Yeni partinin Trabzon ayağı!

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener ve ekibi yeni parti için çalışmaları sürdürüyor. Meral Akşener’in ekibinde yer alan Isparta bağımsız milletvekili Nuri Okutan, ‘Yeni partinin kurucularını, kadrosunu belirle çalışmalarımız devam ediyor. Yeni partiyi bugün kurar ve TBMM’de de grup oluşturabiliriz. Acele etmiyoruz, gelişmeleri takip ediyoruz’ dedi.

Yeni partinin kurulması için yalnız MHP ve ülkücü camiadan değil toplumun tüm kesimlerinden talep geldiğini hatırlatan Okutan, “Biz kadro ve diğer hazırlıklar bakımından da çalışmalarımızı hızlandırabilecek ve hemen sonuçlandırabilecek durumdayız. İlk temaslar, ilk turlar bu manada yapıldı. Biz seçimin zamanında yapılabileceğini değerlendirerek daha dikkatli davranıyoruz. Kadroları oluştururken, bütçe oluştururken, diğer temaslarımızı yaparken dikkatli ve özenli hareket ediyoruz. Kasım ayının sonlarına doğru yeni partiyi kurabiliriz. Ancak siyasi gelişmeler ve OHAL şartlarını göz önüne alarak kuruluş tarihi sarkabilir’ diye konuştu.

Okutan, AKP’yi eleştirdi ve ‘Adında adalet olan bir partimiz adaletsizliği zirveye tırmandırdı. CHP adalet savunucusu oldu. CHP’nin adaletin savunucusu, kendilerinin de adaletin yıkıcısı olmasının onları hangi duruma düşürdüğünü gören bir Ak Partili akıl ve vicdan sahibi yok mu?’ diye sordu.

***

 

Trabzon medyasında bir süredir yeni partinin Trabzon kadrosunda kimlerin yer alacağı yazılıyor. Geçenlerde Meral Akşener ile kısa bir sohbetimiz oldu. Akşener, ‘Henüz illerde isim belirlemedik. Teşkilatlarımızda ülkücülerin yanısıra her partiden isimler olacak. Biz Türkiye’yi yönetmeye hazırlanıyoruz. Bize gönül ve destek veren herkes elini taşın altına koyacak. Türkiye’yi bu kaostan kurtaracağız’ demiş ve ardından başkanlık seçimine dikkat çekmişti.

***  

Yeni partinin Trabzon teşkilatında bu aşamada şu isimler yer alacak demek doğru değil. Ancak şu kadarını söyleyebiliriz; yeni partinin Trabzon teşkilatında hemen her partiden sürpriz isimler yer alacak.

Kuzey Ekspres dün, adı sanı bugüne kadar pek gündeme gelmeyen Trabzonlu bir işadamının başarısını sayfalarına taşıdı. Trabzon’da ürettiği kilit beton parke, briket makinesini, kalıplarını tam 21 ülkeye ihraç eden Veysel Beyazlı’nın onlarca kişiye iş verdiği şirketi Alman firmaları ile rekabet ediyor. Veysel Beyazlı’nın, inanılmaz başarı öyküsünü okuyamayanlar, kuzeyekspres.com.tr sitesinde haberi detaylı olarak görebilirler. Veysel Beyazlı’lıyı başarısından ötürü kutluyoruz.

trabzonda-böyle-bir.jpg

Çukurçayır’a okul yapmak zor mu?

Çukurçayır mahallesi Trabzon Ortahisar ilçesinin son yıllarda büyük gelişme kaydeden nüfusu en fazla olan mahallelerinden biri. Çukurçayır’ın nüfusunun 30 bini aştığı söyleniyor. Nüfusu bu kadar fazla olan bir mahallede ne yazık ki ihtiyaca cevap verecek okul yok. Çukurçayır ortaokuluna kayıt için önümüzdeki eğitim ve öğretim yılı için bugüne kadar 350 civarında öğrenci başvurmuş. Ortaokulda derslik olmadığı için bu 350 başvurunun ancak 60-70’inin hem de kurayla kayıt yaptırabileceği açıklandı.

Bu olay tam bir skandaldır. Ortaokula kayıt yaptıramayacak 300’e yakın öğrenci nerede eğitim ve öğretim görecek. Velilerin büyük çoğunluğu Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünü suçluyorlar. Veliler, ‘Çocuklarımızı imam- hatiplere ve özel okullara yönlendiriyorlar’ iddiasında.

Ailelerin iddiası bir yana, valilik, milli eğitim il müdürlüğü Cukurçayır’daki okul sorununa mutlaka ama mutlaka bir çözüm bulmalılar.

Uzun neden görevden alındı?

DSİ genel müdür yardımcısı Mustafa Uzun’un Trabzon’a hizmetleri unutulmaz. Mustafa Uzun, DSİ teşkilatının hemen her kademesinde çalıştı, Konya gibi büyük bir ilde bölge müdürlüğü yaptı. Sonra Ankara’ya genel müdürlüğü gitti. Ve geçenlerde de görevden alındı. Hakkı Emiroğlu, ‘Sera gölünün çevresinde yapılan düzenleme Mustafa Uzun’un eseridir. Çalışkan, üreten bir genel müdür yardımcısı neden görevden alınır. Trabzonlu vekiller bu işe neden seyirci kaldılar’ dedi. Mustafa Uzun, gerçekten neden görevden alındı?

Güntaş fuar

Güntaş firması Akçakale’de yaptırdığı 5 katlı 20 bin metrekare alanlı merkez binasında her ay 5 gün fuar düzenleyecek. Güntaş firması patronu Halis Güneş, fuara Zonguldak’tan Hopa’ya, Van’a kadar hemen her yöreden perakendecilerin geleceğini, fuarın her ay beş gün açık kalacağını söyledi. Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan Güntaş mağazasında yok yok.

Kavşaklar MAPA’nın

Trabzon’un 4 ayrı bölgesinde yapılacak olan köprülü kavşakların ihalesini 800 milyon liraya MAPA şirketinin aldığı bildirildi. Trabzon Kanuni Bulvarı’nın da yapımcısı olan MAPA firması, Moloz ve Atapark-Tanjant kavşağı ile Fatih Eğitim Fakültesi ve Haçkalı hastanesi önündeki kavşağı yapacak.

*********

‘Benim ülkücülükten kırma reisçi bir birader var. Bayram sabahı anneme hal hatır sorarken bile onu bir hırsız gibi ansızın avlıyor. ‘’Anne n’aber!’’… Söze bir türlü normal giremiyor. ‘’Anneciğim ne haber, ne halin var? Onca zaman arayıp halini hatırını soramadım, hakkını helâl et’’ dese anlayacağım. Ama hayranı olduğu reis gibi bizim birader de çok uyanık. Ağzında diş fırçası benimle (Metin Kondel ile) guluk guluk konuşmaya çalışıyor. Zaman kaybı olmasın diye. Dedim ya birader reisçi! (Metin Kondel)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar