Yavuz, Kanuni ve Trabzon!

Trabzon’u 2. Mehmet Osmanlı topraklarına kattı, Yavuz Sultan Selim bu kentte valilik yaptı ve Sultan Süleyman da Trabzon’da doğdu.

Trabzon ili genelinde onlarca camiye, okula, köprüye, hastaneye vs. bu üç Padişah’ın ismi verildi. Ve hala verilmeye devam ediyor. Trabzon’da bir de Kanuni Evi var. Ortahisar’da yüzyıllık bir konak Kanuni Sultan Süleyman evi olmuş. Bu konağın batısındaki Kale surlarında şu anda bile görünen üç kapı var… Kapılar kapatılmış. Kaleye giriş kapısının üzerinde o dönemler ev yapılır mı?

Trabzon’da okullarda, üniversitelerde tarih dersi veren ve tarihçi olarak bilinenlerin hiçbiri, Trabzon’u Osmanlı İmparatorluğuna dahil eden 2. Mehmet’in Trabzon’da nerede kaldığını, valilik yapan Sultan Selim’in valilik konağının neresi olduğunu, Sultan Süleyman’ın nerede doğduğunu, çocukluğunun nerede geçtiğini bilimsel olarak inceleyip ortaya koymadı.

Önceki gün Zorlu Grand Otel’de bir grup işadamı, Ortahisar’daki Kanuni evinin gerçekten Kanuni’nin yaşadığı ev olup olmadığı konusunda tartışmışlar ve sonunda, ‘Bunu Trabzon’da bilse bilse Hasan Kurt bilir’ diyerek, topu bana atmışlar. Aslında adres, KTÜ Eğitim Fakültesi Tarih bölümündeki hocalar olmalıydı.

Trabzon’da 3 padişahın yaşadığı mekan; kesinlikle kral sarayı idi. Ortahisar’ın güney zirvesinde bugün dış cephesi yüksek surlarla çevrili kalıntıları görünen yerdir.

Trabzon’u, Kommen hanedanı Kral David’den teslim alan 2. Mehmet, Trabzon’a almadan önce o dönemler kilise olan Yenicuma camisi civarında 30-40 gün bekledi. Osmanlı Donanması Akçakale açıklarında göründükten sonra Kral David teslim oldu. 2. Mehmet, güneyden Ortahisar’a girdi ve David’in sarayında iki-üç gece konakladı. Sonra, vali atadı ve Trabzon’dan deniz yoluyla ayrıldı.

Trabzon’daki ilk Osmanlı eseri David’in sarayının önündeki o camidir. Yavuz’dan önce Trabzon’da şehzade olan Abdullah’ın annesi adına yaptırılan Şirin Hatun Cami!
O cami nerede yapılmış? Sarayın tam önünde veya bahçesinde!

Bugün orada yol ortasında kalmış. Yapılış tarihi de yanılmıyorsam 1470 veya 71.
Çoğu tarihçi, Trabzon’un fethinden 9 yıl sonra yaptırılan bu caminin yapılış amacının, Trabzon’da Osmanlı hakimiyetini pekiştirmek için olduğunu söyler ve yazar. Olabilir. O caminin orada yapılmasının nedenini ben, şehzadelerin sarayda kalmasına bağlarım. O cami sarayın camisidir diye düşünüyorum.

Trabzon’u Osmanlı topraklarına katan 2. Mehmet’in Ortahisar camiinde Cuma namazı kıldığı söylenir. Bazı kaynaklar, kıldı diye yazar, ama o günlerde kilise olan camide Fatih’in Cuma namazı kılıp kılmadığının kaydı da yoktur. Zaten Fatih Trabzon’da 2-3 gün falan kaldı!

David’in sarayı daha sonraki yıllarda yıkıldı ve valilerin daha aşağı bölgelerde ikamet ettiklerini düşünüyorum. O bölgede Gazipaşa ilkokulunun taşlarının da yine tahminim o ki, saray taşlarından yapıldığıdır. Gazipaşa okulunun 25-30 metre kuzeyinde sarayın hamamı vs. vardı. Sonraları hamamlar da yıkıldı. Orada yeraltı geçitleri de bulunmakta idi. Onlar da kapatıldı.

Şehzade Abdullah kral sarayında kalacak, vefat edip Yavuz Trabzon’a vali atandığında o sarayda kalmayacak. İhtimal vermiyorum. Zaten kaynaklarda da bu konuda net bilgi yok. Benim iddiam Yavuz’un ve Kanuni Sultan Süleyman’ın, David’in sarayında ikamet ettikleri şeklindedir.

Bu konuda elinde net kaynak olan tarihçi varsa, bu köşede yayınlayayım.  Bu arada Kral Sarayı’nın önündeki o cami, Trabzon’daki ilk Osmanlı eseridir. Ve muhtemelen o camide kullanılan taşlar da sarayın çevresinden veya kale surlarından alınan taşlardır.

Trabzon’un en eski yapıtlarından biri olan ve bugün kalıntıları kalan kral sarayı ve çevresi istimlak edilip gün yüzüne çıkartılmalı, orada tarihi bir ev-saray vs. yapılmalı ve ‘Kanuni Evi’nin de oraya taşınması gerekir, diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.