Yatırım Adası nerede?

CHP eski il başkanlarından Yavuz Karan, ‘İktidar ve yerel destekçileri bir yatırım adası sevdasına kapılmış, peşinden gidiyorlar. Yatırım adası DPT ve YPK’dan geçmedi. DLH’nın 2017 programında yok. 2018 programında da öngörülmedi. Yaptım demekle yatırım adası yapılmıyor’ demiş.  
Hakkı Emiroğlu’na konuşan Yavuz Karan, ‘Arsin Organize Sanayi Bölgesinin karşısındaki arazi Aşkale Çimentonun tahliye limanı olarak Çevre Şehircilik eski bakanı İdris Güllüce döneminde imara işlenmişi. Yatırım adası, şimdilik siyasi bir vaat ve söylemden ibarettir’ dedi.

yatirim-arasi-nerede.jpg

Yatırım adasını önemsiyoruz!

CHP eski il başkanı Yavuz Karan, yatırım adasının söylemden ibaret olduğunu belirtirken, AKP il başkan yardımcısı Mehmet Atmaca, yatırım adasını önemsediklerini söylüyor. Atmaca, Arsin Organize Sanayi Bölgesi sahilinde deniz doldurularak yapılacak olan yatırım adası için Kanuni düzenlemelerin yapıldığı söylüyor. Atmaca, ‘DLH’nın yatırım adasını 2018 yatırım programına almasını bekliyoruz’ diyor.
Atmaca, İçişleri bakanı Süleyman Soylu’nun çevre yolunun yatırım adasına kadar uzaması talimatı verdiğini hatırlatarak, ‘İnşallah bu da gerçekleşir. Yatırım adası Trabzon ile bütünleşir’ dedi.

bayraktar-002.jpg

Bayraktar Trabzon’da

Çevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar, İstanbul’da yaşar. Ancak memleketi Trabzon’a da sık sık gelir. Bayraktar Trabzon’a geldiğinde ya Ortahisar’daki evinde ya da köyünde konaklar. İstanbul’un yoğun iş temposunun insanı yorduğunu söyleyen Bayraktar, ‘Trabzon’a her geldiğimde huzur buluyorum’ diyor.
 
Uzungöl’ün alternatifi!

Doğu Karadeniz Bölgesinin en gözde doğal turistik merkezlerinden biri Uzungöl diğeri Ayder’dir. Zorlu Grand Otel Yönetim Kurulu Başkanı Osman Terzi, Trabzon’un batı bölgesinde Uzungöl’e alternatif olabilecek çok sayıda yaylanın bulunduğunu söyledi.
Uzungöl’e alternatif yayla ve mesire yeri sayısı gerçekten fazla. Bunlar içerisinde öne çıkan mekanların başında Hıdırnebi, Kayabaşı, Düzköy, Karadağ, Kadıralak gibi yaylalar gelir. Ancak, bu yaylaların bazılarında yol ve konaklama sorunu var.
Bu arada Orman ve Su işleri Bakanlığı ile Trabzon Valiliğinin Trabzon’un batısında mülkiyeti devlette olan bazı tesisleri, yeniden yapılması veya onarılması şartıyla 49 yıllığına kiraya vereceği söyleniyor.

Göktaş, neden
tepki gösterdi!

AKP eski milletvekili Kemalettin Göktaş’ın, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e tepkili olduğunu duyduk. Göktaş, Ahmet Metin Genç’in Beşirli sahilinde yaptırdığı Ekopark’ın yerindeki ormanlık alana eski belediye başkanlarından Asım Aykan’ın amcası Lütfi Göktaş’ın adını verdiğini hatırlatarak, ‘Oradaki ormanlık alana amcamın adı verilmişti. Şimdi bakıyorum, amcamın adını silmişler. Ayıp etmişler’ dedi.
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ekoparka aslında Lütfi Göktaş ekoparkı adını verebilirdi. Göktaş’ın adı neden silindi veya ekoparka neden Göktaş ekoparkı adı verilmedi, bizde merak ediyoruz.
 
Tudor ile Yanal!

Bugünlerde sosyal medyada Galatasaray teknik direktörü Tudor ile Trabzonspor hocası Ersun Yanal karşılaştırılıyor.
Ersun Yanal, Trabzonspor ile sözleşme imzaladıktan bugüne kadar 20’nin üzerinde futbolcu transfer ettirdi. Transfer ettirdiği futbolcuların yaş ortalaması 30’un üzerinde… Sayısını bilmiyoruz ama kadrodan 10’un üzerinde de futbolcu gönderildi.
GS’nin hocası geçen sezon ortalarında takımın başına geldi. Yönetime nokta atış yaptırdı. Yeni bir takım kurdu.
Trabzonspor, iki sezonda GS’nin iki katı kadar harcama yaptı.
Ligin 6. Haftasında Galatasaray, Trabzonspor’a tam 8 puan fark attı.
Ersun Yanal’ın takımının defansı Alanyaspor’dan sonra ligde en fazla gol yiyen 3. Defans…
Galatasaray, dikine oynuyor. Trabzonspor’un ne oynadığı belli değil!
Ersun Yanal, idmanları gazetecilere kapatıyor, Tudor ise serbest bırakıyor.
Tudor saha kenarında takımı yönlendiriyor, Ersun Yanal ise seyrediyor.
Tudor, formayı ıslatanı mücadele edeni, top tekniği yüksek olanı oynatıyor. Yanal ise, takımı isme göre diziyor, 35’lik oyunculardan medet umuyor. Alt yapıdan gelen iki genç oyuncuyu isteyerek değil taraftara şirin görünmek için sahaya sürüyor.
Ve daha bir dizi eleştiri, yorum…
Sonuç olarak; Tudor, Ersun Yanal’a her yönüyle fark atıyor.
Aslında bu fark, iki takımın puan cetvelindeki yerlerini belirliyor.
Peki, bundan sonra ne olur?
Bundan sonra olacaklar, Ersun Yanal’ın tavrına, eylemine ve de başkan Usta’nın kararına bağlı!

***

Birincisi; AKP iktidarı ne zamandan beri Irak’ın toprak bütünlüğünden yana oldu? 2003’te ABD’nin Irak işgalinde II. Irak tezkeresini TBMM’den geçirip Bush yönetimiyle at pazarlığı yapanlar kimlerdi?
Cevap kabir âleminden;
-Dün dündür, bugün bugündür.
İkincisi; Halkın iradesi, milletin iradesi, sandıktan çıkan sonuç, referandum gibi içeriği çalınmış kavramlarla yıllarca kafa ütüleyenler nerede? Halkın iradesi diyordun Abbas işte sana Kürt halkının iradesi. Ne o, Kuzey Irak’ta sandıktan çıkan sonucu tanımıyor musunuz?
-Ya, hiçbir şey tam da göründüğü gibi bir şeydir.
Üçüncüsü; Kuzey Irak’ta bir Kürdistan kurulmasının sorumlusu kimdir?
-Irak’ı gözden çıkarıp, Suriye iç savaşında taraf olanlar, Mesut Barzani ile düzenli diplomatik ilişki içinde olan iktidarlar, Arap Baharı ile havaya girenler.
Dördüncüsü; Mesut Barzani Kuzey Irak’ta Kürdistan’ı kurma cesaretini kimden aldı?
-Sakın merkez bankasının emisyon gücüyle Türkiye’deki köhne demokrasiyi on beş yılda bitirip, bölgede yarı diktatör bir devlet yapısının da geçer akçe olabileceğini Ortadoğu’ya ifşa edenler olmasın?
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar