‘Yeni teşvik bize yaramaz’

‘Yeni teşvik bize yaramaz’

Sanayici ve zor durumda olan işletmeler 31 Aralık’ta sona eren teşvik yasasının uzatılması yönünde umutlarını hala diri tutuyor…

Bölgemizin en önemli sanayicilerinden, AKP Trabzon İl Başkan Yardımcısı Aydın Gündoğdu, mevcut teşvik yasasının 1-3 yıl arasında uygulamada kalması için umutlarını hala canlı tuttuklarını söyledi. Gündoğdu, yeni teşvik yasasının gelmesi halinde çok zor günlerin yaşanacağı, uygulamanın büyük sanayi bölgelerine yarayacağı uyarısında bulundu. Gündoğdu, “Eğer hazırlanan paket yasallaşırsa bu Trabzon gibi sanayinin gelişmemiş olduğu bölgelere yaramaz. Ancak büyük sanayi olan yerlere yarar” dedi. Trabzon Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cirav da, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın mevcut teşvikin uzatılacağı sözünü verdiğini anımsattı.

 

KÜMELER YARARLANACAK

“Bu teşvik uzasa da bitecek” diyen Gündoğdu Mobilya Firması’nın sahibi Aydın Gündoğdu “Aldığımız duyumlara göre teşvik en az bir yıl daha uzatılacak. Beklentimiz, Pazartesi günü  mecliste teşvikin 1 ile 3 yıl arasında uzatılması konusunun görüşülmesidir” dedi.

Gündoğdu hazırlıkları süren yeni teşvik yasasının kime ne getireceğinin ciddi biçimde tartışılması gerektiğini söyledi, ancak üzerinde çalışılan kümelenme sisteminin daha çok sanayisi gelişmiş bölgelere yarayacağını, Trabzon gibi sanayinin çok cılız olduğu bölgelere birşey getiremeyeceğini vurguladı. Gündoğdu şöyle dedi:

“Aldığımız duyumlar, sanayi kümelerinin oluşturulup hazırlanacak yeni teşvik uygulamasından,  bu kümelerin yararlanacağı yönünde. Kim daha iyi sanayi kümesini oluşturursa teşvikten o faydalanacak. Bu bize şunu gösteriyor ki, hazırlıkları süren yeni teşvik uygulamasında sadece, sanayisi gelişmiş büyük şehirler yararlanabilecek.  Trabzon gibi sanayisi gelişmemiş olan illerin bu şartlarda, teşvik kapsamına girmesi olanaksız görünüyor. Trabzon’da Hekimoğlu kaç kişiyi bir araya getirecek ki teşvik alabilsin.”

 

BİZE DE SORULMALI

İşadamlığı yanında AKP Trabzon İl Başkan Yardımcılığı’nı da yürüten Gündoğdu, yeni teşvik yasasının hazırlandığı biçimiyle çıkması halinde  zor günlerin yaşanacağını vurguladı. “Çıkartılacak olan yeni kanun bu şartlarda yürürlüğe girerse 350 kişinin çalıştığı işletmeler bile bundan faydalanamaz.” diyen Gündoğdu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kamuoyu bu konunun içeriğine iyi bakmalıdır. Yeni teşvik ne getirecek ne götürecek tasarı elimizde olmadığı için net bir şey söyleyemiyoruz. Trabzon gibi sanayinin çok fazla gelişmediği iller müdahil olmalıdır. Trabzon Ticaret ve Sanayi odası kısmen konuya dâhildir, buna esnaf ve sanatkarlar birliği, sanayiciler de katılmalı, desteklemelidir. Ticaret Sanayi Odası internet sitesinde tarım hayatı, lojistik desteklensin diyor. Bana göre bu uygulama yanlıştır. Trabzon’da sanayi de vardır. İdarecilerin tekelinde olanlar destekleniyor, taşımacılık önemli de sanayi önemsiz mi?” 

 

HÜKÜMET SÖZ VERDİ

Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Trabzon Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cirav,  uzatılıp uzatılmayacağı tartışılan halihazırdaki teşvik uygulaması için, “Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile yaptığımız görüşmelerde, bize söz verdiler. Teşvikin uzatılacağını bekliyoruz. Bu belki bir yıl belki üç yıl olur, bu konunun içinde bulunduğumuz haftada netleşmesini bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Cirav, “bu tasarıda sanayi kümelerinin yer alacağı söyleniyor. Şu an bu konuda bir şey söylemek için çok erken. Her şey tasarı aşamasında” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.