Yatırım adası ve Çevre yolu!

 

Trabzon’un Arsin ilçesi ile Yeşilyalı mahallesi arasında deniz doldurularak kazanılacak dolgu sahası yatırım adası, TR61 Endüstri Bölgesi ilan edilmiş.  Bölge ile ilgili Ankara'da yapılan toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Trabzon milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu, Muhammet Balta ve Adnan Günnar, TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Bakanlık Müsteşarı Veysel Yayan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi ve diğer ilgililer katılmış. Toplantıda sunumlar, beklentiler vs. anlatılmış. Dün de TTSO’da ayrıca bir toplantı daha yapılmış.

yatirim-adasi.jpg

Doğu Karadeniz Bölgesinde, arsa, arazi diğer bölgelere oranla çok daha değerli. Batıda 5 liraya alacağın bir arsayı Trabzon’da beş katı fiyatla ancak alırsın. Bölgede yatırımın olması için ucuz ve kullanılabilir, ulaşılabilir arazilerin olması gerekir.  
Arazi yetersizliğinin yanısıra Bölgenin bir diğer sorunu da mevcut sahil yoluna alternatif çevre yolunun olmamasıdır. Trabzon ili genelinde, sahil yoluna alternatif, kıyıdan 2-3-4 km içeriden geçecek 70 km.si tünel olmak üzere 77 km.lik güney çevre veya ekspres yolu vakit geçirilmeden projelendirilmelidir. Bu yol yapıldığında, ilçe girişlerinin hemen hepsinde yatırım yapılacak alanlar otomatik olarak ortaya çıkar.
***

Gelelim yatırım adasına; Doldurulacak alanın yüzölçümü, bölgede denizin derinliği vs. henüz belli değil. Ölçüm yapılmışsa da kamuoyu ile paylaşılmadı. Paylaşılmışsa da biz duymadık.
Akyazı dolgu alanı 800 bin metrekare civarında. Bölge koy olduğu için derinlik dolgu dahil ortalama 15 metre idi. Arsin’deki bölgede derinlik muhtemelen, Akyazı’nın en az üç katı, yani 30 metre. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Beşirli’de Gülcemal projesinin ilk bölümünün (150-200 dönüm civarında), dolgusuna 40 milyon liranın üzerinde bir harcama yaptı. Akyazı dolgusu o günkü para ile 40 milyon civarında. Arsin’deki 2 bin 800 dönümlük alanın dolgu bedeli, Akyazı’yı emsal alırsak, en iyimser rakamla 350- 400 milyon lira. Yani dönüm maliyeti tahminen 130 ila 150 bin lira arasında!
Deniz dolgusunu, hangi bakanlığın yapacağı henüz netleşmedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, dolgu için 400 milyon lira verdiğinde, bu parayı arsa kullanım hakkı veya başka bir formülle geri alabilir. Bakanlık teminatı ile bankalardan kredi alınır ve dolgu gerçekleştirilebilir.
Proje, gerçekten önemli bir proje… Bir de dolgu alanına liman yapıldığında, bölgenin önemi ve değeri bir o kadar daha artacak.
Trabzon’da yaşayan herkesin önceliği ve hedefi; bize göre ilçelerle bağlantılı 77 km.lik güney ekspres çevre yolu ile Arsin’deki yatırım adası olmalıdır.

Muharrem İnce seçilemezse!

muharrem-ince.jpg

CHP Genel Başkan Adayı Muharrem İnce, CNN TÜRK'te "Ne Oluyor?" programında Şirin Payzın'ın konuğu oldu. Çarpıcı açıklamalarda bulunan İnce, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 4 aday önerdiğini söyledi. İnce, "Bir tanesini söyleyeyim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mehmet Bekaroğlu'nu önerdim. Saadet Partisi ve AKP tabanından da oy alabilirdi" dedi.
Muharrem İnce’nin bu önerisini yorumlayan Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel şunları söyledi;
‘Muharrem İnce'nin dediğini doğru anlamaya çalışın. Adamın dediği şu: birinci turda ne kadar çok siyasal görüş hareket çevresi kendi adayının arkasında durmak için seferber olursa katılım o kadar çok olur ve katılımın çok olması sonucunda RTE birinci turda seçilemez. Bu mantık doğru idi. Kılıçdaroğlu ya zeka özürlüdür ya da CHP’yi etkisizleştirmeye yönelik bir transendental görev taşımaktadır. Muharrem İnce seçilmediği taktirde CHP’nin dümenine "devrimci bacılar" geçecektir. Devrimci bacılar "namaz"a inanmadıkları için CHP’nin gömülmesi kolaylaşır. Ben 76 yaşındayım. 10 yaşında ilkokul öğrencisi iken 1950'de seçimlerle iktidarın değişmesi benim anlamaya çalıştığım bir olay haline geldi. Ve koyu Halk Partili oldum. Taa 1980’lere kadar. CHP bugün fraksiyonların işgali altındadır. Sandıkta yapılan siyaseti bilmeyen, sevmeyen, güya sosyalist devrimci güya entelektüellerin etkili olması, Dev Genç geleneği içinde toplumsallaşmıyor ve ihtirası fıtratının fersah fersah önünde giden Kılıçdaroğlu'nun sol Kemalist derin devlet kadrosu (şimdi siyaseten mevta oldular, el fatiha) tarafından CHP Genel Başkanlığına getirilmesinden siyaset sahnesinden silinmenin eşiğindedir. Muharrem İnce sandıkta rekabetle siyaset yapmayı içselleştirmiş en iyi politikacı durumundadır. Kazanması zor olacak. Çünkü "devrimci bacılar" delege seçimlerinde İstanbul’da etkili oldular. Önümüzdeki şu birkaç günü heyecan ve merakla izleyeceğim.’
 
Huysuz Virjin’in Baba evi!

huysuz.jpg

Pazarkapı Mahallesi’nin eski muhtarlarından merhum Kandazzade Temel’in oğlu, nam-ı değer Hasan Kandaz, ünlü sanatçı Huysuz Virjin’in Trabzonlu Seyfi Dursunoğlu ve ailesinin 1950’li 60’lı yıllara kadar Pazarkapı’da yaşadığını söyledi.
Babasının Pazarkapı mahallesinin efsane muhtarlarından biri olduğunu belirten Hasan Kandaz, gazetemiz yazarı Hasan Kurt’u aradı ve şunları söyledi:
‘Sayın Hasan abiciğim. Gazeteniz yazarı Kamil Ataman ile eski mahallemde yıkılan evlerin arasında dolaşırken, meşhur sanatçımız, mahallelimiz Huysuz Virjin’in baba evinin fotoğrafını çektim. Fotoyu whatsap’tan atıyorum. Bak Hasan abiciğim, rahmetli babam 1955 ila 1975 yılları arasında Pazarkapı’da 20 yıl muhtarlık yaptı. Babamı Trabzon’un eskileri tanır. Huysuz Virjin yani Seyfi Dursunoğlu abimiz, ile yerleşkeleri Pazarkapı mahallesidir. Size gönderdiğim fotoğraftaki ev onlarındı. Babam; 6 kardeş olduklarını isimlerinin Kemalettin, Burhanettin, Hayrettin, Seyfettin ve diğerlerini şimdi hatırlayamadım söylerdi... Kemalettin dedikleri de meşhur Dr. Kemal Dursun’dur... Kemal aği yıllarca kardeşi olduğunu inkar etti kabullenemedi ama bilen biliyordu... O zaman babam gibi bu işi en iyi bilenlerden birisi de rahmetli terzi Alpaslan’dı… Bilgilerine arz olunur hasan abi’…
Hasan Kandaz’a verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar