Yaylacık Mahallesi Muhtarı!

  Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ekibi ile birlikte önceki gün Akçaabat’ta idi. Muhtarların teker teker sorunlarını anlattığı toplantıya damga vuran isim Yaylacık mahallesi muhtarı Hakan Karan’dı. Karan, toplantıda önce konuştu sonra da tepki gösterdi ve ayrıldı.yayllacikkkkkkkk.jpg Bu tür toplantılarda, derdini anlattıktan sonra muhatabı dinlemeden olay yerinden ayrılmak çok da doğru değil. Başkan Zorluoğlu, önceki dönemlerde yapılmayan işleri yapıyor. Ekibi ile birlikte, ilçelere gidiyor, sorunları yerinde dinliyor. Yapacaklarını anlatıyor. Ekip ayrıca not alıyor. Derdini anlatırsın, isteklerini bildirirsin, eğer yapılmazsa tepkini o zaman koyarsın.  Muhtar Karan bize göre de aceleci davrandı.

Pirinç tarlasında futbol maçı!

  Türkiye’de eskiden sahaların tamamına yakını topraktı… Çim sahalar iki elin parmak sayısını aşmazdı. Son yıllarda Türkiye’deki hemen hemen tüm sahalar çim yapıldı. Artık toprak saha yok denecek kadar az. Çim sahalar yapılmasına yapıldı ama, alt yapısı, drenajları doğru yapıldı mı? Yapılsaydı, Vakfıkebir sahası pirinç tarlası olur muydu?
pirinc-tarlasinda.jpgTrabzon’un 2. Lig ekiplerinden Hekimoğlu Trabzon FK’nın önceki gün Vakfıkebir sahasında Başakşehir ile Türkiye Kupası 5. Tur karşılaşması maçı vardı. Trabzon’da Akyazı dışında doğru dürüst çim saha olmadığı için Hekimoğlu Trabzon FK, maçlarını Vakfıkebir’de oynuyor. Vakfıkebir, Ortahisar ilçesine epey uzak. Hekimoğlu Trabzon FK aslında kısa mesafeli deplasmana çıkıyor gibi. 
Sabah saatlerinde başlayan yağmur Vakfıkebir sahasını  parça parça da olsa göl haline getirdi. Sahadaki oyuncular, birbirleriyle değil zeminle mücadele etti. Eskiden toprak sahalara patates tarlası denirdi, Vakfıkebir sahası patates değil kelimenin tam anlamıyla pirinç tarlası haline geldi. 
  Akyazı stadı boş, Trabzonspor İzmir’de Altay ile oynuyor. Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, maçın Akyazı’da oynanması için Trabzonspor yöneticilerini aramış, olumlu cevap almış. Hekimoğlu FK Başkanı Celil Hekimoğlu da bu olayı duyunca, ‘Sahamız Vakfıkebir stadyumu maçı orada oynamak istiyoruz’ demiş... Ki Celil bey, tepkisinde haklıydı. Çünkü, o da daha önce Akyazı’ya ve idman yapmak için Trabzonspor’dan saha istemiş ve olumsuz yanıt almıştı. Celil Hekimoğlu, bu kararı ile bir yerde Trabzonspor yönetimine de gereken cevabı vermiş oldu!

İGS Şükrü!

 igs-sukru.jpg Şükrü Yahyaoğlu mesleğe tezgahtar olarak başladı. Sonra ard arda bir kaç mağaza açtı, kapattı ve sonunda aradığını buldu ve Türkiye’nin ünlü giyim markalarından İGS’nin Trabzon’da şubesini açtı. Bir ara siyasete de soyunan Şükrü Yahyaoğlu, Bayburt Aydıntepe belediye başkan adayı idi. Seçimi az bir farkla kaybetmişti. Trabzon’da geniş çevresi olan Şükrü’nün, İGS mağazasında gerçekten yok yok. Şükrü ‘ye hayırlı işler diliyoruz.

 

 

 

 

Rakip seçmiyoruz!

   Trabzonspor Divanı ve İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Şükrü Kuleyin, Ankara’da yaşamasına rağmen Trabzonspor’un hemen her maçını tribünden izler. Şükrü Kuleyin sosyal medyada zaman zaman siyasi ve sportif mesajlar verir.  Kuleyin, dün ‘biz rakip seçmiyoruz’ başlığı ile şöyle dedi:
rakip.jpg‘Bu konuda mütevazi olmuyor ve dönemsel Trabzonsporlulara hodri meydan diyorum! 40 yıldan beri Trabzonspor’un maçlarına iç ve dış saha olmak üzere her yerde giderim, gitmeye çalışırım. Kulübüme aidiyetimi her konuda yerine getirmek için elimden geleni yapıyorum. Benim istediğim; Başkanına, yönetimine, hocasına, saha sonucuna göre Trabzonsporluluk değil her şartta Trabzonsporluluktur’. ..
Şükrü Kuleyin aslında önemli bir konuya parmak bastı. Trabzonsporluluk, başkanına, hocasına göre olmamalı. Çokları maalesef başkan, yönetim ve hocaya göre Trabzonsporlu oluyor.

Plan ve Bütçe’nin yıldızı!

  2019 yılının artık sonuna yaklaştık. Bu dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ilgili bakanlıkların, kurum ve kuruluşlarının bütçe görüşmeleri maratonu yaşandı. plan-ve-butce.jpgYaklaşık 1 ay süren maratonda 2020 yılının tahmini bütçeleri görüşüldü ve onaylandı. 2020 yılı bütçesinde en fazla pay Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na ayrıldı. Görüşmeler sırasında zaman zaman hararetli anlar da yaşandı. Her bütçe görüşmesinde neredeyse AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ile HDP milletvekilleri karşı karşıya geldi. Cora avukat olması hasebiyle hukuk dilini çok iyi kullanarak hem kanun ve yasalara hakimiyeti hem de akılcı tezleri ile HDP’lilerle sanki ders verdi. Her bütçe görüşmesinde de konuşma yaparak partisini temsil eden Salih Cora, olaylara hakimiyeti ile dikkat çekti. Trabzon ile ilgili yatırımlar konusunda da neredeyse bütün bakanlara şehrin beklentilerini iletti. Cora performansı ile Plan ve Bütçe görüşmelerinin yıldızı oldu diyebiliriz. 

Ağız kokusu!

   Ağız kokularının % 85'i ağızdan kaynaklanır. Mikropların ağızdaki yemek artıklarını ekşitmesinden meydana gelir. Tütün, alkol, soğan, sarmısak sindirildikten sonra kokularını akciğerden çıkan havayla salar. Ağız kokusu mide veya bağırsaktan gelmez. Çünkü yemek borusuyla midenin birleştiği yerdeki kapak buna engel olur. Diğer insanlar almazken nefesinin koktuğunu düşünmek psikolojiktir. Ağızdan kaynaklanan kokular keskindir.agiz-kokusu.jpg Diğer sebeplerle (şeker hastalığı gibi) oluşan kokular zor farkedilir. Bir kokunun ağız kapalıyken burundan çıkması akciğerden hava yoluyla geldiğine işaret eder. Ağızdan gelen kokuların tedavisinde diş ipi kullanılmalı. Diş fırçasıyla dil de fırçalanmalı. Gargaralar ağız kokusunu yirmi dakika kadar maskelemenin dışında bir işe yaramaz. 
(Dr. Kemal KÜÇÜKALİ)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar