Yeni Türkiye!

Başbakan Erdoğan, hükümet üyeleri ve AKP yöneticileri, her zemin ve fırsatta ‘Yeni Türkiye, yeni Türkiye’ deyip duruyorlar.

Mehmet Tezkan, ‘yeni Türkiye mi güldürmeyin’ başlıklı yazısında eski ile yeninin bir mukayesesini yaptı. Tezkan, eski ile yeninin mukayesesini yaptıktan sonra yazısını, ‘Yeni Türkiye masal.. Yeni Türkiye, Yeni Türkiye diye algı operasyonu yapılıyor. Aslına bakarsanız eskisini arar hale geldik’ diyor..

Tezkan’ın ‘Yeni Türkiye’ ile ilgili unuttuğu veya yazamadığı çok ama çok konu var. Hem de can alıcı konular, sistemi, rejimi sendeletecek ve çökertecek konular..

Türkiye sistematik olarak bir ‘din eksenli’ yapılanmaya doğru gidiyor. Geçenlerde bir araştırmacı, Türkiye’de 60 bin kişiye tam teşekkülle sayılabilecek bir hastane, 370 kişiye de bir caminin düştüğünü söyledi… Ki, Trabzon’da bunun net bir şekilde görüyoruz. 370 kişinin yarısının kadın dörtte birinin çocuk olduğunu varsayarsak 100-150 kişiye bir cami düştüğünü söyleyebiliriz. Hem de camilerde maaşlı din görevlileri. Bu olay yeni Türkiye’dir!

Yalnız bu olay mı?  Orta dereceli okullarda 8+3’ün yerine 4+4+4 getirildi. Burada temel amaç, 4 yıllık ilköğretimi bitirenlerin İmam-Hatip okullarını ve Kuran Kursu adı altındaki yurtlarda kalmaları ve eğitimlerini devam ettirmeleri. Orta dereceli okulların yönetim kadrosu ağırlıklı olarak İlahiyatçılarda! İmam-Hatip ortaokul ve liselerinin sayısı mantar gibi çoğaldı, 50’ye yakın İlahiyat Fakültesi açıldı. Bu okulları bitirenlerin, devlette iş bulmaları daha avantajlı hale geldi. Devlet kadroları ağırlıklı olarak tek yanlı dolduruluyor!

Türkiye’deki asıl değişim ve dönüşüm bu olaydır.

İkincisi ise geleneksel esnafın bitirilmesidir! Alışveriş merkezleri ve yabancı büyük sermayenin önünün açılması bir başka değişimdir. Üçüncüsü, hükümetin başarılı bir uygulaması olan sosyal politikasıdır. Yani fakire fukaraya maddi ve manevi yardımdır. Dördüncü değişim ve yenilik ise ‘biatçılığın’ önlenemez yükselişidir… Ki, ‘biatçılığın’ temelinde de ağırlıklı olarak din vardır.

Partizanlık, yolsuzluk, rüşvet, yargıya müdahale de bir başka değişimdir. Ve bir başka önemli değişim de toplumun iki kutba ayrılmasıdır!.. Ki, bu olay tehlikenin ne denli büyük olduğunun da bir göstergesidir!

Tüm bunları alt alta yazdığımızda, Türkiye’nin gerçekten değişim süreci yaşadığını söyleyebiliriz. Bu değişimi, iktidar ‘yeni bir Türkiye’ olarak nitelendiriyor.

Tezkan’ın dediği gibi ‘aslında eskisini arar hale geldik’.

Xxx

Türkiye’de alevi vatandaşlar üzerinde bir baskı var mı yok mu?

İktidar ve muhalefetin büyük bölümü ‘yok’ diyecektir.

Ben farklı düşünüyorum. Alevi vatandaşlar, son yarım asırdır baskı altındadır. Bunun nedeni de Eğitim sistemi ve Anayasal Kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığıdır.

Türkiye’de şu anda tam sayısını bilmiyorum ama 150 binin üzerinde Diyanet İşlerine bağlı personel var. Ve sayıları binin çok üzerinde olan İmam-Hatip Okulları.. Bu kurumlar kime, kimlere hizmet ediyor? Biz Sünnilere..150 bin diyanet personeli arasında kaç alevi var? Veya İmam- Hatiplerde okuyan Alevi var mı? Veya eğitim sisteminde Alevilikle ilgili ders var mı?

Evet; ben de 12 yıllık AKP iktidarının yeni ve farklı, hedefi batı değil doğu olan bir Türkiye yolunda önemli mesafe aldığını düşünenlerdenim!

Yeni Türkiye söylemi ile yol olan AKP, bu sanal söylemle ne kadar daha gidebilir? 

Bunun cevabını halk verecek!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.