Yaşasın Çocuk Kalbi…

  Trabzon’a gitmek için hep bir neden bulunur. Bu sefer neden, kendi ayaklarıyla çaldı kapımı. 
Akın bir iş için Ankara’ya gelince aklımı çeldi: “Bugün (yani 29/01/2019) yola çıkarsak Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda Heidi adli oyunun prömiyerine yetişir, Murat’ı Alp Dede rolüyle sahnede görme imkânını yaşarız”, dedi. Önce naz yaptım, 10 dakika sonra ikna olmuştum.
  Trabzon demek; Faroz’da zinosların gölgesinde çay içmek, kayıkların motor sesinde  dinlenmek, Aytekin Çakmakçı’yla Türk filmi tarihine dalmak, Yaşar Bedri’yle memleketi konuşmak, Ahmet Bozoğlu’yla anıları paylaşmak, dostlarla nefes almak demektir.
Gördüğünüz gibi bir nedene ihtiyaç yok Trabzon’a gelmek için...
Neyse efendim ilk nedene geri dönelim:
Heidi; yaratıcısı Johanna Spyri, 53 yaşında yazdığı Heidi eseriyle çıplak ayaklı çocuklar gerçeğinin üzerindeki toplumsal sır örtüsünün bir ucunu kaldırmıştır. Küçük kahramanı aracılığıyla doğaya, insanlara, hayata Alpler’in öksüz kızının gözüyle bakarken bütün Verdingkinder’lerin (Köle çocukların) çocuk dünyalarına ve duygularına dikkat çekmeye çalışmıştır. Heidi, İsviçre’nin toplumsal tarihinde hatırlanmak istenmeyen bir gerçeğin simgesidir ve onun çıplak ayakları bugün, çocuklara karşı işlenmiş bir suçun yarattığı utancın üzerinde koşmaktadır. Heidi çıplak ayaklıdır; çünkü çıplak ayaklar, erkek ya da kız, bütün “köle çocukları” diğer çocuklardan ayıran keskin uçurumun simgesidir.
Biz, Heidi gibi güzel yönünden bakalım hayata…
Diğer kahramanlarla karşılaştırınca, hiç bir doğaüstü gücü; sihiri, olağandışı macerası yoktur. Sadece doğal olmak, karşılıksız sevmek üzerine kurulmuş, basit bir hayata sahiptir. Sıcaklığı ile tüm kalplere iyi gelir. Önce aksi büyükbabasının kalbini yumuşatır, sonra yürüyemez denilen Clara’yı yürütür. Üstelik bunları sevilmek ve ilgi görmek için yapmaz. Neşe ile bakar hayata, karşılıksız sevmek onun doğasında vardır. Her düştüğünde yeniden kalkar; yüzünden gülücükler eksik olmaz; sevgiyle bakar tüm yaşadıklarına...
Son saniyede oyuna yetiştik. Çocuklarıyla aileler, hıncahınç doldurmuşlar salonu. 
Evet bir aile oyunu Heidi. Çocuklar yeniden kırmızı elbiseli gülen kızı keşfetmek, büyüklerse yıllar önce yaşadıkları Heidi’yi yeniden yaşamak için pür dikkat bekliyorlar. 
Hadi o zaman birlikte koşuşalım Alp dağlarında, Peter’in ve Heidi’nin peşi sıra. Keçilerle ve Joseph’le oyunlar oynayalım. Sahneye sevgi dolsun. Heidi öyle isterdi değil mi?
Ve perde...
Öncelikle bu güzel oyunu bizimle buluşturduğu için yönetmen Ersin Ayhan’a çok teşekkür ederim. 
Görsel bir şölen başlıyor; şarkılar, danslar, keçiler, köpekler,... kendinizi bir an Alplerde hissediyorsunuz. Heidi (Elvan Tibukoğlu); o kadar enerji dolu ki gözünüzü ondan alamıyorsunuz, Alp Dede (Murat Aşar); duruşu, ağırlığıyla çocukların sevgilisi oluyor. Clara (Gülendam Rumersa Sağlam); sade oyunculuğu ile gözdoldururken, Peter (Mahir Elvan), babaanne (Ayşe Songül Natır) ve baba (Ercan Kılıçaslan) sahnenin hakkını veriyorlar.
Gelelim Bayan Rottenmeier’e (Saliha Karahasan)... Tecrübeli oyunculuğuyla seyirciyi kucaklayarak onlarla bütünleşmesi, seyreden herkesi oyunun içerisine ustalıkla çekmesi çok etkileyiciydi. Ayrıca şahsi olarak onu kutluyorum neden biliyor musunuz? Devlet Tiyatrosu müdürlerinin herhangi bir çocuk oyununda oynaması, çok alışık olmadığımız bir durumdur.
Yeni geldiği görevde, yeniden yapılanma yoğunluğu ve bürokratik işlerin yanısıra, genel sanat yönetmeni olarak tüm oyunların sorumluluğunu üstlenmesi, olabildiğince çok oyunda oynamaya çabalaması, geleceğin oyuncuları ve seyircilerini yetiştirmek için büyük çaba harcaması, kadrolu, okullu ve alaylı oyuncuları bir pota içinde eritmesi ayrıca takdire değer. 
30 yıl önce tiyatro kurulurken kurucuların verdikleri sözleri, uzun yıllar sonrasında Trabzonlu aydın bir kadın sanatçı tarafından uygulanmasından çok mutluyum.
Yaşasın çocuk kalbi...

deniz
kıyısında
dalgalarla oynarken
paçaları ıslanan çocuk
sen de
benim kadar 
özledin mi
anneni?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.