Yaylalı ve Bülbül!

AK Parti’de bugünlerde belediye meclisleri aday belirlemesi ve sıralaması yapılıyor.

 İlçe ve Büyükşehir Belediye meclislerinde yer almak isteyenlerin birçoğu ileri aşamada başkan yardımcılıkları ve komisyon başkanlıkları hesapları bile yapmaya başladı.

AK Parti’de Ortahisar belediye meclis üyeliği için 100’ün üzerinde isim başvuruda bulunmuş. Bu 100 isim arasında 37 kişi meclis üye adayı olacak. Meclis üye adaylıklarında milletvekilleri, belediye başkanları ve teşkilat başkanlarının kontenjan kullanacakları öne sürüldü.

Belediye meclis listeleri 19 Şubat’ta seçim kuruluna bildirilecek.

Büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adaylarından bazılarının başkan yardımcılıklarına getirilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen bir il yöneticisi, “Başkan yardımcılığı bekleyen isimlerden biri Mustafa Yaylalı diğeri de Şaban Bülbül. Ayrıca ilçelerde de başkan aday adayı olan çok sayıda isim, başkan yardımcılığı bekliyor” dedi. İl yöneticisi, “Başkan yardımcılığı bekleyen arkadaşlar seçimi çantada keklik görüyorlar. Bir iki ilçe hariç seçim hiçbir yerde çantada keklik değil” şeklinde konuştu.

 

 MHP ikiye bölündü!

AK Parti ile Cumhur İttifakı yapan MHP’de işler karışık. Zirve ittifak yapmasına rağmen seçmen ikiye bölündü. MHP Trabzon teşkilatında uzun süre görev yapan bir isim, “Trabzon’da MHP’nin başkan adayı olduğu ilçelerde pek sıkıntı yaşanmaz ama adayımızın olmadığı ilçelerde seçmenimizin ne yapacağı belli değil. Görüştüğümüz arkadaşlar İYİ Parti adaylarına oy vereceklerini söylüyorlar” dedi.

MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım’ın, AK Parti başkan adayları ve yöneticilerle bir araya gelmesinin tabanda etki yapmadığını öne süren eski yönetici, “Genel seçimde AK Parti ile yapılan ittifakta partimize oy verdik. Bu seçimde pusulada partimiz yok. O nedenle MHP seçmeninin ne yapacağını kestiremiyorum” diye konuştu.

 

 Kış turizmi lafta kaldı!

Trabzon il genelinde yıldızlı-yıldızsız otellerde 30 binin üzerinde yatak var. Yaz aylarında yüzde 80-90 kapasite ile çalışan oteller sonbahar, kış ve ilkbaharın ilk aylarında yüzde 20’yi bile yakalayamıyor. Turizm tesislerinin birçoğu kış aylarında işçi çıkarıyor. Sahildeki otellerin yanısıra Uzungöl’deki tesislerin de birçoğunun kapalı olduğu bildirildi.

Trabzon’un kış aylarında da cazibe merkezi olacağı söyleminin lafta kaldığını belirten turizmciler, “Siyasiler ve Ticaret Odası ile diğer bazı kuruluşlar, kış turizmi söylemi ile algı oluşturuyorlar. Trabzon’da kış turizmi için altyapı yok. Bunun ötesinde kış turizmi, genelde zengin ve varlıklılara yönelik bir turizmdir. Parası olan bu sektörde ismi öne çıkan merkezlere gidiyor” dedi.

Turizm firması yetkilisi, “Yıllar önce Çakırgöl ve çevresinde kayak tesisleri yapılacağı söylendi. Bugün gelinen noktada Çakırgöl’e doğru dürüst yol bile yapamadık. Ayrıca, Trabzon’un en önemli tarihi mekanları kapalı” şeklinde konuştu. Turizm firması yetkilisi, bir kente fazla otel yapılmasıyla o kente fazla turist gelmeyeceğini belirtti.

 

***

Uygur Türklerinin ünlü ozanı Abdurehim Heyit’in Doğu Türkistan'ı işgal altında bulunduran Çin tarafından tutsak olarak tutulduğu zindanda işkence ile şehit edilmesinden son derece üzgünüm.

Çin'e lanet olsun! Japonya ve Hindistan'a en derin sevgilerimle! (Metin Yılmaz)

***

Sebze fiyatlarının artış nedeni ekonominin kuralları gereği arzın az, yani üretimin az talebin çok, yani tüketimin çok olduğu yerde fiyatlar artar. Çünkü bu millet tembelleşmiştir.  (Ahmet Demir / Mali Müşavir)

***

Kredi kartlarından yıllık üyelik aidatı alınmayacak diye yargı kararı olmasına rağmen T.C. Ziraat Bankası şubat ayı ekstrenden sana sormadan para kesiyor. İletişim merkezini arayıp şikâyetçi oluyorsun ‘yapacak bir şey yok’ diyorlar. Kimi kime şikayet edelim. Haksızlığa, hukuksuzluğa isyan edesim geliyor. (Turgay Şahin)

***

Türkiye’de iktidar, resmi makamları, halkın gerçek acılarını bastırmak, sorunları ötelemek için kullanıyor. Onca makul soruya verdikleri ciddiye alınır bir cevapları yok. Hayatın her katmanında yığınla birikmiş, yıllar boyu süren ihmaller sonucu kronikleşmiş ve ivedilikle çözülmeyi bekleyen sorunlar söz konusu. İktidar varlığını, bu problemleri göz ardı ederek, ana akım medyada dillendirilmelerini önleyerek, halkı hamasi nutuklarla oyalayarak sürdürmeye çalışıyor. Ağır sanayi, sanayi ötesi toplum, bilişim devrimi, nanoteknoloji gibi gündemlerden millet bahçesi vaatlerine, bedava poşet kampanyalarına, sebze meyve fiyatlarından şikâyet eden sıradan ihtiyaçların ciddi ülke konularının önüne geçirildiği ilkel ve seviyesiz bir topluma savruldu Türkiye. (Metin Kondel)

***

İlkokulu yeni bitirmiştim. Yaşıtlarımla sohbet ede ede gidiyorduk. Konumuz Atatürk’tü. Atatürk’ün çocuksu beynimizdeki imajı, yarı tanrı dedikleri insanımsı bir şeydi.

Köyde eğri pelit dediğimiz bir yer vardı. Buraya ismini veren büyük bir pelit (çınar) ağacının kendisiydi. Buraya gelince durduk. İçimizden birisi, ‘Atatürk bu ağacı kökünden sökerdi’ dedi. Yani elleriyle bu ağacı kökünden sökecek kadar güçlüydü. İtiraz eden olmadı. Hepimiz, ‘evet sökerdi’ diyerek düşüncelerimizi ortaklaştırdık.

Şimdi bazı koca koca adamlara bakıyorum da bazılarının bugünkü siyasi liderlere atfettikleri güç bizimkinden pek farkı yok. Kimi MHP’liler anlayamadıkları ihanetlere deruni anlamlar yükleyerek vardır bizim bilmediğimiz şeyler, diyerek Bahçeliyan’a bir güç atfediyorlar.

R. Tayyip Erdoğan’a gelince, o zaten yarı tanrıdan daha öte bir şey. Bırak ağacı memleketi kökünden sökecek güçte görünüyor. AKP’nin batırdığı memleketi yeniden uçuracağına inanıyorlar ve bunu bekliyorlar.

Bre koca insanlar! Biz Atatürk’ü o şekilde kurgularken çocuktuk, aklımız o kadar kesiyordu. Ey koca insanlar! Siz çocuk musunuz?  (Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar