Gürol Ustaömeroğlu

Gürol Ustaömeroğlu

YENGEMİN ÇİLESİ

Gürol :           İyi günler memur bey. Benim adım Gürol USTAÖMEROĞLU

Polis  :           İyi günler, buyurun Gürol Bey.

Gürol :           Estağfurullah. İçinde bulunduğum durumu size arz etmek istiyorum.

Polis  :           Dinliyorum.

Gürol :           Memur Bey. Ben şu anda Mersin’den Akçaabat’a doğru seyir halindeyim.

Polis  :           Evet, dinliyorum. Devam edin lütfen.

Gürol :           Memur Bey, otomobilimin sürati 160 km / saat.

Polis :            Anlamadım. Nasıl yani?

Gürol :           Otomobilimle şu anda 160 km sürat yapıyorum. Hatta 165 km’ye de dayanmış vaziyetteyim ve geçmek üzereyim.

Polis :            Ama beyefendi şu anda suç işliyorsunuz. Sınırların çok üzerindesiniz.

Gürol :           Elbette memur bey. Kuralları biliyorum. Yaptığımın yanlış olduğunun da farkındayım. Ancak az önce beni adeta çiğneyerek yanımdan geçen içi yolcu dolu dolmuş minibüsünün plakasını okuyup size ihbar edebilmek için bu sürati yapmak zorundayım. Hatta şu anda 165 km’yi de geçmiş durumdayım. Zar zor kendisini yakalayabildim. Plakasını ancak şimdi okuyabiliyorum.

Polis :            ( çok samimi bir gülümsemeyle ) Peki Gürol Bey. Sizi dinliyorum. Ama lütfen plakayı alabildinizse süratinizi yasal sınıra çekin.

Gürol :           Plakayı yazdıysanız artık yavaşlamaya başlıyorum. Çok teşekkür ediyorum. Hayırlı görevler diliyorum.

Polis :            Hassasiyetiniz için biz teşekkür ederiz. Lütfen yavaşlayın ve dikkatli gidin. Hayırlı günler..

 

***

 

Sevgili okurlar, birkaç yıl önce otomobilimle seyir halinde iken polis hattı ile aramda böyle bir konuşma geçmişti.

Mersin Akçakale tarafından Akçaabat’a doğru yaklaşırken gözüm bir ara dikiz aynasına gitmişti. Çok uzaktan bir minibüs görmüş gözümü yola çevirmiştim. Bir dakika geçmeden aynada bir karartı görmemle bir minibüsün beni sollaması aynı anda oluvermişti. İnanılır gibi değildi. Süratim 120 km civarında iken 61 M …. plakalı bir yolcu minibüsü adeta sırtımdan atlayarak ve içi yolcu dolu olduğu halde Akçaabat’a doğru tam sürat gidiyordu. Ben de hemen süratimi artırmış ve plakasını alarak polise bildirmiştim.

Sonrasında elbette yol boyunca durumu takip etmiştim. Evet resmen işi gücü bırakmış Akçaabat içinde yavaşlamış olan minibüsü takip etmeye başlamıştım. Minibüs duruyor, kalkıyor özellikle Söğütlü ve Yıldızlı civarında yine sürat artırıyordu.

Sonunda Bölge Trafik Kavşağı’na geldiğinde minibüsün polis tarafından durdurulduğunu görmüştüm. Üstelik yolcular da aşağıya indiriliyordu. Belli ki hem sürat hem de evrak probleminden dolayı araç bağlanıyordu. Yani en azından öyle tahmin etmiştim.

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi burada 2 problem var sevgili okurlar. Bunlardan birincisi toplu taşıma hizmeti yapan bir sürücünün araç içindeki yolcuları yok sayarcasına aşırı sürat yapmasıdır.

İkincisi ise ne yazık ki yolcu vurdumduymazlığıdır. Ben dışarıdan bu kadar endişe edip polise ihbar ettiğim halde, bu minibüs içindeki bir tane bile yolcunun durumundan endişe duymayıp canına kast eden şoföre tepkisiz kalması sosyoloji kürsülerine konu olacak türdendir.

 

***

           

Ezel YARDIMOĞLU ismini duymuşsunuzdur. Birçok sosyal yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışan Ezel Hanım benim yengemdir. Rahmetli dayımın eşidir. Yengem son derece dobra bir insandır. Söyleyeceğini muhatabının yüzüne dimdik söyleyiverir. Bunu da çok sempatik, tatlı sert bir üslupla yapar. Bundan dolayı da yengemin konuşmalarına kimse kırılmaz, gönül koymaz.

Yengem birkaç gün önce bana bir yazı verdi. Yazıyı kendisi kaleme almış. Okudum.  Ancak altındaki 18.06.2010 tarihini görünce “Yenge bu eski bir yazı galiba” dedim. Yengem de dedi ki; “Önemli değil oğlum. Burada yazan bütün sorunlar güncelliğini koruyor.”

Yazı şöyle;

“Şehrimizde dolmuşu sık kullanıyoruz. Ancak dolmuşlara binip inmekte zorluk çekiyoruz. Dolmuşların hiç birinde bir standart yok. Yeni model olanlarda yine bir nebze basamak ve tutacak varken büyük çoğunluk dolmuşta bunların hiç biri yok. Vatandaş binemiyor, binse de inemiyor. Şoförlere sorduğumuzda trafiğin bunları söktüğünü söylüyor. Yani basamak aksesuar imiş. Yasal değilmiş. Trabzon’da iklim ve engebe yüzünden halkın bir çoğunda romatizma ve eklem sorunları var. Diz kalça protezleri var. Sırf bu dolmuşların yüzünden insan sokağa çıkmak istemiyor. Şoförler odasına, belediyeye, valiliğe bu sorunları ilettim. Hiçbir şey değişmedi. Valilik emniyete, emniyet belediyeye gidin diyor. Vatandaş da arada kaynayıp gidiyor. Engelliler için ne bir dolmuş ne de bir otobüs var. Bundan dolayı artık mahallelere sarı taksi duraklarının gelmesini istiyoruz. En azından 3 Nolu Erdoğdu Mahallesi Sakinleri olarak bunu istiyoruz. Dolmuş duraklarına ücret tarifesinin asılmasını istiyoruz. Çünkü keyfi ücret alanlar oluyor. Dolmuş şoförlerinin seyir halinde iken bir kulağında telefon veya araç içi telsiz argo ve laubali konuşmasını istemiyoruz. Dolmuşlar hızlı ve tehlikeli kullanılıyor. Ani fren ve hızlanmalarda içindeki yolcular sağa sola, öne arkaya savruluyor. İstenilen yerde yolcu alınmasını veya indirilmesini istemiyoruz. Bu işin bir kuralı olmalıdır. Bazı şoförlerin yolcularla konuşması son derece kırıcıdır. Burada yolcu bir misafir değil, bir eşya gibi görülmektedir. Bundan dolayı şoförlerin sosyal eğitime tabi tutulmaları son derece zaruridir.

Gereğini siz devletin amirlerinin yerine getireceğinden emin olarak saygılarımı sunarım.”

Sevgili okurlar yıllar önce eski şoförlerle ilgili şöyle bir şey dinlemiştim;

Eski şoförler imtihan olurken aracın torpido gözüne bir bardak su konurmuş. İmtihan sonunda suyun dökülme miktarına göre şoförün derecesine karar verilirmiş.

Hem yukarıda anlattığım polise ihbar anım hem de yengemin mektubu bana bu eski şoförleri hatırlattı ve gülüverdim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.