerine bakın.  Bu olay kural tanımazlığın en büyük örneğidir. 
İlk orijinal hesaplarını ne yazık ki sadece işin asıl sorumlusu olan mimar ve mühendisler bilir ve kendilerinde saklarlar. İşi bilmezlerse, işi saklamaz ve arşivlere güvenirler. Neden mi? Çünkü arşivi ya su basar, ya arşiv yanar, ya taşınır, ya da arşiv yok olmuştur. Çünkü bu ülkede bir tane sağlıklı kent müzesi veya mimarlık müzesi yoktur. Çünkü her şey bilinçli olarak silme ve yok etme politikası ile kaldırılmıştır.
Yeni neslin belleklerine ait hiçbir ize hakim olamayacakları görüşündeyim. Bu durum gerçek bir toplumsal demans rahatsızlığın ispatıdır. Çok üzgünüm aklım almıyor. Bu nasıl oldu? Toplum olarak demansı yaşıyoruz. Bu halden de mutluyuz. 
Kanuni Parkı'ndan çalınan Turunç ağacı bu iş bilmezliğin en büyük örneğidir. Bugün sorgusuz sualsiz ağacı yok eden yarın çok önemli bir tarihi mirası yok eder. Biz ağaç için yeterince sesimizi çıkarmazsak yarın yok edilen ormanlarımız, tarihimiz için de sesimizi çıkaramayız.Bu akşam oynanan Trabzonspor - Galatasaray maçındaki hakem hatalarını bir hafta konuşur ve yazarız. Keşke kentimize verilen zararları da bu kadar konuşsak.

yağmurun
elleriyle
sevdim seni
Trabzon

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum