Yavuz Aydın olabilir!

Yeni partinin Trabzon il teşkilatı görünen o ki, Yavuz Aydın ile Süleyman Aydoğdu’ya teslim edilecek... Yeni Parti’nin Trabzon il başkan adayı aslında Hüseyin Örs’tü. Örs’ün, KTÜ’de öğretim üyesi olması il başkanı olmasını engelliyor. Örs, il başkanlığı için üniversiteden istifa etmeyi düşünmediği için, genel merkez alternatif başkan adaylarını değerlendirmeye başladı. Ankara’dan sızan bilgilere bakılırsa, il başkanlığı için Yavuz Aydın’ın adı öne çıktı. Aydın Başkan olarak atanırsa başkan yardımcılıklarından biri Süleyman Aydoğdu bir diğeri Hüseyin Kıran olabilir. Ankara’dan bir başka kaynak ise Trabzon il başkanlığına sürpriz bir ismin gelebileceğini söylüyor. Sürpriz ismin CHP’li veya AKP’li olma ihtimali de var.

yavuz-aydin.jpg

CHP’de erken yarış!

CHP; Trabzon genelinde aldığı oyun neredeyse yarısını Ortahisar ilçesinden aldı. CHP’de Ortahisar ilçe başkanlığı, il başkanlığı kadar önemli. Ortahisar ilçesinde geçenlerde delege seçimi yapıldı. İlçe başkanlığı için il yönetiminin çıkaracağı aday dışında muhalifler Ömer Hacısalihoğlu’nu aday göstermek istiyor. Mevcut yönetim, partinin kanaat önderleri ve eski başkanların görüşünü aldıktan sonra bir isim üzerinde uzlaşma sağlayacak ve aday gösterecek.

Revi’nin yerine kim gelecek?

AKP’de yeni dönemde il başkanının kim olacağı bilinmiyor. AKP’de il ve ilçe başkanları genelde Ankara’da belirlendiği için, Trabzon’daki partililer bekleyiş içerisinde. AKP kulislerinden sızan haberlere bakılırsa il başkanlığına yönetimden bir isim getirilecek. Bu isim mevcut il başkanı Haydar Revi de olabilir, bir başkası da. Revi il başkanlığına yeniden aday gösterilmezse en kuvvetli adayın Hasan Dilekoğlu olacağı söyleniyor.
 
Şaban Bülbül mü Sait Gürsoy mu?

Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, 3. dönemdir, koltukta. Şen, yeni dönemde kimilerine göre Ortahisar Belediye Başkanlığına, kimilerine göre de milletvekilliğine aday olacak. Arsin’de Şen’in koltuğu için şimdiden üç isim yarışıyor. Bu isimlerin başında Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül geliyor. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sait Gürsoy ve eski ilçe başkanlarından Farabi Hacıhasanoğlu da Bülbül kadar şanslı. Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, adaylar arasında Farabi Hacıhasonoğlu’nda yana. Şaban Bülbül’ün eşi AKP kadın kollarında, Sait Gürsoy büyükşehir meclis üyesi ve zaman zaman da başkan Gümrükçüoğlu’na vekalet ediyor.

şaban-büybül-sait-gürsoy-(1).jpgşaban-büybül-sait-gürsoy-(2).jpg

Bakanlıktan 454 bin lira!

16-26 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Trabzon Film Festivali için Kültür ve Turizm Bakanlığı, festival komitesine 454 bin lira katkı yapmış. Haber, Ankara kaynaklı! Ankara’dan arayan bir üst düzey bürokrat, Kültür ve Turizm Bakanlığının festivale 454 bin liralık destek verdiğini söyledi. Film festivali için bakanlık, belediye başkanlıkları ve diğer kurum ve kuruluşların verdiği desteğin büyük bir yekün teşkil ettiğini söyleyen Ankara’daki bürokrat, ‘Trabzon’daki gazetecilerin görevi festival için ne kadar para toplandığı, ne kadar harcandığı, paraların kime verildiğini araştırmak olmalıdır’ dedi.
Film Festivali organizasyon Komitesi ve de Başkanı Asım Aykan’a bu aşamada düşen görev, festivalin mali portresini açıklamak ve dedikoduların önüne geçmek olmalıdır.
 
Adliye Cezaevine nakledilecek!

Akçaabat ilçe merkezindeki Adliye binasının, Kavaklık mevkiindeki yarı açık cezaevinin bulunduğu alana taşınması için girişimler başlatıldı. AKP Akçaabat İlçe Başkanı, dün çantasında bir dizi dosya ile Ankara’ya gitti. Başkan Emre Akgün’ün dosyalarından biri adliye binasının cezaevinin bulunduğu yere nakledilmesi. Akçaabat Adliye binası, ANAP hükümeti döneminde Akçaabat belediyesine verilmişti. Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen de daha sonra bu binayı Adalet Bakanlığına satmıştı.

Tekel Binası çürüyor!

Akçaabat ilçe merkezinde 1950’li yıllarda Demokrat Parti döneminde yapılan tütün alım ve depolama binaları, ANAP’ın Tekel’den sorumlu bakanlarından Eyüp Aşık tarafından Akçaabat Belediyesine verilmişti. İlçe merkezinde geniş bir alanda kurulu bulunan binanın büyük bölümünün kat yüksekliği 2.35 cm olması nedeniyle kullanılamıyor. Akçaabat merkezdeki Tekel binası ve depoları ile Emniyet Müdürlüğü binasının, yıkılması ve alanın bodrumuna iki katlı otopark yapılması ve zemininde park olması isteniyor. Akçaabat’ta sahil yolunun güneyinde geniş park bulunmadığını söyleyen ilçe sakinleri, ‘Merkezde nefes alacak alan kalmadı. Bu binalar yıkılmalı ve otoparklı Pazar yeri veya park yapılmalı’ dediler.

Mehmet Baş ısınma turlarında!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı genel müdürlerinden Mehmet Baş’ın, yerel seçimde memleketi Akçaabat’ta belediye başkanlığına aday olacağı söyleniyor. Akçaabat’ın sevilen ve sayılan simalarından biri olan Mehmet Baş’ın adaylığını ilçe başkanı Emre Akgün’ün de desteklediği belirtiliyor.

***
Muharrem Usta'nın Trabzonspor'a yapacağı en büyük iyilik Olcay Şahan denilen makaryozu ilk fırsatta satmaktır. Trabzonsporlu olmanın tek şartı kibir kelimesiyle özdeşleşmiş İstanbul'a, eski dünyanın merkezinde yalan, entrika ve hırsızlıktan başka bir şey bilmeyen bu şehrin takımlarına asla saygı duymamaktır. (Metin Kondel)

Yastık altındaki Altını ekonomiye kazandırmak doğru bir hamledir ancak 15 yıllık iktidarın boyunca sadece yol ve köprü ( yap işlet devret ve gelir garantili, bütçe dışından borçlanarak ) yaparak katma değer yaratacak , istihdamı (tehditle özel sektöre adam aldırma ve işkur aracılığı ile çalıştırılan sigortasız işçiler hariç ) arttıracak bir yatırımın yok ise , Lider ülkeyim tezini beslemek için etrafındaki savaş kaçkınlarına gücünün çok üstünde ekonomik katkı sağlıyorsan ekonominin üzerine tek bir proje koyamamışsan bu alarm zillerinin çalmaya başladığı manasına gelir... (Nazım Özcan)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar