Yatırım Yapmak İstedik  Engellerle Karşılaştık!

Yatırım Yapmak İstedik Engellerle Karşılaştık!

Yavuz Cam Sanayi patronlarından Faik Yavuz:

 faik-yavuz-rop.jpg  Hacı Murat Yavuz tarafından 1970 yılında kurulan Yavuz Cam, 1995 yılında Trabzon'da kurulan Arsin Organize Sanayi Bölgesinde 6 bin 500 m2’lik parsel içerisinde 3 bin 500 m2 kapalı alanda 50 personel ile Toptan ve Perakendeciliğine başlar. Yıllar içerisinde faaliyet alanı ve ürün çeşitliğinin arttıran Yavuz Cam Sanayi, 50. yıla ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Prensiplerinden taviz vermeden bu günlere geldiklerine dikkat çeken şirket ortaklarından Faik Yavuz, Arsin Organize Sanayi Bölgesi’ne sığmadıklarını ve yatırım yapacak yeni yerler aradıklarını belirtti. 
-2015 yılında Şinik Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım için arsa talebinde bulunduklarını anlatan Yavuz, “Ömürden Cam adı altında Şinik Organizede yatırım yapmak istedik. Ancak önümüze engeller çıkardılar. Üyesi olduğum, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası bize yardımcı olmadı. Biz bu kente yatırım yapmak, iş olanağı sağlamak isterken engellerle karşılaşıyoruz. Kimse ‘Trabzon’a yatırım yapılmıyor’ demesin. Şinik Organizede bize söz verilen arsa başkasına verildi. Gittim baktım, yıllar geçti, arsa boş duruyor. Üzerinde koyunlar otluyor” dedi. 

YÜKÜ VE SORUMLULUĞU BÖLÜŞTÜK

 yavuz-cam-faik-yavuz-(1).jpgYavuz Cam olarak Trabzon’da ve sektörde 50. Yılınız. Biraz bundan bahseder misiniz?

  Evet, Trabzon’da dört kardeş, 50 yıl birlikte olan başka bir firma yok. Biz bunu başardık. Nasıl Başardık? Birincisi; şirketlerde kuralları koyarsınız herkes o kurallara uyar. Bunun haricinde işinizi sevmelisiniz. Severek yapacaksınız, ödün de vermeyeceksiniz. Prensiplerinize bağlı kalacaksınız. 
  Biz hanımları hiç işe karıştırmadık. Onların yanında da iş konuşmadık. Benim meşhur bir lafım var, hanımların yanında şaka yollu diyorum ki, “insanlar evlenir eşi olur, çocukları olur ama kardeşi olmaz.” O yüzden biz kardeşler birbirimizin kıymetini bilmek zorundayız. Bir de iş yükünü kardeşler arasında bölüştük. Herkesin sorumlu olduğu alan belli. Kimse kimsenin işine karışmaz. Ben hiçbir müşterimin telefonuna çıkıp da ben sana şunu satacağım, bunu satacağım veya şu hizmeti yapacağım demem. O işle ilgili olan birim ayrı. Sevkiyatı, küçüğüm İlhan Bey yapar, çünkü onun işi.  Makinelerin ve imalatın sorumlusu Köksal Beydir. Satıştan sorumlu kişi oğlum Ömürden, şirketin şu anda başındaki yetkili kişi ise en küçüğümüz Şener Bey ile birlikte. Herkes kendi işini yaptığı zaman, zaten problem kalmıyor. 

HERKES İŞİNİN BAŞINDADIR

yavuz-cam-faik-yavuz-(4).jpg Prensiplerinizden söz ettiniz, bunu biraz açar mısınız?

Birincisi, müşteriye saygı, hizmetin en iyisi bunun yanında işi asmamak lazım. Ben 66 yaşına geldim. Sabah sekizde ofisteyim. Ofis beşte kapanıyorsa beşte çıkarım, altıda kapanıyorsa altıda çıkarım. Aynı şekilde fabrikada da İlhan Bey, o da saat yedide fabrikadadır. Kapanana kadar herkes işinin başında olur. Bu işi 49 yıl devam ettirdik. Bizim babamız tüccar değil, işçiydi. Tezgahtardı, kalfaydı. Biz babamdan bir şey almadık. Camcı Temel Topaloğlu’nun yanında çalıştı babam, daha doğrusu eski Trabzon milletvekili Ali Rıza Işıl vardı.  Ali Rıza Işıl’ın yanında Hasan Melek, abisi Hüseyin Melek, kardeşi Mehmet Melek bir de babam Murat Yavuz, Ali Rıza Işıl’ın yanında çalışırdı. Sonra o müessese kapanınca Topaloğlu’nun yanına geçti babam. 1970 yılında ise kendi işimize başladık.

HIZLI BÜYÜMEDİK ZAMANA YAYDIK

İş potansiyeliniz nedir? Bunu nasıl geliştirdiniz?

 yavuz-cam-faik-yavuz-(7).jpg Şişe Cam’ın Türkiye genelinde 18 bölge bayisinden bir tanesiyiz. Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Artvin. Yedi ilin düz cam sevkiyatını biz yapıyoruz.  Biz Yavuz Cam olarak sektörde hep ilkleri gerçekleştirdik. Örneğin; müşteriye hizmet için servis aracını, depo stoklamayı, ısı cam üretimini, temperli cam üretimini ilk biz başlattık. Büyürken hızlı büyümeyi sevmedik. Zamana yaydık. Örneğin; birinci temperi kurduysak onun borcu bittikten sonra ikinciyi kurduk. Önce ısı camı kurduk. Hep böyle oldu. Dibini görmediğimiz göle dalmadık. 

BAŞKALARI YAPSAYDI AYIP OLURDU

  Bilim, teknoloji gelişiyor, bu gelişme cam sektöründe de kendini gösteriyor. Kolay kırılan camlardan kırılmayan, daha zor kırılan camlara kadar geldik… 

Aslında kırılmayan cam yok. Teknoloji gereği; örneğin temperli cam dediğimiz cam, düz cama göre on kat dayanıklı.  Lamine cam dediğimiz güvenlik camları; iş yerlerinde, vitrinlerde kullanılıyor biz bunlara kırılmayan cam diyoruz. Çünkü kırılıp içeri girilemiyor. Yine de zarar görüyor tabi tamamen kırılmıyor değil. Biz çağın gereklerine ayak uydurduk. Eğer bunu yapmasaydık, başka illerden gelip başka kişiler yapacaktı ve bu da Trabzonlu olarak ayıp olacaktı. Çünkü Trabzon’dan bir kişi çıkıp da bu işi yapamayacaksa; bir Ankaralı, Samsunlu gelip yapacaksa, bu da Trabzonlunun ayıbı olur dedik. Bunun da zararlarını görmedik değil. 

ÖMÜRDEN CAM İLE İKİNCİ YATIRIM

 Bunun ne zararı olur? Nasıl zararlarını gördünüz?

yavuz-cam-faik-yavuz-(8).jpgEskiden Şişecam 96 yetkili satıcı ile çalışıyordu. 2015 yılında Şişecam’ın üst düzey yetkilileri ofisimize geldi ve ‘kusura bakmayın, bayilik sistemini kaldırıyoruz bölge bayiliği ihdas edeceğiz’ dediler. Şener’le göz göze geldik, ‘Biz yok muyuz peki. Çünkü siz 96 kişi içinden eleme yapacaksınız’ dedik. ‘Siz içindesiniz’ dediler. Biz Şişecam’a hiç ihanet etmedik. İthal edilen ürünleri hiçbir zaman çok para kazanalım diye satmadık. Orada da itibarımız ayrıca arttı. Bölge bayiliğini bize verdikten sonra yedi vilayeti kapsadığımız için Yavuz Cam olarak Arsin Organize Sanayi’deki yerimize sığmadık. Kalktık, müracaat ettik, Şinik Organize Sanayi Bölgesi’ne. Oradan arsa tahsisi istedik. Ömürden Cam adı ile ikinci tesisi oraya kurmayı planladık. Çünkü bölge bayiliğini Ömürden Cam adı altında aldık. Yavuz Cam üretici, sanayici bayi, Ömürden Cam bölge bayi olarak kuruldu. Dilekçelerimizi verdik, Şinik Organizeyi bize gezdirdiler. Tepede bir arsa vardı uç tarafta, üç buçuk dönüm bir arkadaşa verilmiş. Yanında on iki dönüm arsayı da bize verdiler. Bu arsada ne yapacağımızı sordular. Arsin Organizedeki tesisin aynısını burada kuracağız. Bu taraf Doğu’ya, diğer taraf Batı’ya hizmet edecek dedik. 

ŞİNİK OSB’DE SÖZ VAR ARSA YOK!

yavuz-cam-faik-yavuz-(15).jpg  Oradan bize 12 dönüm arsa tahsis edildi. Yapacağımız yatırım ile 55-60 kişiye iş imkanı sağlayacağız.  Daha önce Arsin Organizede de aynı sıkıntıları yaşadık. Hep söz yüzüğü taktılar sonra arsaları aldılar. Sanayici olmayan insanlar, binalar yaptılar o arsalara ve kiraya verdiler. Biz 8 ay bekledik, hazırlığımızı yaptık. Şinik OSB’den yer aldık diye herkese söyledik. O zaman Trabzon’un valisi Abdil Celil Öz. Yılbaşına on beş gün kala OSB’nin müdürü Şener Bey, “Sana kötü haberim var, biz size arsa veremiyoruz.” Neden veremiyorsunuz, sekiz ay bekledik, herkese söyledik, fabrika kuracağız, istihdam yaratacağız” dedik.  Cevap, “Efendim, veremeyeceğiz” oldu.  
  Ben de Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nu aradım. O da valiyi gerekçe gösterdi. Vali tamam ama sen de mütevelli heyetindesin. Mütevelli heyetinde vali de var, Ticaret odası da… Vali belki tanımıyor ama Suat Hacısalihoğlu, sen tanıyorsun sanayicini. 

TTSO HAKKIMIZI SAVUNMADI

  Bizim ticaret odası sanayicileri tanımayan ticaret odasıdır. Bizim ticaret odası her ne kadar sanayi ve ticaret odası olarak geçiyorsa da ticaret odasıdır, sanayici odası değildir. Şinik OSB’de bize o arsayı vermediler. Vali Abdil Celil Öz’den randevu aldım, gittim görüştüm. Arsayı neden vermediklerini sordum. Vali Öz, “Siz bu organize kurulduğunda müracaat etmediniz” dedi. “Evet etmedik. O zaman ihtiyacımız yoktu, şimdi var” dedim. “Müracaat etmediğiniz için, size arsa tahsis edemedik” dedi. “On üç firmaya arsa tahsis ettiniz” dedim. “Yok, on üç değil, üç tane” dedi. “On üç ya da üç fark etmez. İnkar edemiyorsunuz, onlara neden verdiniz” diye sordum. Bu sefer telefon ile Şinik OSB’nin o zamanki müdürünü aradı, “Sen emlakçı mısın, adamları getiriyorsun, gezdiriyorsun?” dedi. “Vali Bey insanlara kızmayın. Olmazsa gider bu yatırımı Ordu’ya, Giresun’a yaparız” dedim. Fakat ilginçtir, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’ndan çıt çıkmadı. Suat Bey, sen Ticaret ve Sanayi Odası başkanı olarak benim hakkımı savunmak zorundasın. Vali gelip geçicidir. O gider başka vali gelir. 2015 yılında arsa elimizden alındı, sırada olmayan Akçaabatlı birine verildi.  Bir hafta önce gittim. 4 yıl üstüne. Arsaya bir çivi çakılmamış. Koyunlar otluyor. Dört yıl kayıp. 

TRABZON’DA SANAYİ ODASI KURULMALI

  Üzüldüğümüz bir başka nokta; 45 yıldır Ticaret Odası’nın üyesiyiz. Son on yılda hem Yavuz Cam, hem Ömürden Cam olarak vergi sıralamasında 25-26. sırada olmamıza rağmen bir iftar yemeğine davet edilmedik. Genel sekretere bu konudaki sitemimizi ilettik, aldığım cevap; “Faik Bey, herkesi çağırsak bize Avni Aker yetmez”, “Herkesi demiyorum” dedim. Bu sitemimi Suat Bey’e de aktardım. Bu sene 450 kişilik iftar yemeği verildi, sendika başkanları, eski yöneticilerin hepsi davet edildi. Vergi sıralamasına giren sanayicinizi göremeyecek kadar kafanızı kuma mı soktunuz? TTSO’da 74 yönetim kurulu üyesi var. Bunlardan hiçbiri vergi sıralamasında yok. O 74 kişinin içinde hiç mi sanayici yok? Mutlaka var. Suat Bey, en büyük vergiyi bizden alıyorsun, bizi, bizim paramızla bile davet etmiyorsunuz. 50 kişi çalıştıran kaç kişi var o 74 kişinin içerisinde? Ben artık inanıyorum ki, Trabzon’da ‘Sanayi Odası’ kurulmalı. Unutmadan söyleyeyim; sanayicilerin Organize Sanayideki tapulu yerlerini kiraya vermeleri de ilginçtir.

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

 Yavuz Cam Sanayi olarak gelecek planlamanız nedir?

Yatırımlar yine devam edecek, günün teknolojisi neyi istiyorsa biz onu yerine getireceğiz. Yavuz Cam da gözümüz hiç arkada değil. Çünkü Ömürden gibi bir eleman var. O da kendini gizler, toplum önünde ön sıralarda olmak istemez. Sadri Şener döneminde Trabzonspor’da yönetim kurulu üyesiydi. İki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. İşinin ehli bir kişiye şirketi teslim ettiğim için, içim rahat. Ofiste Murat var, Köksal Bey’in oğlu. Ofisi ona teslim edeceğiz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum