Hüseyin Haydar

Hüseyin Haydar

YAŞAYAN EN BÜYÜK TÜRK ŞAİRİ KİM? (2)

BÜYÜKLÜĞÜN EVRENSEL YASASI VE ÖLÇÜTÜ

Önce büyüklüğü saptayacağız, sonra da büyüklüğün derecesini belirleme kıstaslarımızı ileri süreceğiz. En son da “En büyüklük” nasıl oluşur sorusunun yanıtını arayacağız. Dünyada sanatçıları büyük yapan bir yasa olması gerekir. Bu da en çok şairler için geçerlidir. Şairleri yaptıkları işte, meslekte büyük yapan aynı yasanın zorunlu kıldığı kriterlerdir. 
Daha önce Edebiyat Cephesi yazılarında ortaya koyduğum “Büyüklük” ilkelerini yeniden gözden geçirip üzerinde yeniden düşünerek sunmaya çalışayım. Şairi, önce büyük yapan, sonra da en büyüklüğe götüren tarihsel geçerliğin dayandığı kuralları şöyle sıralayabiliriz: 1. Yaratıcılık, 2. Yenilikçilik, 3. Mücadelecilik ve bütün süreçlerde Örgütlülük. Şair bu üç alanda da mutlaka cesur, örgütlü ve adanmış bir kişiliğe sahip olacak. 

BÜYÜK ŞAİR YARATICIDIR

Birinci olarak, yaratma yeteneğinin derecesi yüksek olacak. Başka bir deyişle şair, anasından şair doğacak. Daha baştan, yaradılıştan yüksek şair karakterine sahip olacak. Doğuştan edindiği yaratma yeteneğini ortaya koyarken mutlaka cesur olacak. Eksikse bunu edinecek. Mücadele cesareti ve örgütlülük bu eksikliği tamamlamakta şaire yardımcı olacak. O nedenle buna Yaratma Cesareti de diyebiliriz.

BÜYÜK ŞAİR YENİLİKÇİDİR

İkinci olarak yüksek bir yenilikçilik gücüne sahip olacak.  Şair aldığı köklü eğitim, aralıksız yaptığı derin ve kapsamlı çalışmalarıyla şiirin olanakları, sıkıntıları konusunda mesleğinin sırlarına erecek. Şair, bütün ruhunu yaptığı işe, yani şiirle mücadeleye, şiir varlığıyla birlikte yaşamaya o kadar verecek ki, kendi döneminin ortaya çıkan yeni içeriğini yeni bir biçimle karşılayıp dile getirecek. Yazdığı dilde şiire yeni olanaklar sağlayacak. Bu alanda da başarı yine yeteneğinin ve cesaretinin yükseklik derecesine bağlı olarak kendiliğinden gelecektir. Buna da yenilik yapma cesareti diyebiliriz

BÜYÜK ŞAİR MÜCADELECİDİR

Üçüncü olarak ısrarlı bir mücadele azmine sahip olacak. Öyle ki karşılaştığı kişisel ve toplumsal sorunları çözmede büyük insanlığın birikimine katkı yapma iradesini tam olarak ortaya koyacak. Bunu hakkıyla yaparken örgütlü olacak. Bu ona korkusuz bir karakter kazandıracak. Mücadele içinde olmak demek insana güvenmek demektir. İnsanın büyük birikimi sadece tam olarak halkta dile gelir. Şair Toplumsal mücadele içinde yerini alacak ve mücadele süreci içinde halkın yarattığı büyük kültür varlıkları hazinesine ulaşacaktır. Buna ise şairin mücadele cesareti diyebiliriz.

BÜYÜK ŞAİR CESURDUR

Yaratıcı, yenilikçi ve mücadeleci şair her üçünde birden sonuna kadar cesur olacak. Korkmayacak. İpe çekilmeyi göze alacak. Şairin cesareti dünyaya şair olarak gelmenin zorunluğundan, yüklendiği görevin ağırlığından kaynaklanır.
Kendi yeteneğini ortaya koyarken, yenilik yaparken korkusuz olacak. Mücadele içinde kendi yapıtını dize dize ortaya koyarken zalime meydan okuyacak. Bu meydan okuma şiirin ortaya koyduğu yaşama sevincinden gücünü alır. 

BÜYÜK ŞAİR ORTAYA NASIL ÇIKAR?

Bu kurallara uysa da hayatta olan bir şairi büyük şair olarak ilan etmek erken davranmaktır. Büyük şairin büyük olup olmadığına halk karar verir. Bu uzun bir zaman diliminde belirlenir. Demek ki yüksek yetenekte doğacak ve işine tutkuyla sarılıp işi gücü şiir olacak. Ardından kendi varlığını, önerisini şiir varlığına katacak döneminin şiirine yenilik getirecek. 
Elbette tek başına büyük olmaya bunlar yeterli değildir. Şair toplumsal mücadelenin önünde yer ve sorumluluk alacak. Çağının gerçeğini anlayarak yaşayabilmek için toplumsal birlikler içinde görev yapacak. Aynı zamanda her üç alanda da alabildiğine cesur olacak. Unutmamak gerekir ki, şair doğup bir yenilik yapamayanlar, ya da yenilik yapsa da mücadele dışında kalanlar arasından büyük şair çıkması mucizelere kalacaktır. (DEVAMI YARIN)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.