YATKİ KARMAŞASI

YATKİ KARMAŞASI

Çay Kur’da hangi sendikanın yetkili olacağına ilişkin kavga, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hükümete yakınlığıyla bilinen Öz Gıda İş Sendikası’na kapıyı açması ile mahkeme taşınacak.

YETKİ ÖZ GIDA’NIN’

 

Öz Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Şahin, Çay Kur'da toplu iş sözleşmesi yapmak üzere sendikalarının yetkilendirildiğini açıkladı.. Şahin,  24 Ekim itibarıyla tespit çalışmasını tamamlayan bakanlığın, sendikalarını yetkili kıldığını belirtti. Şahin, 13 bin 848 işçiden 7 bin 651'inin kendilerine üye olduğu iddia etti.

 

‘TEK GIDA’NIN HAKKI’

 

Tek Gıda-İş Sendikası Rize Bölge Başkanı Naci Bayraktutan, her şey belgeleriyle ortada iken Öz Gıda-İş Sendikası'nın lehine yetki tespiti yapılmayacağını söyledi. Bayraktutan, baskılara karşın sadece 4 bin 200 işçinin Öz Gıda İş’e gittiğini, Çalışma Bakanlığı Trabzon Bölge Müdürlüğü’nde bulunan belgelerin mahkemede kanıt olarak gösterileceğini söyledi.

“Yetkili Öz Gıda’dır”

 

Öz Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Şahin, ÇAYKUR'da toplu iş sözleşmesi yapmak üzere sendikalarının yetkilendirildiğini söyledi. Şahin, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, ÇAYKUR'da uzun ve zorlu bir örgütlenme sürecini geride bıraktıklarını belirterek, ''ÇAYKUR'da 11 aydan bu yana örgütlenme çalışması yürüttük. Bu çalışmanın sonucunda da 3 eylülde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki tespiti için müracaat ettik'' dedi. Müracaatları sonucunda bakanlığın 24 ekimde tespit çalışmasını tamamlayan bakanlığın, ÇAYKUR'da Öz Gıda-İş Sendikasını yetkili kıldığını ifade eden Şahin, ''ÇAYKUR'daki 13 bin 848 işçiden 7 bin 651'inin bize üye olduğu belirlendi. Böylece ÇAYKUR'da toplu iş sözleşmesi yapmak üzere sendikamız yetkilendirildi'' diye konuştu.

Şahin, çalışana iyi hizmet edilmesi ve inanılması halinde başarılamayacak bir iş olmadığını belirterek, şunları söyledi: ''Biz her zaman milletin sesinin en üstün olacağını söyledik. Bu zihniyetin galip gelmesi için mücadele ettik. Bunda da başarılı olduk. Bundan sonra bu ve benzeri örgütlenme çalışmalarımız bölgede devam edecektir. Çalışmalarımız ÇAYKUR ile sınırlı kalmayacak.''

 

“Yetki Tek Gıda’nın hakkı”

 

Tek Gıda-İş Sendikası Rize Bölge Başkanı Naci Bayraktutan, her şey belgeleriyle ortada iken gerçeği yok sayarak Öz Gıda-İş Sendikası'nın lehine yetki tespiti yapılması halinde, çalışanlarının hakkını korumak adına haksızlığa karşı çıkacaklarını söyledi.

 

Tek Gıda-İş Sendikası Rize Bölge Başkanı Naci Bayraktutan, yaklaşık bir yıl önce bölgeye gelen Öz Gıda-İş Sendikası'nın baskı ve yöntemlerle ÇAYKUR işçilerini kendi sendikalarına üye yapmaya zorladığını ileri sürdü. Bütün baskılara rağmen 10 bine yakın ÇAYKUR işçisinin tercihini Tek Gıda-İş Sendikası'ndan yana kullanarak sendikasına sahip çıktığını ifade eden Bayraktutan,, 4 bin civarında işçinin ise baskıya dayanamayarak Öz Gıda-İş Sendikası'na üye olduğunu kaydetti. Tek Gıda-İş Sendikası olarak 8 Eylül’de çoğunluk işçi sendikası olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yetki müracaatı için başvurduklarını belirten Bayraktutan, şunları söyledi:

''Ancak bakanlığın bugüne kadar işi ağırdan alarak hukuk dışı yöntemlerle, sayısal çoğunluğu bulunmayan Öz Gıda-İş Sendikasına yardımcı olmaya çalıştığını görüyoruz. Öz Gıda-İş Sendikası, bakanlık üzerinde siyasi baskı kurarak sayısal çoğunlukları varmış gibi yetki tespiti almaya çalışıyorlar. Kamuoyuna 'yetkili sendika biziz' diyerek yeni bir yalanla işçilerimizi ve bölge halkımızı kandırmaya çalışacaklar. Hak etmediği halde Öz Gıda-İş'in yetkili kılınma çabası, yasaları açıkça ihlal anlamı taşımaktadır.''

Öz Gıda-İş Sendikası'nın bölgeye gelmesindeki amacın ÇAYKUR'un özelleştirilmesi olduğunu savunan Bayraktutan, ''14 bin işçinin yaklaşık 10 bininin temsilcisi olan bir sendikayı yasaları hiçe sayarak yetkisiz kılmaya çalışmanın tek sebebi ÇAYKUR'da örgütlü sendika bırakmamak ve ÇAYKUR'u bir an önce özelleştirmektir. İşçi kardeşlerimizi uyanık olmaya çağırıyoruz. Aylar önce söylediklerimiz şimdi bir bir ortaya çıkmaya başlamıştır'' diye konuştu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.