Yaylalı’nın yayı kırıldı Bülbül’ün sesi kesildi!

   Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinden Mustafa Yaylalı, İbrahim Usta’nın desteğiyle İnşaat Mühendisler Odası, Şaban Bülbül de Makine Mühendisleri Odası başkanı olmuştu. Yaylalı daha sonra Trabzon kent konseyi başkanlığı da yapmıştı. İki isim yerel seçimler öncesi görevlerinden istifa ettiler, Şaban Bülbül’ün hedefi Arsin, Yaylalı’nın ki ise Büyükşehir belediye başkanlığı idi. Aday gösterilmemelerini çokları AKP’nin trenine sonradan binme olarak yorumlamıştı.
 yaylaninin-(1).jpg  Bülbül Arsin, Yaylalı ise Ortahisar ve Büyükşehir belediye meclis üyesi oldular. Komisyonlarda görev aldılar. Geçenlerde Trabzon Büyükşehir Belediyesinin eski meclis üyelerinden biri, ‘Mustafa Yaylalı’nın yayı kırıldı, Şaban Bülbül’ün de sesi kısıldı’ diye bir espri yaptı. Mustafa Yaylalı, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı iken adaylığını düşünerek iktidarı eleştiren çarpıcı açıklama yapmadı. Akılda kalan projesi ve söylemi, aday belirleme sürecinde Havalimanını kuzeye doğru büyütmek için denizin doldurulması işi idi. Yaylalı, doldurulacak alanda balık tutmadığı için, bölgenin jeolojik yapısını da bilmiyordu! Trabzon ili genelinde asansör kontrol işi, Makine Mühendislerinde idi. Bu iş Makine Mühendislerinin elinden alındı, AKP’nin önemli bir isminin yakınına verildi Şaban Bülbül ses çıkarmadı.
  yaylaninin-(2).jpg Mustafa Yaylalı’nın yayının kırıldığını, Bülbül’ün sesinin kısıldığını söyleyenler halt etmişler. İki isim de siyasete 50’sinden sonra girdikleri için, siyasette olup bitenlerle dernekçiliği karıştırmışlar. Siyasete 10-15 yıl önce girseydiler, hem bilgi hem de deneyim kazanmış olurlardı. Yaylalı ve Bülbül, acemiliklerinin kurbanı oldular…

Dr. Şafak Sümbül’ün torpili!

 dr-safak-001.jpg Ankara’dan Sağlık Bakanlığından üst düzey bir isim aradı, ‘Şafak Sümbül, Hasan Kurt beyin köylüsüdür. Şafak beyin kimle kimlerle irtibatı var ki, hep yağlı ballı görevlere getirilir’ diye sordu. 
Şafak Sümbül, Hasan beyin köylüsü olmasına köylüsüdür ama bu tür görevlere nasıl geldiğini pek bilmez. Biz Şafak Sümbül ile ilgili bildiklerimizi yazalım. Eksik olursa biri düzeltir.
   Şafak Bey, pratisyen doktordur. Namazında niyazındadır. Tarikat bağlantısı var mıdır yok mudur bilmiyoruz, bildiğimiz milli görüş çizgisinde olduğudur. Asım Aykan, belediye başkanı seçildikten bir süre sonra Şafak Sümbül’ü, belediye doktoru olarak işi aldı. AKP iktidarı ile birlikte Şafak Sümbül’ün iyice önü açıldı. Önce Trabzon Sağlık il müdürü oldu. Sonra Sağlık Bakanlığına bağlı Doğu Karadeniz Saha Koordinatörlüğüne getirildi. Bu görevi Mustafa Hakyemez’e bıraktı. Rize Sağlık Müdürlüğüne atandı. Dr. Hakyemez, koordinatörlükten Ahi Evren’e gitti. Hasan Kurt’un köylüsü Şafak Sümbül, yeniden Saha koordinatörü oldu. Dr. Sümbül’ün ilk eşi AKP Trabzon milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun teyzesinin kızıydı.  Sümbül’ün eşinden neden niçin ayrıldığını bilmiyoruz. Ayrıca ailevi konuları gündeme getirmekte doğru değildir.
   Hakkı Emiroğlu, Sağlık Bakanlığına bağlı saha koordinatörlüğü görevinin ballı görevler olduğunu ve koordinatörlerin dolar üzerinden yüksek maaş aldığını ayrıca yolluk, harcırahları da bulunduğunu söyledi.
  Emiroğlu, ısrarla Şafak Sümbül’ün torpilinin nereden kaynaklandığını sordu. 
Şafak Sümbül’ün torpilinin kimden nereden geldiğini bilmiyoruz ama Mustafa Hakyemez’inkini tahmin ediyoruz.

*******************

Kondel’den Ahmet Hakan!

Köşemize katkı koyan Metin Kondel siyaseten yakından tanıdığı Ahmet Hakan’ı yazdı. İşte Kondel’in o yazısı:
kondelden-(1).jpg‘Ahmet Hakan 90'lı yıllarda sureti Refah'tan görünen biri idi…
Refah Partisinin ulusal medyada iki lafı bir araya getiren endemik spiker mücahidi idi. 
Refah Partisi DYP ile koalisyon yapınca yükselen trend ile birlikte Necmettin Erbakan'ın kızlarından birine talip oldu. Hoca onun ne mal olduğunu bildiğinden kızını vermeyi reddetti. 
Müslümanların tek ağzı laf yapan kişisi olduğu için askerlik yaptırılmadı. Gerekçesi ise dalağı şişkin olmasıymış.
Refah-Yol hükümeti dağılıp muhafazakâr İslamcılık biraz hız düşürünce Ahmet Hakan kapağı Beyaz Türklerin mahallesine attı.
Geçmişiyle ilgili itirafçı oldu! İçinde yetiştiği mahalleyi Beyaz Türklerin mahallesine anlattı!
Uçkuruna düşkünlüğü yüzünden birkaç kez üstünden Mike Tyson geçmiş kadar oldu. 
Bir ara Haşmet Babaoğlu'nun özel hayatına dil uzatacak kadar çirkefleşti!
kondelden-(2).jpgAma garip bir şekilde gazetecilikteki kaygısız jöle dili ile Beyaz Türklerin her daim mutlu aile çocuğu tavrı çakıştı.
Uzun süre Beyaz Türklerin haleti ruhiyesi ile eski muhafazakâr İslamcı mahalle arasında katalizör bir yazar olmaya çalıştı.
Zamanla her iki kampın üzerinde dürüst ve hümanist bir yazar portresi çizmeye çalıştı.
Yazdığı birçok konuda problemi sonuna kadar irdeleme yerine dillendirip korkakça bir kenara çekilmeyi tercih etti.
Bir ara zavallı Türk medyasında Yeni Şafak gazetesi yazarı Salih Tuna ile dehşet gibi görünen Amerikan güreşi oynadılar. Köşelerinden birbirlerini aşağılayıp okur kazandılar.
Son yıllarda iktidar lehine değişen medya dengeleri içinde Ahmet Hakan da nefesini tutma gereği duydu. 
***

  Kuzey Ekspres’in notu: Metin kardeşimiz, Ahmet Hakan’ın babasının müftü, kendisinin İmam Hatipli olduğunu atlamış! Atladığı bir başka konuda Ahmet Hakan’ı, İstanbul Nişantaşı sosyetesi ve Cihangir’in tanıştıran kadının Boğaziçili akademisyen- yazar Trabzonlu Nuray Mert olduğu. Nuray Mert ve arkadaşları AKP’yi ilk dönemlerde desteklemişlerdi. Sonra, AKP’den koptular. Bu arada Ahmet Hakan, üç- dört yıl öncesine kadar zaman zaman Trabzon’a da gelirdi. Mert ailesinin Zafanos’taki köşkünde kalırdı. Hatta bir iddiaya göre o köşkü bir ara Ahmet Hakan’ın satın aldığı sonra tekrar devrettiği bile söylendi. 

Önceki ve Sonraki Yazılar