Yatırım Adası Çinli bekliyormuş!

  Arsin Organize Sanayi Bölgesi sahilinde, deniz doldurularak kazanılacak arazi üzerinde kurulması planlanan yatırım adasına Çinli yatırımcı bekleniyormuş.
Yatırım adasının kaç milyon dolara mal olacağı, bu paranın nereden temin edileceği, dolgu malzemesinin nereden temin edileceği belli olmadan, TTSO yetkilileri ve siyasiler şimdiden umut dağıtmaya başladılar.
yatirim-adasi-(1).jpg  Yatırım adasında yatırım yapmak için Çinliler bekleniyormuş! Bir kere alanı doldur, alt yapısını vs. yap, hazır hale getir sonra yatırımcı davet et. 
Ayrıca Çinliler, neden Trabzon’a yatırım yapsın ki? Çin’de işçilik de ucuz, elektrikte, su da, hammadde de. Ve Çinliler ülkelerinde ürettikleri her ürünü, internet üzerinden satıyorlar. Geçenlerde bu köşede yazmıştık. Trabzon Sanayi Sitesinde bir ağaç kesme makinesinin arızalanan bir parçasının yenisi için iki bin lira civarında fatura çıkartılmış. Makinenin sahibi, internet üzerinden satış yapan Çin’in ve dünyanın en büyük pazarlama şirketlerinden biri olan Ali Baba’ya parçanın siparişini verdi. Parça, nakliye dahil 50 dolara 20 günde Trabzon’a geldi.
   TTSO ve siyasiler, yatırım adasına harcadıkları enerjinin onda birini 70 km.si tünel 77 km.lik güney ekspres çevre yoluna harcasalar, Trabzon; bu yolun ilçelere olan bağlantı yollarında en az 10 adet yatırım adası büyüklüğünde sanayi, imalat bölgesi kazanır.

Murat Başkan başlat projeyi!

  murat-baskan-(1).jpgHer ne kadar önceki Büyükşehir belediye başkanı, muhtemelen birilerinin önerisiyle projeye Trabzon ile ilgisi olmayan birinin adını verse de, sahil yolunun kuzeyinde Beşirli deresinin denizle buluştuğu yerin 40-50 metre doğusundan başlatılan ve Ganita’ya kadar devam edecek olan dolguyu destekleyenlerdeniz.
Projenin ilk bölümünde, beton bloklarla kuzeyden yapılan tahkimat bölgedeki liman ve yol tahkimatlarından farklı idi. Dik dizilen beton bloklar üzerinden insanların balık tutma şansı yok. 
murat-baskan-(2).jpg  Büyükşehir Belediyesi dolgu işini ucuza mal etmek için alanı dolgu sahası ilan etti. Ve dolgu alanına toprak, hafriyat döken her kamyondan 70-80 lira ücret alıyor. Deniz tarafından tahkimat işi ise herhalde ihale edilecek. Gerçi daha önce ihale edildi ancak ihaleye giren olmamıştı. 
   Sahildeki dolgu ile Ortahisar ilçesine yeni yaşam alanları kazandırılacak. Sahil yolunun deniz tarafına servis yolu, otoparklar ve dolgu alanı oturulacak, gezilecek sosyal donatı alanı olacak.
  Başkan Zorluoğlu, bir süre önce proje için start vermişti. Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ile görüşmüştü. Yarışma vs. yapılacağını işaret etmişti. 
Büyükşehir Belediyesi proje için henüz bir duyuru vs. yapmadı. Neden niçin yapmadı, bilemiyoruz. Bu işin siyaseti vs. olmamalı. Proje ısmarlama da yapılmamalı. Doldurulan ve doldurulacak alanı harita üzerinde belirtip, projenin yarışma ile belirlenmesi gerekir.
  Sahil yolu tamamlandıktan sonra, iki yol arasındaki dolgu alanının peyzajını dönemin belediye başkanı Asım Aykan, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu üyesi de olan KTÜ Mimarlık bölümünden bir öğretim görevlisine yaptırmıştı. Daha sonra, proje birçok bölgede delindi!
Murat Başkan, işi uzatmadan dolgu alanının tamamı için bir proje yarışması açmalı, kısa sürede sonuçlandırmalı ve ilk bölümün düzenlemesini de başlatmalıdır. 

İmamoğlu’nun Kayınbiraderi!

 imamoglunun-(2).jpg İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun CHP içinde çalım yemese Büyükşehir Belediye Başkanı seçileceğini 2015 yılında bu köşede yazmıştık. Merak edenler, gogula (Başkan Ekrem İmamoğlu! 14.05.2015) yazıp görebilirler... Ki, o tarihte CHP İstanbul il kongresi de yapılmamıştı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu en fazla eleştiren siyasilerin başında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gelir. Devlet bey, iki gün önce Bayburt’ta idi. Burada yine İmamoğlu’na yüklendi. İşin ilginç yanı Devlet Bahçeli, İmamoğlu’nu ne kadar fazla eleştiriyorsa ülkücü camia İmamoğlu’na o denli destek veriyor.
vvvv-027.jpgCHP’nin sol kanat oyuncularının çoğu, İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’nun fark atmasını HDP’ye oy veren seçmene bağlıyorlar. Ekrem İmamoğlu’na İstanbul’da HDP’ye oy verenler de mutlaka oy vermiştir. Ancak, İmamoğlu’na özellikle ikinci turda en büyük destek bir önceki seçimde Binali Yıldırım’a oy veren MHP’liler ve eski ANAP ile DYP’lilerden geldi. 
İmamoğlu ailesinin siyasi geçmişini bugün hemen herkes biliyor. İmamoğlu ailesi köken olarak ülkücü camiadan. İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu’nun ailesinin de geçmişi yine ülkücü… 
Dilek İmamoğlu’nun ağabeyi Trabzonspor eski yöneticilerinden Cemil Kaya, bir önceki seçimde İstanbul Avcılar’da MHP’nin belediye başkan adayı idi. Dilek Hanımın Avcılar AKP Belediye Başkan Aday Adayıydı.İmamoğluve Kaya ailesi tam bir koalisyon!
Ekrem İmamoğlu, seçim öncesi gösterdiği duruşunu seçim sonrası da sürdürüyor. İktidar blokunun yanı sıra bize öyle geliyor ki, partinin İstanbul’daki solcu geçinen trolleri tarafından biraz sıkıştırılıyor gibi.

                                                       **************

  Bahçeli yine sahnede... CHP'yi Atatürk'ün partisi olmamakla suçlarken MHP'nin artık Türkeş'in partisi olmadığını unutturmak mı istiyor?
5, 10 gün önce rahmetli olan Mustafa Kafalı Hocaya bir taziyede bulundu mu? Ya daha dün toprağa verilen yılların çilekeş ülkücüsü Vedat Kasımlar'a…
Çıkmış meydanlarda AKP'nin avukatlığını yapıyor. Bunca yıl bir ülkücüye iş verilmediği gibi devlet kurumlarında çalışan ülkücüleri de tasfiye etmediler mı? Ona buna çatana kadar amacın ne, onu söyle ey Bahçeli! 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar