Yavuz Selim ne olacak?

  Trabzon’un en eski ilkokullarından biri Taksim Karakolunun bitişiğindeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu, iki yıla yakın bir süredir eğitim ve öğretime ara verdi, okul kapatıldı. Milli Eğitim yetkilileri, binanın eski olması ve yıkılma tehlikesi bulunduğu için kapatıldığını söylüyorlar.

yavuz-selim.pngOrtahisar’da Yenimahalle’de bir başka ilköğretim okulu daha üç yıl kadar önce duvarlarının çatladığı gerekçesiyle yıkılmıştı. Yenimahalle’deki okul yıkıldı, molozu kaldırıldı, binanın yeri ve bahçesi otopark olarak kullanılıyor. Yenimahalle’deki okul yıkılırken, yerine yenisinin yapılacağı söylenmişti.
Yavuz Selim İlkokulu binası asırlık, belki daha da eski. Okul Cumhuriyet döneminde, Gazipaşa, Cumhuriyet, Tekke ve Meydan bölgesinin tek ilköğretim okulu idi. Yetkililer her ne kadar üç katlı okul binasının yıkılma tehlikesi karşısında kapatıldığını söyleseler de mahalle sakinleri farklı düşünüyor. Kapatılan, Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nun adı Tekke mahallesindeki bir okula verildi. Yavuz Selim İlköğretim Okulu orada eğitim ve öğretimine devam ediyor.
Burada merak edilen olay, Atatürk Alanında kapatılan okulun tekrar ilköğretim okulu mu, yoksa onarıldıktan sonra imam hatip ortaokulu mu olacağı veya bir kuruma mı devredileceğidir. Trabzon il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konuda net bir açıklama yapıp vatandaşı bilgilendirmesi gerekir.

Gazeteciler soracak
Zorluoğlu yanıtlayacak!

gazeteciler.jpgAK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, Salı günü akşamı(yarın) canlı yayında gazetecilerin sorularını cevaplandıracak.  Canlı yayına Kuzey Ekspres’ten Fatma Yavuz, Günebakış’tan Ali Öztürk, Taka Gazetesi’nden Yusuf Turgut, Sonnokta Gazetesi’nden Miraç Özağcı ve Karadeniz Gazetesi’nden Asım Kemal Güner’in katılacağı öğrenildi.
 Genç Kireçhane Pazarında!

genc-kirechane.jpgAK Parti Ortahisar Belediye Başkanı ve Başkan adayı Ahmet Metin Genç, dün Kireçhane Pazarı’nda idi. Ahmet Metin Genç; yaklaşık bir yıldır faaliyette olan Pazar yerinin düzenlenmesi ve bazı bölgelerin açılır-kapanır tente ile kaplanmasını sağladı. Ortahisar Belediyesi pazarın modernize edilmesi için 120 bin lira civarında bir yatırım yaptı. Pazarın açılışını yapan Ahmet Metin Genç, Ortahisar Belediyesi olarak Aygören vadisinde, Çağlayan’da ve Yalıncak’ta da organik pazar yeri açmayı   planladıklarını söyledi. 

Prof.Dr. Aksoy köylerde!

prof-dr-aksoy-002.jpgİYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof.Dr. Atakan Aksoy, ilçe ve köy ziyaretlerini sürdürüyor. Prof.Dr. Aksoy son olarak İYİ Parti milletvekili Hüseyin Örs ile Akçaabat’a çıkarma yaptı ve ilçe halkıyla buluştu. Zaman zaman çal kapı ev ziyareti de yapan Prof.Dr. Aksoy, ‘Sessiz çoğunluk bizimle birlikte. Bunu her gittiğim yerde görüyor ve yaşıyorum. Vaatlerim ve söylemlerim vatandaşta karşılık buluyor. Vatandaş bana inanıyor ve güveniyor. Zaten vaatlerimin hepsi gerçekçi’ diyor. 

Salih Akyüz’ün projeleri!

salih-akyuz-010.jpgMillet İttifakının CHP’li Ortahisar ilçe belediye başkan adayı Salih Akyüz, dün projelerini açıkladı, Büyükşehir ve Ortahisar belediye başkanlarını eleştirdi. Salih Akyüz, Ortahisar’da yüzlerce konut yapan bir firmanın patronu ve mimar. Şehirciliği bilen ve Ortahisar’a hakim bir isim. Akyüz, rakibi Ahmet Metin Genç’in tanınırlığının yüksek olmasına rağmen kendisinin de Genç kadar tanındığını söylüyor. Anketlerde, ibrenin kendisine döndüğünü belirtiyor. Ortahisar’daki yarışta Ahmet Metin Genç’in ismi önde görünse de Salih Akyüz’ün de Genç kadar iddialı olduğunu söyleyebiliriz.

O bina İmam-Hatip mi olacak?

o-bina.jpgCHP başkan adayı Salih Akyüz, Trabzonspor’un kent merkezindeki müzesinin bitişiğindeki Sadri Şener Merkezi’nin ve mağazasının boşaltılmak istendiğini söyledi. Sadri Şener Merkezi ve mağazasının mülkü, il özel idaresinden Büyükşehir belediyesine geçmiş. Binanın ve bahçenin tasarrufu Büyükşehir belediyesine ait.
Büyükşehir Belediyesi binayı ve bahçeyi geri alabilir. Peki aldığında burada ne yapacak? Mağazanın bulunduğu yerde mesela konfeksiyon üzerine tanzim satış mağazası olabilir. Bahçe de millet kıraathanesi olarak kullanılabilir.
Tarihi bina, eski bir Rum binası. O ada da, Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar görkemli bir Kilise ve Kilisenin Vakfıyesi vardı. Sonra, ada devletin oldu. Kilisenin yerine Ziraat Bankası yapıldı. Trabzonspor Sadri Şener merkezinin bulunduğu bina, bir ara İmam-Hatip Lisesi olarak kullanıldı. Merkez Bankasının karşısında da (Maraş Caddesi ile Kunduracılar arasında) Cumhuriyet öncesi yatılı Frer Mektebi vardı. (Fransız yatılı kız koleji). Frerler mektebi Cumhuriyet döneminde bir ara Ticaret Mektebi olarak hizmet vermişti. Sonra birilerinin oldu. O birileri de o bölgenin tamamını sattı.
Bize gelen duyumlara göre, Trabzonspor Sadri Şener Merkezi ve bitişiğindeki binada, sembolik bir imam- hatip lisesi yapılmak isteniyormuş. Sembolik olarak dense bile muhtemelen şehrin göbeğinde, ticari bölgede açılacak olan İmam- Hatip Lisesi muhtemelen eğitim ve öğretim de verecek. 
Hayırlı olsun, diyelim!

******************

Bu ülkede en kolay şeydir. Bir grup adına konuş, o grubun desteğini arkana al, o rüzgar ile gemini yüzdür. Ben herkese karşıyım. Dinci faşizme, Kemalist faşizme, devrimci faşizme, Kürtçü faşizme, mezhepçi faşizme, alayınıza karşıyım. İnsanların özgürlüklerine, bir arada yaşamaya, inanç ve ifade özgürlüğüne, merhamete, sevgiye, adalete, eşitliğe karşı olan herkese karşıyım. Hiçbirinizden değilim. Her kim insana saygı duyuyor, her kim insanlığı seviyor, her kim bu topraklara sadakat duyuyorsa, diline, dinine, ırkına bakmadan ben onunla beraberim. İslam inancına bağlıyım, Cumhuriyetin değerleri ile barışığım, Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk'e büyük saygı ve sevgi duyuyorum. Siz birbirinizin etini yemeye devam edin. Ben ve benim gibi düşünenler, bu ülkede, özgürlük, iyilik ve güzellik için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bedeli taşlanmak, dışlanmak ve yok sayılmak olsa da. 
(Harun Çelik)

Önceki ve Sonraki Yazılar