Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

YAŞANACAK BİR TÜRKİYE

Atatürk’ün benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri CHP diyerek taçlandırdığı CHP’nin bu seçime diğer seçimlerden ders alarak daha hazırlıklı girdiğini her geçen gün daha açıkça görüyoruz.

           İktidar olma iradesi bu sefer çok ağır basmış ve bu inançla hazırlanan seçim bildirgesi ile toplumda karşılığını bulmuştur. Yalnızca AKP’nin yanlışları üzerine kurulu propaganda yerine, yeni projelerle halka dokunulmuş ve heyecan yaratılmıştır. Esasında AKP’ye oy verenler bile, hırsızlık, talan, yalan, soygun, din istismarcılığı gibi olayların artması ile arayış içerisine girmişler ancak önemli projeler olmadığından olsa gerek, partilerini kerhen destekler durumda idiler.

            Kaçak sarayın yapılması ile diktatörlük idaresine doğru gidişin hızlanması ise bardağı taşıran son damla olarak partiden kaçışı hızlandırdı. Bu kaçışı gören CHP devrim niteliğinde bir kararla, önseçim tercihi sayesinde diğer partilerin önüne geçerek üyelerinin sevgisini kazanırken diğer parti üyelerinin de takdir ve beğenisini almıştır. Özellikle AKP birçok yerde temayül yoklaması yapmasına rağmen sonuçların açıklanmaması ve iki genel başkanın oluşturduğu sürpriz listeyi bildirmesi ile Partilileri üzerinde ‘’kimi koysam kazanır’’ dayatmasını yapması tabanın kendisini değersiz hissetmesine yol açmış ve kızgınlığa yol açmıştır.

            Örnek vermek gerekirse; Trabzon’da sevilen bir kişilik olan Mehmet Atalay için adaylık beklenmesine rağmen AKP’ye en ağır sözleri söyleyen ve futbol şehri için çok önem arz eden Trabzonsporlulara hakaret edercesine FB kongre üyesi Süleyman Soylu’nun getirilmesi şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır.

             AKP için 7 Haziran seçimlerinin sonun başlangıcı olduğunu fark eden tarafsız (!) Cumhurbaşkanı ve kimlik sorunu yaşayan Başbakanda panik ve buna bağlı olarak şuursuzca saldırıların başlaması aslında daha da oy kaybetmelerine neden olmaktadır, aslında sussalar daha çok oy alırlar. Her konuşma ve saldırı toplum nezdinde olumsuz karşılık bulmakta ve partiden kaçışı hızlandırmaktadır.

            Kenan Evren’in ölüm törenine katılmayan ama olmasaydı olmayacakları malum olan AKP yine onun seçim barajına sarılır olmuştur. Ama bu sefer baraj sonları olacaktır. Baraj kaldırılmış olsa % 6-7’lerde kalacak olan HDP barajı aşacaktır. Seçimin tek kaybedeni AKP olacak ve tarihin tozlu sayfalarında kötü anılarla yerlerini alacaktır. Tabii yolsuzluk, hırsızlık, talan, yalan, hapiste çürüttükleri ve öldürdükleri subay ve aydınların hesabını vererek…

             Halkın, 13 yıl gibi uzun bir süre şans verdiği AKP yöneticileri son günlerde şaşırmış ve toplumu hiçe sayan anlayışı ile bir nevi toplumun nabzını tutamamıştır. ‘’Kimsesizlerin kimiyim’’ diyerek gelmişler toplumun çoğunu kimsesiz bırakarak kendi eş, dost ve akrabalarının kimi olmuşlardır. CHP’nin alışık olmadıkları hamlesi olan ‘’seçim bildirgesi’’ ile de ters köşe olmuş ve tedbir alamamışlardır. Roller değişmiştir, artık AKP Yöneticileri CHP üzerinden politika yapmaktadır. O zaman sonları da kaçınılmazdır. CHP’nin Projelerinin kaynağını açıklaması toplumda inanılma düzeyini süratle artırmış ve yoğun taraftar bulmuş milyonların umudu olmuştur. Özetle, emekli, çalışan, işsiz, öğrenci, köylü, asker, engelli, yaşlı kısaca toplumun her kademesine dokunan çözüm üreten, yaşam standardını yükselterek mutlu insanlar yaratma konusunda iddialarını ortaya koymuş ve kitleleri ikna etmişlerdir. Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun üstün performansı, sakin ve ikna edici konuşması ve halkla kucaklaşması toplumun takdir ve beğenisini artırmış ve özellikle kararsız ve birçok AKP’ye oy veren seçmenin, Partisi lehinde karar almasını sağlamıştır.  

            12 Eylül sonrasında yapılan seçimde horoz amblemli Milliyetçi Demokrasi Partisi’ne (MDP) oy isteyen dönemin devlet başkanı Evren’in yüzünden horozun sesi, nefesi kesilmiş ve partinin lideri Turgut Sunalp siyaset sahnesinden silinmişti. Çok benzer bir tablo bugün yaşanmaktadır, Cumhurbaşkanı, parti adını zikretmeden Evren gibi taraf olarak, ampul amblemli AKP’ye oy istemektedir. Ders alınmazsa tarih tekerrürden ibarettir. Sanırım bu sefer de ampul patlayacak ve Davutoğlu siyaset arenasından silinecek ve AKP tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır. Ülkeyi uçurumun eşiğine getiren AKP hükümeti ve zihniyetine son vererek ‘’Yaşanacak bir Türkiye’’ sözünü veren Kılıçdaroğlu’na şans vermenin zamanıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin layık olduğu yere gelmesini gönlümce diler, bütün Partilere başarılar temennisiyle saygı ve selamlarımı sunarım, sağlıcakla kalın.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum