Yaylacılara malzeme satan yandı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki gün yaylalarda 1 Ocak 2017 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen 1750 evin yıkılacağını söylemişti. Bakan Soylu’nun bu açıklaması yalnız Trabzon’da değil ülke genelinde büyük yankı yaptı.
Bakan Soylu’nun bu açıklamasından birkaç gün önce Vakfıkebir Kaymakamlığı, ilçede beton ve inşaat malzemesi satan müesseselere resmi bir yazı göndererek, yaylalarda inşaat yapanlara satış yapılmaması istedi. Satış yapanlar hakkında da cezai müeyyide uygulanacağını bildirdi.

Kaymakamlığın bu yazısı, inşaat malzemesi satanları tedirgin etti. İsminin açıklanmasını istemeyen bir inşaat malzemesi satıcısı, “Beton satışında kontrol olur. Ancak, küçük çaplı satışlarda müşterilere bu malzemeyi nerede kullanacaklarını sorma hakkımız yok. ‘Evimde, köyümde kullanacağım’ diyor. Sonra bu malzemeyi kendi aracı ile yayladaki evine götürebilir. Bunun suçu bizde mi?” diye tepki gösterdi.
Yayladaki yapıların ne zaman yapıldığına dair, kaymakamlıkların, muhtarlıkların vs. elinde resmi belge bulunmadığını öne süren bir vatandaş, “Benim Düzköy yaylasında evim vardı. Yakıldı. Yerine yenisini yaptım. Benim yakılan evim 40 yıllıktı. Bu evin yerine yaptığım ev yeni mi sayılacak?” diye sordu.
Yaylada ev yapma işinin, yaylaların tapu kadastrosunun yapılması ile birlikte arttığını söyleyen Mustafa Yılmaz, “Yaylalar hazine malı idi. Tapulama beyan usulü yapıldı. Muhtarlar ve o bölgedekilerin beyanları esas alındı. Hazine malı tapular şahıslara ve muhtarlıklara geçti. Yaylalar, muhtarlıkların inisiyatifine bırakıldı. Sonra da her yaylada mantar biter gibi yayla evi yapıldı. Bazı muhtarlar, yaylaları kiraya bile veriyorlar” dedi.
Yaylalarda gelişigüzel yapılan yapıların yıkılma işi görünen o ki, hükümetin epey başını ağrıtacak!

Moloz’da cep terminal!
TTSO meclis üyesi, işadamı Aydın Kanber, “Yıllardır Moloz’da cep terminal yapılsın diye görüş belirtiyoruz. Yıllar sonra sesimizi duyan oldu.  Moloz’da cep terminal yapımına inşallah kısa sürede başlanılır” dedi.

moloz.jpg

Pekşen’den Soylu’ya!
CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, birkaç gün öncesine kadar birbirlerini eleştirmeyen siyasetçiler arasında idi.  Haluk Pekşen’in, AKP il Başkanına yönelik eleştirileri, Soylu’nun da topa girmesine neden oldu. Soylu, Pekşen’i eleştirdi ve Haydar Revi’ye destek verdi.
Haluk Pekşen ise, “Ağrı’da şehitlerimiz var. Sayın bakan özel jetiyle Trabzon’a geliyor, aşure dağıtıyor” dedi.

pekşenden-soyluya-2.jpg

Gümrükçüoğlu
nerede yaşayacak?
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun, önümüzdeki yerel seçimde aday gösterilmeyeceğini söyleyen AKP’li bir il yöneticisi, “Başkanımızın bildiğimiz kadarıyla İstanbul’da, Trabzon’da, Altınoluk’ta konutları, Gümüşhane sınırları içerisindeki bir yaylada evi var. Başkanımız, görevi bıraktıktan sonra nerede yaşayacağını merak ediyoruz” dedi.
“Trabzon’a hizmet etmekten mutluluk duyuyorum” diyen Orhan Gümrükçüoğlu, “Görevimin başındayım. Trabzon’da önemli işlere imza attım. Yerel seçimde yarım kalan işleri tamamlamak için görevden kaçmam. Biz görev adamıyız, bize nerede görev verilirse orada yaparız” dedi.

Piraziz’deki DOKAP merkezi!
Prof. Dr. Ahmet Ulusoy, yıllar önce DOKAP için ‘içi boş kazan’ benzeri bir ifade kullanmıştı. DOKAP, gerçekten kurulduğu günden bugüne Doğu Karadeniz’in kalkınmasına yönelik akılda kalan bir proje gerçekleştirmedi desek yeridir.
DOKAP’ın merkezi, Giresun’un Piraziz ilçesinde. DOKAP, yıllar önce Piraziz’de tam 150 yatak kapasiteli bir oteli kiralamış ve merkez yapmış. DOKAP’ın başkanı ÇAYKUR Eski Genel Müdürü Ekrem Yüce. Ekrem bey, mesaisini Piraziz’deki bu merkezde mi geçiriyor yoksa Ankara, İstanbul ve Rize’de mi bilmiyoruz.

piraziz.jpg
Bizim merak ettiğimiz ve cevabını aradığımız soru ise, DOKAP’ın Giresun Piraziz’de 150 yatak kapasiteli bir oteli neden, niçin kiraladığı. Trabzon’da, Giresun’da devletin çok sayıda atıl vaziyette duran binaları varken, neden Piraziz’de bu bina kiralandı. Bir de DOKAP ne iş yapar? Bu sorularımıza DOKAP Başkanı Ekrem Yüce veya bir yetkilinin cevap vermesini bekliyoruz.

Kiralama ihale ile mi olacak?
Trabzon Büyükşehir Belediyesinin, onarım ve restorasyonu tamamlanan Atatürk Alanındaki eski belediye binasının zemin katındaki işyerleri ve imar müdürlüğü binasını, açık ihale ile mi yoksa adrese teslim mi kiraya verileceği merak ediliyor.
Trabzon’daki turizmciler ve restoran işletmecileri, Büyükşehir Belediyesinin bu mekanları yabancı firmalara vereceği şeklinde duyumlar aldıklarını belirterek, “Kiralama ihaleleri şeffaf olsun, kim alırsa alsın” dediler.

***
Bilgehan Atsız Gökdağ ilginç bir konuyu gündeme getirdi geçen gün "90 yaşındaki Lütfü Doğan dağğğvasına hizmet için, burs bulmak için vakıf kurdu diye" bizimkiler Kuran kursuna yardım ederler. Parlak ceketliler ise kamayı çekmiş vaziyette sadece bizi idare etmeye talipler, başka işleri sevmezler, karışmazlar. Akademiye ve aydınlara çağrı yaptım bunları ifşa edelim alıp ceketi kaçsın bu tufeyliler diye ama maalesef cehalet sistem kuracak yapacak bir şey yok. (Kemal Üçüncü)

***

 

Önceki ve Sonraki Yazılar