Yaşlısı da ücretsizi de kart parası ödemeli!

  yaslisi-da.jpg Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, son dönemlerde sabahları çoğu zaman belediye otobüsü ile kente gelir ve bu olayı da gazetede anlatır. Ardından, kendisi de ücretsiz seyahat etmesine rağmen, emeklisinden bedava kartlısına kadar herkesin ücret ödemesi gerektiğini söyler. Trabzon’da belediye otobüsleri ile seyahat edenlerin yarısının ücretsiz olduğunu söyleyen Kurt, ‘Otobüste kimin ücretsiz kimin ücretli seyahat ettiği, kart okunurken belli oluyor. Belediye otobüslerinde seyahat edenlerin yarısı benim gibi bedavacı. Trabzon’da bugün binlerce ücretsiz kart sahibi var. Burada belki hiç geliri olmayana ayrıcalık tanınabilir. Bu kesimin dışında yaşlısından imamına, belediye çalışanına, polisine vs. herkes ama herkes bir bedel ödemeli. Bu ödemede aylık sembolik bir paket sigara parası kadar yani 20 lira olmalı. Emeklisinden bedavacısına bu kart verilirken aylık 20 lira kart parası alınmalı. Bu yolla hiç değilse otobüslerin zararının bir kısmı karşılanabilir’ dedi. 
Kurt’un önerisine bizde katılıyoruz. 

Her şeyi Belediye’den beklemeyin!

 her-seyi.jpg Gazeteci Cevat Kol, nalına da mıhına da vuran bir isimdir. Hemen her konuda ilgili ve yetkilileri, kişileri eleştiriden kaçınmayan Cevat Kol, arasıra da olsa öneride bulunur.  Cevat, kar nedeniyle her şeyin belediyeden beklenemeyeceğini belirterek, ‘Belediyeden yardım bekleme yerine, her esnaf her site sakinleri kendi evlerinin kar ve buzunu temizlemeli. Vergi veriyorum gelsin yapsın demek çözüm değil. Çözüm el ele sorunu çözmektir’ dedi. 

Büyük ekmek daha lezzetlidir!

  Trabzon’un meşhur Vakfıkebir ekmeği iki yıl önce tescillenmiş, patent alınmıştı. Gazetelerin birinde Vakfıkebir ekmeğinin iyi tanıtılmadığı şeklinde bir kulis haber vardı.buyuk-ekmek.jpg Bu haber üzerine baba mesleğini devam ettiren Trabzon’un en eski fırıncısı olan Ertuğrul Albayrak’a, Vakfıkebir ekmeğinin, büyük ekmeklerin küçük ekmeklerle farkı olup olmadığını, özellikli bir ekmek olup olmadığını sorduk.
   Albayrak; ‘Küçük ekmek 20 dakikada pişer, büyük ekmek iki saatte piştiği için daha lezzetlidir, bir de gösterişlidir. Dış kabuğu kızarır. Büyük ekmek küçük ekmekler gibi tez bayatlamaz, geç bayatlar. Büyük ekmek daha lezzetli olsun diye az maya kullanılır. Az maya ile birlikte hamur şişer ve dinlenir. Biz eskiden çiçek mayası kullanırdık. Mayayı kendimiz yapardık’ dedi.

  Ekmek, büyük olsun küçük olsun, zenginin fakirin ana yiyeceği. Dar gelirli vatandaş ekmeğin artık büyüğüne küçüğüne, lezzetlisine bakmıyor, bakamıyor. Çünkü insanlar her geçen gün ekmeğe muhtaç hale geliyor, getiriliyor!

Yorgun pist nedir?

 yorgun-pist.jpg Trabzon’un bir dönemler en renkli ve çalışkan bölge müdürlerinden biri DSİ Bölge müdürü Hasan Paçal’dı. Paçal, hem iyi fotoğraf çekerdi hem de çok sayıda fotoğraf makinesi sahibi idi. Bölge müdürlüğü döneminde Trabzon’daki gazetecilerle de sık sık görüşürdü. 
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, geçenlerde İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı pistlerinin yorgun olduğunu söylemişti. Paçal, dün sosyal medyada ‘yorgun pist nedir’ diye sordu ve şunları yazdı;
‘Uzun süre 10-20 cm olan özel karışım asfalt üst kaplamada özellikle uçakların teker koydukları bölgede asfalt yüzeyinde tekerleğin sert vurmasından ve yine tekerleğin ileri hareketinin asfaltı itmesinden dolayı dalgalanmalar oluşur. Bu durum aynen frenlemeden ve reverse basıncından dolayı diğer bölgelerde oluşur. Uçak tekerlek koyduktan sonra bu dalgalanmanın oluşturduğu setlerden dolayı aralıklı olarak tekerlerin yere teması kesilir. Hava yağışlı ise bu temassızlık daha da artar. Bu olay özellikle TIR’ların yoğun geçiş yaptığı yollarda da çok görülür. Uçak teker koyma alanına geçtiyse ve hızı da fazla ise artık pistte eğer önündeki mesafe yeterli değilse duramaz. Bu nedenle Sabiha Gökçe Havaalanı pistinin çok önceden asfalt kaplaması yenilenmeliydi. Yeni bir pist tamamlanamadığı için bu mümkün olmamıştır. Dolayısıyla bu kaza pilot, kule ve işletme hatalarının tümünün aynı anda oluşmasıyla meydana gelmiştir’.

Doktorunuz diyor ki!

  Uyku sırasında idrar tutamama erkek çocuklarda daha sık görülür. Ailevi olduğu anlaşılmaktadır. Anne babadan biri veya ikisi çocukluğunda yatağı ıslatıyorduysa çocuğunda yatağı ıslatma olasılığı yüksektir. Çocukların çoğu okul çağından önce gece kuru kalabilmeyi başarır. Yatağını ıslatan çocuklar genellikle derin uyurlar. İdrar torbasından gelen dürtü onları uykudan uyandırmaya yetmez. Altını ıslatan çocuklar gece yatmadan önceki 2-3 saat içinde
 işemeyi artıran çay ve kola gibi gazlı içecekler tüketmemeli. Yatmadan önce idrar torbası boşaltılmalı, çocuk uyuduktan iki saat kadar sonra işemeye kaldırılmalı. Çoğu çocuk altı yaşından önce kendiliğinden düzelir, tedaviye gerek yoktur. Kendinden düzelmeyenlerde ilaç tedavisi yararlı olabilir. Çocuk cezalandırılmamalı ve utandırılmamalı. 
(Dr. Kemal Küçükali)

                                                  **************

  Sana cihadın bahşettiği gelirler hakkında soruyorlar. De ki: “Cihadın bahşettiği bütün gelirler ALLAH’a ve Elçisi’ne aittir. Şu hâlde, ALLAH’a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ve aranızdaki ilişkiyi düzgün tutun! Bir de ALLAH’a ve Elçisi’ne kulak verin: tabî, gerçekten inanıyorsanız!”[Enfal Suresi ayet 1)
  ALLAH dünya ganimetini nasıl alır bilinemez, Peygamber vefat etti. Cihad da elde edilen gelirler devletindir ve "emir el müminin" bu geliri vekaleten cihad işlerinde kullanır. Bu "dar-ül harpte" hüküm süren müslüman emirler için farzdır.
Hal böyle iken bazı münafıklar cihad için kullanılan ganimet birikimini sorgulayarak ya gafil ya hain olmaktadır. Benim görevim uyarmaktır. Sorgulamayın, sizde verin. İster Kuran Kursuna bir tuğla ister TÜRGEV'e 100 milyon dolar isterse Kızılay'a bir kısa mesaj.
 
Unutmayın bunlar cennette köşklerde dinlenme fırsatı, baş ağrıtmayan içkiler, çeşit çeşit meyveler, erkeklere huri, kadınlara gılman olarak dönecektir. 
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

                                                ****************

                                Hazırlıksız yakalandılar!

hazirliksiz.jpgİYİ Parti Trabzon il başkanı Azmi Kuvvetli, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin kara hazırlıksız yakalandıklarını belirterek, ‘Belediye kar sınavını veremedi ve sınıfta kaldı. Ortahisar merkezde ana yolları açma iyi güzel de mahalle yolları, sokaklar buz tuttu’ dedi.
  Kuvvetli, AKSA’nın para toplamaktan başka bir iş yapmadığını ileri sürerek, ‘Hafif bir rüzgarda elektrik kesiliyor. Elektriğin kesilmesinin nedeni, AKSA’nın yatırım yapmamasındandır. Bize gelen bilgilere göre Trabzon’da önümüzdeki süreçte uzun süreli elektrik kesintileri yaşanabilir’ diye konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar